Suplementy dla zdrowego serca

Jak najlepiej dbać o serce? Poznaj listę niezbędnych składników, które mogą Ci pomóc zapobiec chorobom układu krążenia

05 sierpień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Witamina C

U pacjentów z chorobami serca ryzyko zgonu w przeciągu roku wzrasta dwukrotnie, jeżeli poziom witaminy C w ich organizmie jest niski.

Sugerowana dawka dzienna: 1-3 g lub więcej (pod kierunkiem wykwalifikowanego terapeuty-dietetyka).

Witamina A i beta-karoten

Im niższy jest poziom tych składników (jak również innych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E) we krwi, tym wyższe jest ryzyko dusznicy bolesnej, należy więc pamiętać o spożywaniu ich w wystarczających ilościach.

Sugerowane dawki dzienne: do 25 tys. j.m. w postaci beta-karotenu lub 10 tys. j.m. w postaci retinolu; 1-3 g witaminy E lub do 600 j.m. w postaci tokotrienoli; 10-50 mg cynku; do 200 μg selenu.

Witaminy z grupy B

Witamina B6 chroni serce przed dalszym uszkodzeniem, tiamina (B1) może poprawiać jego zdolność tłoczenia krwi, a niacyna lub kwas nikotynowy (B3) może podnosić poziom dobrego cholesterolu HDL.

Sugerowane dawki dzienne: 100 mg witaminy B6; 50 mg tiaminy. By przyzwyczaić organizm do niacyny, trzeba zacząć od dawki 25 mg z jedzeniem (podziel tabletkę 100 mg na cztery części), po kilku dniach zwiększyć dawkę do 50 mg, a po kilku następnych - znowu ją zwiększyć. Optymalna dawka terapeutyczna to 400 mg.

Omega-3 Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, występujące w oleju z ryb, znacząco obniżają poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, podnosząc jednocześnie poziom dobrego cholesterolu HDL. Należy przyjmować je wraz z przeciwutleniającą witaminą E, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom komórek.

Sugerowana dawka dzienna: 1000- 1500 mg w postaci oleju z ryb.

L-karnityna

Produkowana jest w organizmie z aminokwasów (lizyny i metioniny). Duże dawki tego związku podawane dożylnie mogą zmniejszać arytmię komorową po zawale serca

Sugerowana dawka dzienna: 250-750 mg.

Koenzym Q10

Zapobiega zaburzeniom rytmu pracy serca oraz uszkodzeniom komórek i tkanek po zawale serca. Wybierz preparat zawierający ubichinol, który jest lepiej przyswajany przez organizm.

Sugerowana dawka dzienna: 60-100 mg (lub więcej pod nadzorem lekarza).

Chrom i magnez Wielkoskalowe badanie, przeprowadzone przez brytyjskie laboratorium Biolab Medical Unit z Londynu, wykazało, że z wiekiem pojawiają się niedobory zarówno chromu, jak i magnezu, a oba te pierwiastki są niezbędne dla zdrowia serca. Magnez obniża też ciśnienie krwi.

Sugerowana dawka dzienna: 100 μg chromu; 200-600 mg magnezu.

Witamina D zapewnia naturalną ochronę przed większością chorób serca, wspomagając funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Sugerowana dawka dzienna: 600-1000 j.m. witaminy D; 400-1000 j.m., gdy nie przekroczono wieku 18 lat.

Witamina E

Podawanie bardzo dużych dawek witaminy E u osób po zawale mięśnia sercowego powoduje istotne zmniejszenie prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia ataku, choć nie wyklucza ryzyka choroby wieńcowej - dowiedziono w latach 90. Badania wskazują, że najsilniejszy przeciwutleniacz z rodziny witaminy E delta-tokotrienol może być nawet od 40 do 60 razy bardziej wydajny niż pozostałe antyoksydanty z tej grupy.

Dobre bakterie

Wysokiej jakości probiotyki, zawierające bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces boulardii, niechorobotwórcze szczepy Escherichia coli oraz paciorkowce, mogą obniżać ciśnienie krwi już po kilku miesiącach stosowania.

Naturalne wspomagacze pracy serca

Bromelaina, otrzymywana z ananasa, może łagodzić dusznicę i inne schorzenia układu krążenia, podobnie jak czynią to wyciągi z głogu (Crataegus).

Imbir (Zingiber officinale), uznany środek rozrzedzający krew, może powstrzymywać postępujące blokowanie lub zwężanie tętnic.

Miłorząb japoński (Gingko biloba) może łagodzić ból u pacjentów z chorobami serca, umożliwia im dłuższe spacery, a także rozrzedza krew pacjentów z zaburzeniami miażdżycowymi.

Migdałecznik arjuna (Terminalia arjuna), indyjska roślina lecznicza, może łagodzić objawy niewydolności serca.

Chińskie zioła mogą mieć bardzo znaczący wpływ na stan serca. Na przykład, Andrographis paniculata (znana również w indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej jako bhūnimba), pomaga zapobiegać ponownemu zwężaniu tętnic po angioplastyce.

Czy wiesz, że choroby serca są największym zabójcą na świecie!

Wczytaj więcej