Jesteś terapeutą?

Wczasy i dawne czasy, czyli historia leczenia uzdrowiskowego

Wszyscy tęsknimy za tym, by choć na chwilę uciec od obowiązków, listy rzeczy koniecznych do zrobienia i wreszcie zadbać o siebie.

19 luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut relaks pacjent
Zdrowe zakupy

W Konstancinie-Jeziornej z dobroczynnego działania leczniczej solanki można skorzystać w czasie spaceru po Parku Zdrojowym.

Aerozol solankowy zawiera jod, brom i inne mikroelementy idealne dla osób cierpiących na częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przewlekłe stany zapalne.

Żyjemy w coraz większym pośpiechu. Każdego dnia kolejne zadania piętrzą się przed nami. Chcemy ze wszystkim zdążyć i jeszcze zobaczyć wiadomości, przeczytać gazetę, by być na bieżąco, spotkać się ze znajomymi.

Za współczesne tempo życia płacimy stresem, przewlekłymi bólami głowy i kręgosłupa, czasem depresją. Czujemy się zmęczeni, wypaleni. Bezwzględnie eksploatowany organizm, który działa non stop na wysokich obrotach, zaczyna szwankować...

Nasz styl życia nie sprzyja zdrowiu. Dlatego coraz bardziej potrzebujemy miejsc, w których ktoś o nie zadba. A gdzie ich szukać, jak nie w pobliżu natury, w miejscowościach uzdrowiskowych słynących ze swych leczniczych bogactw - np. źródeł lub unikalnego mikroklimatu?

Tym bardziej że teraz usługi uzdrowiskowe są skutecznie łączone z innymi formami pobytów, np. kuracjami odchudzającymi.

W(SPA)niałe uzdrowiska

Pięknie położone uzdrowiska oraz ośrodki spa prześcigają się w propozycjach, a ich oferta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego z gości. W każdym z nich specjaliści, rehabilitanci, fizjoterapeuci pomogą, w zgodzie ze wskazówkami lekarza prowadzącego, przeprowadzić prozdrowotne kuracje.

Możesz starać się o skierowanie do sanatorium refundowane przez NFZ, jednak licz się z długim czasem oczekiwania.

Możesz też zapłacić za kilkudniowy turnus wypełniony zabiegami relaksującymi, przywracającymi witalność, a przy okazji wybrać coś z bogatego wachlarza zabiegów upiększających.

Nie masz czasu na takie brewerie? Nie martw się, na zapracowanych czekają tzw. day-spa. Tam w ciągu kilku godzin odpoczniesz i poprawisz sobie nastrój.

Chwile spędzone w pięknych okolicznościach przyrody, oderwanie od codziennego kieratu pozwolą Ci nie tylko odzyskać energię, ale również równowagę wewnętrzną, a być może staną się wstępem do znaczących zmian w Twoim życiu. Zmian na lepsze.

Historia uzdrowisk

Historia leczenia uzdrowiskowego sięga aż starożytnej Grecji. Medycy greccy, jeszcze nim narodził się ojciec medycyny - Hipokrates, zakładali tzw. świątynie zdrowia w pobliżu źródeł regenerujących wód.

W Europie pierwsze łaźnie parowe powstały ok. 1200 r. w Niemczech. Stosowano tam dla zdrowia zimne kąpiele hartujące. Mniej więcej z tego samego okresu (z 1132 r.) pochodzi pierwsza wzmianka o polskim uzdrowisku – Cieplicach Zdroju.

Z dobrodziejstw leczniczych wód chętnie korzystali monarchowie. Judyta, żona Władysława Hermana, powiła Bolesława Krzywoustego po leczniczych kąpielach w Inowłodzu nad Pilicą.

Królowa Jadwiga leczyła się w Busku, Marysieńka Sobieska w Cieplicach, a król Jan Kazimierz w Dusznikach. Pierwszy naukowy traktat o wodolecznictwie napisał Marcin z Miechowa w 1522 r.

Zaś największe zasługi w stworzeniu podstaw lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce położył w XVII w. dr Józef Dietl, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ogłaszając wiele prac na ten temat.

Leczenie uzdrowiskowe było różnie oceniane. Po okresie, gdy było cenioną metodą leczniczą, szybki postęp w zakresie leczenia farmaceutykami.

Po okresie gdy było cenioną metodą leczniczą szybki postęp w zakresie leczenia farmaceutykami, przy którym skutki farmakoterapii były szybciej widoczne, zepchnął je na dalszy plan.

Obecnie, w związku z coraz większą świadomością skutków ubocznych leczenia farmakologicznego, naturalne metody leczenia są coraz bardziej doceniane. Tym bardziej że leczenie uzdrowiskowe w przeciwieństwie do farmakoterapii, nie niesie ze sobą takiego zagrożenia, a wyniki leczenia są trwalsze i utrzymują się dłużej.

Dyskretny urok dawnych uzdrowisk ma swój czar, nawet po wielu latach...

Sanatorium from Hermann Schulz on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny