Jesteś terapeutą?

Bierzesz pigułki? Uważaj na raka piersi!

Czy wiesz, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych aż trzykrotnie podwyższa ryzyko nowotworu piersi u kobiet?

20 luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty antykoncepcja rak rak piersi sex
Zdrowe zakupy

Naszpikowane estrogenami środki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi. Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle twierdzą, że ryzyko jest największe u kobiet, które niedawno rozpoczęły stosować preparaty zapobiegające zajściu w ciążę. Pierwsze 12 miesięcy przyjmowania tych farmaceutyków jest szczególnie niebezpieczne.

Ryzyko zachorowania na raka piersi jest najwyższe w przypadku pigułek z wysoką dawką estrogenów, w przypadku których wzrasta ono 2,7-krotnie. Dla umiarkowanych dawek estrogenów wzrasta 1,6-krotnie.

Należy zachować ostrożność w przypadku środków zawierających dwuoctan etynodiolu, ponieważ w ich przypadku ryzyko zachorowania wzrasta 2,6-krotnie.

Na podstawie analizy 1102 pacjentek z rakiem piersi naukowcy stwierdzili, że największą grupę stanowiły kobiety, które dopiero niedawno rozpoczęły stosowanie antykoncepcji (w ciągu ostatniego roku). Niezależnie od rodzaju pigułek, stosunkowo krótki czas upływający od momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji, jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi aż o 50%!

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT