Jesteś terapeutą?

10 sposobów na migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków (AF) polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków. Jest to najczęstsza postać zaburzeń rytmu serca (arytmii), dotykająca około 33 milionów ludzi na całym świecie1.

Artykuł na: 9-16 minut serce suplementy ruch
Zdrowe zakupy

Objawy, przyczyny i konwencjonalne leczenie migotania przedsionków

Poza wywoływaniem objawów, takich jak kołatanie serca, duszności i bóle w klatce piersiowej, migotanie przedsionków związane jest z podwyższonym ryzykiem udaru, niewydolności serca i otępienia2. Bez wątpienia zatem warto zająć się tym problemem.

Konwencjonalne leczenie migotania przedsionków jest zróżnicowane i zależy od czynników takich jak: wiek, intensywność objawów oraz istnienie ewentualnej przyczyny pierwotnej.

Zazwyczaj przepisuje się kombinację leków przeciwarytmicznych i przeciwzakrzepowych, lecz mogą one wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Na przykład amiodaron, najszerzej stosowany lek przeciwko arytmii, może powodować problemy z tarczycą, zwłóknienie płuc i uszkodzenia wątroby3.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku migotania przedsionków jest konsultacja u doświadczonego lekarza medycyny funkcjonalnej, który może pomóc w ustaleniu, czy istnieje możliwa do skorygowania przyczyna tych dolegliwości.

Przyczyny migotania przedsionków:

A następnie zaleci spersonalizowany plan leczenia. Zdecydowanie nie powinno się odstawiać żadnych leków bez nadzoru lekarza. Oto kilka ogólnych, opartych na dowodach wskazówek, dotyczących tego, co może pomóc przy migotaniu przedsionków.

Domowe sposoby na migotanie przedsionków

1. Dieta w zapobieganiu chorób serca

Powszechnie uważana jest za najlepszą dietę zapobiegającą chorobom serca. Dieta środziemnomorska, która obfituje w pełnoziarniste zboża, oliwę z oliwek, tłuste ryby, owoce i warzywa, wydaje się być korzystna przy migotaniu przedsionków.

Podobnie jak spożywanie dużych ilości produktów bogatych w przeciwutleniacze4. Staraj się zjadać owoce i warzywa we wszystkich kolorach tęczy: czarne jagody, maliny, słodką paprykę, szpinak, jarmuż, słodkie ziemniaki, buraki i czerwoną kapustę. To właśnie one są naładowane zdrowymi dla serca przeciwutleniaczami.

2. Suplementy a migotanie przedsionków

Kilka suplementów może przynieść korzyść przy migotaniu przedsionków, zwłaszcza jeśli masz niedobór pewnych składników odżywczych.

Ponieważ migotanie przedsionków jest poważnym schorzeniem, zanim zaczniesz przyjmować suplementy, nieodzowne jest skonsultowanie się z doświadczonym lekarzem. Może on zlecić testy, wykazujące niedobory żywieniowe i doradzić w kwestii właściwego dawkowania oraz potencjalnych interakcji z innymi lekami.

Poniżej wymieniamy te suplementy, które według dotychczasowych dowodów naukowych, przynoszą najwięcej korzyści w migotaniu przedsionków.

Koenzym Q10 wpływa prozdrowotnie na serce 

Jak stwierdzono, koenzym Q10, słynący z prozdrowotnego wpływu na serce, zmniejszał występowanie migotania przedsionków u pacjentów z niewydolnością serca, gdy przyjmowali go równolegle z lekami7.

Badanie profesora Lopeza opublikowane w Nutrition zwraca jednak uwagę, że kluczowa dla poziomu wchłaniania koenzymu Q10 jest jego formulacja i wybrany olej.

Niedobór magnezu zwiększa ryzyko arytmii 

Niedobór tego niezbędnego pierwiastka powiązano z arytmiami8, a przyjmowanie suplementów magnezu obniżało częstość występowania pewnych rodzajów arytmii u osób z zastoinową niewydolnością serca9.

Potas zmniejsza występowanie arytmii

Niski poziom potasu powiązano z nieprawidłowym rytmem pracy serca8. U pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, przyjmujących diuretyki (leki moczopędne), suplementy potasu po dwóch miesiącach zmniejszyły występowanie arytmii10.

Olej rybny dla osób zagrożonych arytmią

Niektóre dowody sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju rybnego mają działanie przeciwarytmiczne i mogą nawet zapobiegać potencjalnie śmiertelnym arytmiom u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka11.

Witamina C po operacji serca zmniejsza ryzyko migotania przedsionków

Przyjmowanie witaminy C wraz z beta-blokerami przed i po operacjach serca znacząco zmniejszało występowanie migotania przedsionków12.

N-acetylocysteina (NAC) a migotanie przedsionków

To kolejny składnik odżywczy, który, jak wykazano, zmniejszał występowanie migotania przedsionków po operacjach, gdy przyjmowano go wraz ze standardową terapią lekową13.

3. Trening HIIT łagodzi objawy arytmii

Aktywność fizyczna ma decydujące znaczenie dla zdrowego serca. Podczas badań okazało się, że jedna z form treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT), znacząco zmniejszyła objawy migotania przedsionków. Poza tym tego typu ćwiczenia poprawiają jakość życia oraz ogólne zdrowie i witalność.

Uczestnicy trzy razy w tygodniu wykonywali cztery czterominutowe cykle ćwiczeń aerobowych takich jak: marsz, bieg lub jazda rowerem, osiągając od 85 do 95 procent szczytowego tętna, na przemian z trzema minutami aktywnego odpoczynku20.

Trening HIIT

4. Ćwiczenia Qigong działają przeciwstresowo

Jeżeli trening HIIT jest dla ciebie zbyt intensywny, to ta starożytna technika równoważąca umysł i ciało może okazać się pomocna. W jednym z badań czteromiesięczny program treningowy qigong poprawił zdolność do ćwiczeń fizycznych u pacjentów z migotaniem przedsionków23.

Qigong udowodnił też swą skuteczność jako sposób zmniejszania stresu i lęku22, mogących wyzwalać migotanie przedsionków.

5. Leki mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków

Z migotaniem przedsionków powiązano niektóre leki.

Leki mogące wywołać migotanie przedsionków to m.in.:

 • kortykosteroidy,
 • bifosfoniany (leki przeciwko osteoporozie),
 • leki nasercowe, takie jak adenozyna, dobutamina i milrinon26.

Porozmawiaj z lekarzem o skutkach ubocznych wszelkich leków, jakie przyjmujesz, i o tym, czy istnieją odpowiednie alternatywy, którymi można je w razie potrzeby zastąpić.

6. Zmiana stylu życia a migotanie przedsionków

Wiele wskazuje na to, że styl życia odgrywa ważną rolę w migotaniu przedsionków. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, by pomóc swemu sercu.

 • Ogranicz alkohol — nawet jeden mały drink dziennie znacząco podnosi ryzyko migotania przedsionków14.
 • Nie pal — palacze są dwukrotnie bardziej zagrożeni migotaniem przedsionków niż osoby niepalące15.
 • Schudnij — jeżeli masz nadwagę, zgubienie kilogramów może zmniejszyć, a nawet wyleczyć migotanie przedsionków16.
 • Nie pracuj zbyt długo — z migotaniem przedsionków powiązano pracę przez więcej niż 55 godzin tygodniowo. Pamiętaj więc o zapewnieniu sobie dostatecznego czasu na odpoczynek i relaks17.
 • Wysypiaj się — brak wystarczającej ilości snu może podnieść ryzyko migotania przedsionków o jedną trzecią18.

7. Metody tradycyjnej medycyny chińskiej na migotanie przedsionków

Akupunktura okazuje się o blisko 20% bardziej skuteczna w ograniczaniu migotania przedsionków, niż lek przeciwarytmiczny amiodaron, a przy tym pozbawiona jest dotkliwych skutków ubocznych23.

U pacjentów, którzy przeszli kardiowersję elektryczną, czyli konwencjonalną terapię, w której impulsy elektryczne o niskiej energii wykorzystywane są do przywrócenia prawidłowego rytmu serca, akupunktura może zapobiegać nawrotom zaburzeń rytmu24.

Również chiński wyciąg ziołowy o nazwie wenxin keli z powodzeniem stosowano w leczeniu migotania przedsionków, chociaż wywołuje on skutki uboczne, takie jak mdłości i rozstrój żołądka25. By znaleźć specjalistę tradycyjnej medycyny chińskiej w swej okolicy, odwiedź stronę http://www.pttmc.org/gabinety-tmc/.

8. Uprawianie jogi zmniejsza występowanie arytmii

Uprawianie jogi 2 razy w tygodniu przez trzy miesiące może zmniejszyć ilość epizodów migotania przedsionków, jak również złagodzić uczucie depresji i lęku27.

9. Technika tappingu poprawia nastrój

To negatywne emocje, takie jak: smutek, gniew, stres, niecierpliwość i lęk, wyzwalają objawy migotania przedsionków. A uczucie szczęścia najwyraźniej chroni przed tą chorobą5.

Technika Emocjonalnej Wolności (EFT), inaczej tapping, czyli "opukiwanie", jest jednym z udowodnionych sposobów poprawiania samopoczucia psychicznego.

W jednym z badań odnotowano zmniejszenie lęku, depresji i zespołu stresu pourazowego, jak również częstsze odczuwanie szczęścia u uczestników, którzy odbyli czterodniowe warsztaty EFT6.

By dowiedzieć się więcej o tej metodzie i o udziale w nieodpłatnych medytacjach z opukiwaniem, odwiedź stronę www.thetappingsolution.com. Więcej informacji oraz filmiki instruktażowe w polskim internecie znajdziesz na przykład na stronie https://destrudo.pl/techniki-emocjonalnej-wolnosci/, oraz kanale Youtube.

10. Czekolada obniża ryzyko migotania przedsionków

Niektóre dowody naukowe sugerują, że jedzenie czekolady może obniżyć ryzyko migotania przedsionków. Badanie obejmujące ponad 55 tys.osób z Danii wykazało, że u tych, którzy zjadali od jednej do trzech porcji czekolady miesięcznie (jedna porcja wynosiła 30 g), ryzyko kołatania serca było o 10% niższe niż u osób jedzących czekoladę rzadziej niż raz na miesiąc. U tych, którzy spożywali 2-6 porcji tygodniowo, ryzyko okazało się o 20% niższe19.

Wybieraj ciemną czekoladę, która zawiera więcej przeciwutleniaczy i już wcześniej wiązana była z różnorodnymi oddziaływaniami chroniącymi serce. Czekolada deserowa

Bibliografia
 • Circulation, 2014; 129: 837–47
 • Nat Rev Cardiol, 2016; 13: 501
 • Case Rep Emerg Med, 2014; 2014: 321587
 • Nutr Metab Cardiovasc Dis, 2013; 23: 115–21
 • J Am Coll Cardiol, 2014; 64: 1533–4
 • J Evid Based Integr Med, 2019; 24: 2515690X18823691
 • J Investig Med, 2015; 63: 735–9
 • Am J Cardiol, 1994; 74: 232–5
 • Am J Cardiol, 1993; 72: 1156–62
 • Int J Cardiol, 1989; 25: 93–7
 • Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 2004; 71: 153–9; Circulation, 2005; 112: 2762–8
 • Tex Heart Inst J, 2007; 34: 268–74
 • Eur Heart J, 2008; 29: 625–31
 • Eur Heart J, 2021 Jan 13; ehaa953
 • Heart Rhythm, 2011; 8: 1160–6
 • Europace, 2018; 20: 1929–35
 • Eur Heart J, 2017; 38: 2621–8
 • Heart Rhythm, 2018; 15: 1289–95
 • Heart, 2017; 103: 1163–7
 • Circulation, 2016; 133: 466–73
 • Prev Cardiol, 2007; 10: 22–5
 • BMC Complement Altern Med, 2014; 14: 8
 • Zhongguo Zhen Jiu, 2007; 27: 96–8
 • J Cardiovasc Electrophysiol, 2011; 22: 241–7
 • Evid Based Complement Alternat Med, 2013; 2013: 245958
 • Drugs, 2012; 72: 1617–30; Drug Saf, 2009, 32; 219–28
 • J Am Coll Cardiol, 2013; 61: 1177–82
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT