Jesteś terapeutą?

Modlitwa i uzdrawianie bezdotykowe: naukowe dowody

Czy wierzysz w moc duchowego uzdrawiania? Okazuje się, że leczenie na odległość może być skuteczne. Teraz są na to twarde dowody

27 sierpień 2015 Artykuł na: 4-5 minut
medycyna naturalna psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Modlitwa, reiki, afirmacja, siła woli, bioenergoterapia - wszystkie mają swoich wyznawców i sceptyków. Wśród tych drugich znajduje się wielu naukowców, którzy twierdzą, że nie ma żadnych twardych dowodów na skuteczność powyższych metod.

Okazuje się jednak, że takie dowody istnieją. Na Uniwersytecie Northhampton zanalizowano właśnie wyniki wszystkich dotychczasowych badań nad leczeniem na odległość i uzdrawianiem bezdotykowym. Z analizy wykluczono zarówno te badania, które nie spełniały podstawowych kryteriów, jak i te, które na poparcie swoich jednoznacznie pozytywnych wyników nie miały solidnych, naukowych podstaw.

Ostatecznie naukowcy pod okiem prof. Chrisa Roe, na podstawie analizy statystycznej 57 badań przeprowadzonych na ludziach oraz 49 doświadczeń z wykorzystaniem roślin i zwierząt, odrzucili najbardziej rażące rozbieżności i porównali pozostałe rezultaty.

Statystycznie omawiane techniki przynosiły niewielki, ale zauważalny efekt. Uzdrawianie na odległość okazało się mieć pozytywny wpływ u 19% badanych. Wniosek?

Niemal w co piątym przypadku pacjent, za którego ktoś się modli, wysyła mu pozytywne myśli lub stosuje reiki, odczuje większą poprawę swojego stanu niż osoba, która w tym czasie nie stosowałaby żadnej terapii. Wyniki badań różnią się w zależności od stosowanej techniki.

Stosunkowo najmniej efektywna jest modlitwa (pozytywny efekt w 14% przypadków). Najlepsze rezultaty przynosi bioenergoteapia, której korzystny wpływ jest zauważalny wśród 22% pacjentów.

Uczestnicy nie faworyzowali żadnej z metod, więc nie ma tu mowy o efekcie placebo. W większości badań, które wybrali do analizy naukowcy, członkowie grupy nie wiedzieli, który z nich jest poddawany tego typu leczeniu i w jakiej formie. Ostatecznym dowodem mogą być odkrycia badaczy z Northampton dotyczące grup komórek i zwierząt, które nie znają przecież pojęcia modlitwy. Mimo to również w ich przypadku przyniosła ona pozytywny skutek.

Choć wyniki badań na pierwszy rzut oka mogą nie imponować, warto pamiętać, że w większości koncernów farmaceutycznych strzelają korki od szampana, gdy tylko badany lek okaże się o kilka procent skuteczniejszy niż placebo.

Czy owoce pracy badaczy będą miały wpływ na opinię publiczną? Większości osób, które wcześniej wierzyły w skuteczność tych technik, i tak nie trzeba było do nich przekonywać za pomocą naukowych analiz.

Tymczasem w przypadku sceptyków może się okazać, że nigdy nie będzie dość przekonujących dowodów. Ci pierwsi mogą co najwyżej modlić się w intencji tych drugich.

Módl się i bądź zdrowy

Badania pokazują, że uzdrawianie na odległość ma pozytywny wpływ na wiele chorób w przypadku 19% pacjentów, modlitwa pomaga 14% chorych, a uzdrawianie dotykiem jest skuteczne wśród 22% badanych.

Badania powstały z funduszy Confederations of Healing Organisations.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT