Jesteś terapeutą?

Seks tantryczny – na czym polega, jak zacząć?

 Gra wstępna, pieszczoty i masaż tantryczny stają się niezbędnym, wręcz głównym elementem aktu seksualnego, a nie tylko przyjemnym dodatkiem do niego.

06 maj 2020
Artykuł na: 17-22 minuty medycyna naturalna sex
Zdrowe zakupy

Co to jest tantra?

Pojęcie tantry pochodzi z tantryzmu, ezoterycznego nurtu filozoficzno-religijnego Indii, który przeniknął zarówno do hinduizmu, jak i buddyzmu. Tantra to inaczej tekst lub zbiór tekstów ezoterycznych, zawierajacych opis doktryny lub praktyki tantryzmu. Pierwotnie słowo "tantra" w sanskrycie znaczyło nitki osnowy lub pasemka włosów zaplatane w warkocz .

W seksie tantrycznym chodzi o wytworzenie głębokiej duchowej więzi z partnerem.

Na Zachodzie pojęcie tantry ma najczęściej seksualne konotacje, natomiast w pierwotnym nurcie tantryzmu seksualność jest jedynie jednym z elementów skomplikowanego systemu duchowego . Jego zwolennicy uważają m.in., że akt seksualny kobiety i mężczyzny pozwala na zjednoczenie człowieka z bóstwem.

Zachodni adepci tantry prezentują różne poglądy filozoficzne, natomiast jeden jej aspekt pozostaje niezmienny – jest to nondualizm, czyli myśl, że prawdziwa esencja danej osoby (znana także jako transcendentne Ja, czysta świadomość czy boskość) obecna jest w każdej cząstce wszechświata .

Na czym polega seks tantryczny?

W seksie tantrycznym chodzi o wytworzenie głębokiej duchowej więzi z partnerem. Orgazm nie jest tutaj priorytetem; najważniejsza jest eksploracja, poznawanie siebie nawzajem i budowanie silniejszego, bardziej intymnego związku. Według autorów książek o seksie tantrycznym, Patricii Johnson i Marka Michealsa, w centrum tantry znajdują się rytuały seksualne, które wprowadzają partnerów w odpowiedni nastrój i pomagają im się połączyć.

W tantrze chodzi o "wielbienie" partnera i służenie sobie nawzajem. Każdy z kochanków skupia się na tym drugim, dzięki czemu pobudzenie narasta i trwa dłużej. W tantrze chodzi o kontrolowanie energii seksualnej i dzielenie się nią. Według tantryzmu przeciwieństwa – mężczyzna i kobieta – w akcie seksualnym łączą swoje energie, a w ten sposób łączą się z energią świata.

Ważne przy tym jest, by w akt ten zaangażowane było ciało, serce i umysł. Zasady tantryczne zapobiegają drastycznemu odpływowi energii z organizmu podczas orgazmu lub minimalizują efekt takiej nagłej utraty energii. Seks tantryczny trwa dłużej – wymaga zwolnionego tempa, skupienia się na oddechu i na byciu tu i teraz. Podczas aktu seksualnego partnerzy gromadzą energię tantryczną.

Seks tantryczny a orgazm

Celem seksu tantrycznego nie jest orgazm, a holistyczne zespolenie mężczyzny i kobiety. Natomiast adepci tej sztuki kochania twierdzą, że pozwala ona na osiąganie długotrwałych orgazmów ogarniających całe ciało. Techniki oddechowe tantry pozwalają bowiem na przekierowanie energii orgazmicznej z jednego niewielkiego miejsca, w którym zwykle się ona koncentruje, na cały organizm.

Dzięki temu zamiast lokalnego orgazmu można doświadczyć "długiej serii subtelnych, ciągłych, pulsujących fal, które rozprzestrzeniają się po całym ciele i dają wrażenie, że stapiasz się z partnerem". Aby taki efekt osiągnąć, zalecane jest zaprzestanie stymulacji tuż przed szczytowaniem, chwila przerwy i ponowne rozpoczęcie stymulacji. Procedurę można powtórzyć kilkukrotnie.

Sposoby na wzmocnienie mięśni Kegla

Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, odpowiadają m.in. za trzymanie moczu, zwłaszcza u kobiet, ale także u mężczyzn. Ćwiczenia wzmacniające te mięśnie są niechirurgicznym sposobem na nietrzymanie moczu u kobiet (właśnie w tym celu zostały opracowane przez amerykańskiego ginekologa, Arnolda H. Kegla), ale także świetnie wpływają na życie seksualne – poprawiają ukrwienie pochwy, zwiększają zdolność osiągania orgazmu i dają intensywniejsze odczucia podczas seksu u kobiety i jej partnera.

Dzięki tantrze poprawia się funkcjonowanie związku także poza sypialnią.

Szczególnie ważne jest dbanie o mięśnie Kegla podczas ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie, ponieważ wtedy są najbardziej narażone na osłabienie. Inne czynniki działające negatywnie na mięśnie dna miednicy to m.in. starzenie się i nadwaga.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla - ćwiczenia

Przede wszystkim należy je zlokalizować. Pomóc w tym może zatrzymanie strumienia moczu podczas jego oddawania – zadziałają właśnie te mięśnie. Ćwiczenia zaczynamy od przyjęcia odpowiedniej pozycji – początkowo najwygodniejsza może być pozycja leżąca; gdy nabierzemy większej wprawy, możemy wykonywać ćwiczenia siedząc lub stojąc.

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni: napnij mięśnie dna miednicy przez 3-5 sekund, następnie rozluźnij na 3-5 sekund. Powtórz dziesięć razy. Pozostałe mięśnie powinny być rozluźnione – nie napinaj mięśni brzucha, nóg ani pośladków, nie unoś miednicy. Łatwiej wykryjesz niepotrzebne skurcze mięśni, jeśli położysz dłoń na brzuchu. Z czasem okres napinania i rozluźniania mięśni należy wydłużać – aż do 10-sekundowego.

Warto przy tym nie rezygnować z krótszych skurczów i czasem przeplatać nimi te dłuższe. Staraj się codziennie wykonywać co najmniej 30-40 ćwiczeń mięśni Kegla. Lepszy efekt przyniesie rozłożenie ich w czasie na cały dzień niż wykonanie wszystkich serii naraz. Nikt nie zauważy, że ćwiczysz, możesz więc robić je stojąc w kolejce, czekając na światłach czy jadąc windą .

Ćwiczenia wzmacniające dno miednicy 

 • unoszenie i opuszczanie bioder w pozycji leżenia na plecach z nogami ugiętymi w kolanach;
 • rozłączanie i łączenie zgiętych w kolanach nóg w pozycji leżenia na plecach.

Dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni dna miednicy może być także stosowanie kulek gejszy. Ważne, aby dobrać odpowiedni ich rozmiar i wagę – za małe lub za ciężkie mogą wypadać z pochwy, jeśli mięśnie Kegla są początkowo za słabe. Najlepiej zacząć od kulek lekkich, a potem, w miarę postępów w ćwiczeniach, stosować coraz cięższe. Niektórzy producenci oferują zestawy kulek o różnych rozmiarach i wadze.

Elementy seksu tantrycznego

Co składa się na sex tantryczny?

 • odpowiednie miejsce - seks tantryczny zaczyna się długo przed aktem seksualnym. Ważne jest stworzenie sprzyjającej atmosfery i nastroju. Sypialnię należy oczyścić ze zbędnych przedmiotów. Jako że tantryzm zaleca korzystanie ze wszystkich zmysłów, można dodać kwiaty, świece, kadzidła, włączyć odpowiednią muzykę, a nawet użyć tkanin i temperatury powietrza jako erotycznych bodźców.
 • wspólne oddychanie - jest kluczowe w seksie tantrycznym. Oddechy partnerów powinny być zsynchronizowane. Niektórzy polecają technikę nazywaną oddychaniem oddechem kochanka.

Wymaga ona pozycji twarzą w twarz, w której jedno z partnerów robi wydech, gdy drugie robi wdech, a potem na przemian. Pierwsze ćwiczenia oddechowe można przeprowadzać samemu – wykonywać wdech licząc do siedmiu i dopiero potem robić wydech, ćwiczyć wydech dłuższy od wdechu.

Bardziej zaawansowani potrafią wykorzystać energię oddechu do osiągnięcia orgazmu. Wskazówka dla mężczyzn – podczas stosunku starajcie się robić wydech podczas ruchu do przodu i wdech podczas ruchu do tyłu, a gdy czujecie, że orgazm się zbliża, oddychajcie odwrotnie.

 • kontakt wzrokowy - pozycje seksu tantrycznego zwykle umożliwiają kochankom utrzymywanie kontaktu wzrokowego; kontakt taki, nie przerywany nawet podczas orgazmu, pozwala im na lepszą świadomość tego, co przeżywają i silniejszą więź między nimi; początkowo może się to wydawać niezręczne, ale z czasem będzie dawać korzystne efekty;
 • obecność tu i teraz – uważność: Według współczesnej psychologii uważność to "utrzymywanie chwila po chwili świadomości swoich myśli, uczuć, odczuć i otoczenia". Świadomość ta ma być nieoceniająca.

Uważność może służyć lepszemu przeżywaniu aktu seksualnego, ponieważ dzięki niej zauważamy nasze myśli, ale nie skupiamy się na nich, czyli możemy odrzucić te spośród nich, które utrudniają czerpanie radości z seksu i uzyskanie podniecenia.

Ponadto uważność oznacza, że zwracamy uwagę na to, jak się czujemy, dzięki czemu nie tracimy łączności z ciałem (co może się często zdarzać podczas zwykłego seksu, kiedy myślamy odpływamy gdzie indziej). Badania stwierdzają, że uważność pomaga zsynchronizować pobudzenie fizyczne z pobudzeniem umysłowym, zwiększa satysfakcję seksualną i nasila podniecenie i pożądanie.

Uważność wymaga praktyki – początkowo możemy dopiero po dłuższym czasie orientować się, że myślami jesteśmy gdzie indziej. Gdy tak się stanie, możemy wziąć głęboki wdech i skupić się jeszcze raz; pomóc może dotknięcie partnera lub poczucie jego zapachu – świadomy dotyk, czyli pozostawanie świadomym tego, w jaki sposób dotykamy partnera, sprzyja skupieniu się na tu i teraz. Bardzo pomocne w uważnej obecności jest oddychanie.

 • odpowiednia pozycja - Pozycje przyjmowane podczas seksu tantrycznego powinny pozwalać na wspólne oddychanie, kontakt wzrokowy i kontakt całych ciał.

Najpopularniejsze pozycje w seksie tantrycznym:

 • ręka na sercu – każdy z kochanków trzyma dłoń na sercu tego drugiego; druga dłoń także powinna dotykać kochanka; pozycja ta pozwala na przepływ energii i odrzuwanie bicia serca partnera;
 • odmianą tej pozycji jest dłoń kochanka na sercu partnerki, a jej dłoń na jego dłoni; – odżywcza medytacja – w pozycji na łyżeczkę; mężczyzna leży za plecami kobiety, kładzie ramię pod jej szyję i zgina ją w łokciu, by dotykać jej czoła; drugim ramieniem oplata partnerkę i kładzie dłoń na jej sercu, a ona swoją na jego dłoni.

Kolejne elementy seksu tantrycznego to:

 • bezruch - podczas seksu tantrycznego często pozostaje się w bezruchu. Niektórzy adepci tej sztuki uważają nawet, że techniki tantryczne pozwalają uprawiać seks bez stosunku. Zalecenie bezruchu to głównie porada, by nie przyspieszać gry wstępnej. Stosunek nie jest tutaj głównym elementem, bo każda aktywność seksualna może dawać satysfakcję i intymność. Świetnym elementem gry wstępnej może być zmysłowy masaż.
 • unikanie orgazmu: Seks tantryczny nie jest skupiony na orgazmie. Być może nie brzmi to zachęcająco, ale orgazm nie jest jedynym źródłem seksualnej przyjemności. W seksie tantrycznym bardzo ważna jest kontrola, także kontrola nad tym, kiedy i jak przeżywamy orgazm.

Zwłaszcza u mężczyzn techniki oddechowe i uważność potrafią wydłużyć fazę aktu seksualnego bez wytrysku, co może prowadzić do mocniejszego orgazmu później. Niektórzy praktycy seksu tantrycznego osiągają taką kontrolę nad swoim ciałem, że potrafią osiągać orgazm bez wytrysku, co daje im możliwość osiągania wielokrotnych orgazmów.

W podejściu tantrycznym seks nie jest podążaniem do celu, ale czymś, co kochankowie wspólnie stwarzają – takie nastawienie może nadawać życiu seksualnemu zupełnie nowy wymiar. Gra wstępna, pieszczoty i masaż tantryczny stają się niezbędnym, wręcz głównym elementem aktu seksualnego, a nie tylko przyjemnym dodatkiem do niego.

Seks tantryczny - co warto wiedzieć?

Według ekspertów, tantra może pomagać mężczyznom cierpiącym na przedwczesny wytrysk, ponieważ spowalnia seks i usuwa presję, by stanąć na wysokości zadania. Na tantrze mogą zyskać także kobiety, ponieważ zapewnia ona większe odprężenie i poczucie bycia tu i teraz, co pomaga w budowaniu pożądania i osiąganiu orgazmu.

Dzięki tantrze poprawia się funkcjonowanie związku także poza sypialnią, ponieważ zwiększa ona porozumienie między partnerami. Wbrew powszechnym przekonaniom seks tantryczny nie wymaga wielogodzinnego kochania się. Zamiast tego kształtuje postawę głębokiego szacunku dla partnera, trwającego o wiele dłużej niż jakikolwiek orgazm, a także pozwala na większą bliskość i lepszą znajomość ciała ukochanej osoby.

Podejście tantryczne to przede wszystkim nastawienie psychiczne do związku i seksu – technika i pozycje seksualne są tu drugorzędne.

Porady indyjskiego seksuologa dla początkujących praktyków seksu tantrycznego

 • usiądźcie we dwoje nago, ze skrzyżowanymi nogami, w otoczeniu poduszek; w pokoju powinien panować półmrok, ewentualnie rozjaśniony światłem świec; włączcie cichą muzykę;
 • spójrzcie sobie głęboko w oczy; nie wpatrujcie się nachalnie, ale patrzcie w taki sposób, by dać ukochanej/ukochanemu do zrozumienia, że jest wspaniała/wspaniały;
 • oddychajcie tym samym rytmem;
 • początkowo trzymajcie dłonie pięć centymetrów od ciała partnera i odbierajcie jego energię; potem powoli wymieniajcie się tą energią i zacznijcie dotykać i pobudzać się nawzajem. 
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT