Jesteś terapeutą?

Choroby serca zaczynają się w jelitach?

Zesztywnienie tętnic, które jest wstępem do chorób układu krążenia, nie wynika z diety wysokotłuszczowej. Prawdopodobnie jest ono stanem zapalnym biorącym swój początek w jelitach.

17 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty serce dieta mikrobiom jelita stan zapalny
Zdrowe zakupy

Zgodnie z odkryciem badaczy z King's College London (Wielka Brytania), osoby o mniej zróżnicowanym biomie jelitowym są bardziej narażone na problemy z tętnicami. A zatem zadbanie o bioróżnorodność flory bakteryjnej powinno korzystnie wpłynąć na sprężystość naczyń krwionośnych i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Słuszność tej teorii eksperci potwiedzili w badaniu z udziałem 617 kobiet w średnim wieku, wśród których znajdowało się wiele bliźniaczek.

Wyniki ich obserwacji podważają teorię, jakoby kwasy tłuszczowe miały zatykać naczynia krwionośne i przyczyniać się do ich zesztywnienia. Co więcej, praca ta sugeruje, że to żywność przetwożona i cukier, które powodują zaburzenia równowagi biomu, mogą przyczyniać się do problemów z sercem.

Udowodniono już zależność między składem bioty a ryzykiem wystąpienia stanów zapalnych w organizmie i cukrzycy typu 2, tak więc teoria, wg której problem z jelitami wywołują choroby układu krążenia zdaje się być wiarygodna.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT