10 rzeczy, które musisz wiedzieć o menopauzie

Niezależnie od tego, czy masz niezliczone objawy, czy radzisz sobie bez problemów, warto uporządkować nieco chaotyczne wiadomości

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Menopauza, choć może być czasem wyzwaniem dla wielu kobiet, niesie ze sobą również szereg pozytywnych aspektów. Wiele kobiet zgłasza poprawę jakości życia po menopauzie. Zmniejszenie objawów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak bóle brzucha czy wahania nastroju, może przyczynić się do ogólnego zwiększenia komfortu i samopoczucia.

Menopauza - co warto o niej wiedzieć?

  • Koniec cykli miesiączkowych To jest definicja słowa „meno­pauza”. Oznacza, że kobieta przekwitła, jeśli nie miesiączku­je od roku. Przedtem – w trakcie perimenopauzy – Twoje krwa­wienia mogą stać się bardziej nieregularne, dłuższe, krótsze lub lżejsze. Badania wykazują, że średni czas od perimeno­pauzy do końca menopauzy wynosi 7,5 roku – obejmuje mniej więcej okres 3 lat przed ostatnią miesiączką oraz 4,5 roku po niej.
  • Nie wszystkie kobiety odczuwają uderzenia gorąca Szczęśliwe 25% z nas nigdy się z nimi nie zmaga, ale jeśli jesteś wśród pechowych 75%, unikaj tego, co je nasila, np. alkoholu, pikantnych potraw i palenia tytoniu. Noś bawełnianą bieliznę nocną i połóż przy łóżku wachlarz. Pomagają również regularne ćwiczenia.
  • Możesz zajść w ciążę Nie wyrzucaj jeszcze środków antykoncepcyjnych! Trzeba poczekać do roku po ostatniej miesiączce – lub nawet 2 lata, jeśli jesteś przed 50. r
  • Zioła mogą pomóc Badania wykazały, że pluskwica groniasta i dziurawiec zwyczajny skutecznie łagodzą ob­jawy, szczególnie gdy są stosowane łącznie – mówi dr Dick Middleton, były prezes British Herbal Medicine Association. – Zioła antystresowe, takie jak ashwagandha, guduchi, waleriana i owies zwyczajny, świet­nie wspierają pracę nadnerczy, a szałwia pomaga przy uderze­niach gorąca – dodaje terapeuta żywieniowy Alison Cullen.

  • Lekkie nie­trzymanie moczu jest normalne (zwłaszcza gdy się śmiejesz lub kichasz) Spadek poziomu estroge­nów może osłabić mięśnie dna miednicy – ale nigdy nie cierp z tego powodu w ciszy. Sumiennie wyko­nuj odpowiednie ćwicze­nia, a jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą w zakresie nietrzymania moczu. Nie jesteś sama!
  • Zaniki pamięci nie są trwałe Regularnie zapomi­nasz kluczy lub zastanawiasz się, dlaczego weszłaś do po­koju? To zupełnie normalne. Naukowcy uważają, że spadek poziomu estrogenów może wywołać poczucie lekkiej mgły umysłowej, szczególnie podczas perimenopauzy. Na szczęście zwykle trwa to tylko rok.
  • Ruch może poprawić nastrój Menopauza często zbiega się z innymi stre­sującymi czynnikami życia, np. presją w pracy, starzeniem się rodziców i opuszczeniem domu przez dzieci. Wszystko to może wpły­wać na Twój nastrój. Regularna aktyw­ność fizyczna, joga, medytacja lub po prostu znalezienie czasu dla siebie pomogą go poprawić.

  • Zmień czerwone wino na białe Chociaż wszystkie rodzaje alkoholu mogą powodować wydzielanie hormo­nu o nazwie epi­nefryna, który wyzwala ude­rzenia gorąca, czerwone wino jest pod tym względem szcze­gólnie silne. Białe niesie za sobą mniejsze ryzyko wystąpienia tego objawu. Jed­nakże – ponieważ spożywanie wszelkiego rodzaju alkoholu zwiększa prawdopodobień­stwo rozwoju raka piersi – pij z umiarem.
  • Rozwój kreatywności Dzięki meno­pauzie możesz doświad­czać więcej kreatywno­ści, równowagi i wolności. Bez cyklicz­nych krwawień i zespo­łu napięcia przedmie­siączkowego kobiety często czują się bardziej kompetentne i wzmoc­nione, a nawet znajdują radość życia.
  • Twój portfel Ci podziękuje Kres miesiączkowania oznacza koniec z tampo­nami czy ręcznikami – a po 40 latach ich kupo­wania to naprawdę ulga. Strona internetowa moneysavingexpert.com kalkuluje, że kobieta może wydać na markowe produkty do 70 fun­tów (ponad 350 zł) rocznie i 2730 (ok. 14 tys. zł) w ciągu całego życia!
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny