Jesteś terapeutą?

Śmierć łóżeczkowa a intensywność szczepień noworodków

Czy szczepimy dzieci dosłownie do upadłego? Jak podają najnowsze badania, kraje, w których podaje się najwięcej szczepionek - takie jak Stany Zjednoczone, Włochy, Grecja czy Wielka Brytania - odnotowują też największą śmiertelność wśród noworodków. Czy śmierć łóżeczkowa może być skutkiem nadmiernego szczepienia?

05 wrzesień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty szczepionki dziecko odporność
Zdrowe zakupy

W Stanach Zjednoczonych realizowany jest najbardziej intensywny program szczepień: dziecko powinno zostać zaszczepione 26 razy już w pierwszym roku życia. Ale tam też 6 na 1000 noworodków umiera, co oznacza najwyższy poziom śmiertelności.

Z kolei Szwecja i Japonia przewidują w swoich programach najmniej szczepień w pierwszym roku życia (tylko 12) - i mogą poszczycić się najniższą umieralnością noworodków (3 na 1000).

Badacze Neil Miller i Gary Goldman podejrzewają, że zespół nagłego zgonu niemowląt (tzw. śmierć łóżeczkowa) może być skutkiem nadmiernego szczepienia.

Przeanalizowali oni programy szczepień oraz poziom śmiertelności wśród noworodków w 34 krajach rozwiniętych. Wielka Brytania, z 19 szczepionkami w programie, uplasowała się na 25. miejscu (4,85 zgonów na tysiąc noworodków). W Polsce - 4,6 zgonów na 1000 niemowląt.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny