Męska antykoncepcja - kiedy nastąpi przełom?

Męska antykoncepcja wypada blado przy szerokim wachlarzu metod dostępnych dla kobiet. Po raz kolejny naukowcy postanowili zmienić ten stan rzeczy... i po raz kolejny im się to nie udało.

25 styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Wysypka, spadek libido, huśtawki nastrojów - to tylko niektóre z niepożądanych efektów zgłaszanych przez ochotników uczestniczących w badaniu nad nową metodą męskiej antykoncepcji.

320 mężczyzn w wieku 18-45 lat wraz z partnerkami wzięło udział w testach zastrzyków hormonalnych, mających ograniczyć liczbę plemników w spermie. Badanie, nadzorowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) miało trwać 56 tygodni. W tym czasie uczestnicy przyjmowali co osiem tygodni zastrzyki z noretysteronu (200 mg) połączonego z undekanianem testosteronu (1000 mg). W czasie trwania badania doszło do czterech przypadków zapłodnienia, co jednoznacznie wskazało na wysoką skuteczność tej metody męskiej antykoncepcji, szacowaną na 95 procent.

Jednak raportowane przez uczestników działania niepożądane, towarzyszące stosowaniu antykoncepcji, zmusiły badaczy do przerwania testów. Najpoważniejszym efektem okazały się: uciążliwa wysypka, wahania nastrojów, łącznie ze stanami depresyjnymi, oraz spadek libido.

Co ciekawe, to badacze uznali eksperyment za nieudany. Większość uczestników twierdzi, że gdyby zastrzyki trafiły do sprzedaży, stosowaliby je.

Źródło: J Clin Endocrinol Metab 101: 0000-0000, 2016

Wczytaj więcej
Nasze magazyny