Jesteś terapeutą?

Już 3000 kroków dziennie ochroni Twoje serce

Wykonanie 3 tys. kroków w ciągu 30 min. to wystarczający trening dla serca, zwłaszcza jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

30 maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty serce ruch ciśnienie krwi
Zdrowe zakupy

Lekarze długo ostrzegali pacjentów z chorobami serca, aby unikali nadmiernego wysiłku oraz przepisywali im specjalne leki. Okazuje się jednak, że codzienny marsz w umiarkowanym tempie jest bardzo korzystny dla układu krążenia.

Zdaniem badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Trondheim (Norwegia) już 12 tygodni codziennego marszu obejmującego 3 tys. kroków w czasie 30 minut wspomaga pracę serca i uzdalnia pacjentów do podejmowania aktywności fizycznej. Co ciekawe, ochotnicy, którzy maszerowali w szybszym tempie nie doświadczali wcale większych korzyści.

Dodatkowo marsz w umiarkowanym tempie zmniejsza napięcie mięśnia sercowego, poprawia jego wydolność, a także rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje tworzenie czerwonych krwinek i obniża ciśnienie krwi.

Według norweskich ekspertów to badanie to kamień milowy w kwestii terapii chorób układu krążenia. Daje nadzieję na dłuższe życie pacjentom z zastoinową niewydolnością serca - chorobą równie śmiertelną co rak.

Źródło: Circulation, 2017; CIRCULATIONAHA.116.022924

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent