Jesteś terapeutą?

Sukces w leczeniu cukrzycy typu 1

Życie chorych na cukrzycę typu 1 podporządkowane jest kontrolowaniu glikemii i wiąże się z występowaniem ciężkich powikłań zdrowotnych. Rok 2019 może okazać się jednak dla diabetyków przełomowy. Naukowcom z University of California w San Francisco udało się, jako pierwszym w historii, wyhodować w laboratorium w pełni dojrzałe komórki beta trzustki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Odkąd świat nauki odkrył potencjał, jaki kryją w sobie komórki macierzyste, prowadzono badania zmierzające do wyhodowania organów lub ich fragmentów, które można byłoby przeszczepić choremu biorcy bez ryzyka, że się nie przyjmą. Rosnąca liczba zdiagnozowanych przypadków cukrzycy skłoniła naukowców do szukania skutecznej i nowoczesnej metody terapii, zwłaszcza cukrzycy typu 1. Jest to o tyle ciężka choroba, że zapadają na nią najczęściej dzieci pomiędzy 10. a 14. rokiem życia.

Młodym ludziom niezwykle trudno przychodzi zaakceptowanie ograniczeń narzucanych przez chorobę, mają również problem z utrzymaniem rygoru dietetycznego i pilnowaniem pór przyjmowania leków. Tymczasem zaniedbania skutkują w tym przypadku pogorszeniem stanu zdrowia, a czasami stanowią nawet zagrożenie dla życia. Przeszczep całej trzustki też nie zawsze jest dobrym wyjściem, ponieważ konieczność przyjmowania do końca życia leków zapobiegających odrzuceniu tego narządu również nakłada na chorego wiele ograniczeń i sprowadza się do zmiany jednego zestawu powikłań na drugi.

Podejmowane dotychczas próby wyhodowania komórek beta trzustki nie były udane. O ile badacze potrafili skłonić komórki macierzyste do przekształcenia się w odpowiedni typ komórek trzustkowych, o tyle nie udawało się im doprowadzić do ich dojrzewania. Niedojrzałe komórki beta nie były natomiast w stanie prawidłowo zareagować na podwyższony poziom glukozy i wytwarzały zbyt małe ilości insuliny. Dopiero początek tego roku przyniósł dawno oczekiwany przełom w badaniach. Dokładnie 1 lutego zespół dr. Matthiasa Hebroka opublikował wyniki eksperymentu, który stał się kamieniem milowym w walce z cukrzycą typu 1.

Amerykańscy naukowcy odkryli bowiem, że komórki trzustki dojrzewają i pracują prawidłowo tylko wtedy, gdy skupione są w formie wysp o takim samym kształcie, jak naturalne wyspy trzustkowe, zwane także wyspami Langerhansa. Zamienili więc podłoże dla komórek macierzystych na takie, które dostarczając koniecznych składników odżywczych, sprzyja ich wzrostowi, a ponadto - dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu - pozwala im pogrupować się w wyspy, tak jak w zdrowym narządzie. W rezultacie namnożone komórki beta trzustki zaczęły prawidłowo rosnąć, a po osiągnięciu dojrzałości wytwarzały insulinę w ilościach adekwatnych do poziomu glukozy. Dodatkowo naukowcy zaobserwowali, że pozostałe komórki alfa i delta, tworzące tkankę trzustki wokół wysp Langerhansa, również zaczęły rozwijać się lepiej, w sposób do tej pory nigdy nieobserwowany.

Badania amerykańskich naukowców stanowią przełom w rozwoju medycyny regeneracyjnej. Udowodniły bowiem, że zapewnienie komórkom macierzystym warunków do rozwoju w kierunku pożądanej tkanki dotyczy także przygotowania podłoża w odpowiedniej formie przestrzennej, przypominającej narząd, który chcemy wyhodować. Dzięki temu odkryciu badania nad terapiami z użyciem komórek macierzystych, które utknęły w martwym punkcie, mają szansę ruszyć ponownie, co przybliży nas do opatentowania kolejnych procedur leczenia schorzeń dotychczas uważanych za nieuleczalne.

Zespół dr. Hebroka pracuje obecnie nad kompleksową terapią z zastosowaniem namnożonych w laboratorium komórek beta trzustki, która pozwoliłaby chorym na cukrzycę typu 1 odzyskać zdrowie. Do tego celu wykorzystuje on również nowatorską technologię edycji genów CRISPR, za pomocą której można tak zmienić komórki macierzyste, by po wszczepieniu pacjentom wyhodowanej w laboratorium tkanki nie zachodziła potrzeba podawania leków immunosupresyjnych. Ma to znaczenie, ponieważ cukrzyca typu 1 jest spowodowana autoagresywną reakcją układu immunologicznego, który zwraca się przeciwko komórkom wysp trzustkowych i je niszczy. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki CRISPR uda się hodowane komórki beta uczynić na zawsze niewidzialnymi dla układu odpornościowego, a tym samym na dobre rozprawić się z cukrzycą.

Kamila Makowska-Serkis

Autor publikacji:
Kamila Makowska-Serkis
kamila.makowska_serkis@ktociewyleczy.pl

Absolwentka SGGW w Warszawie, entuzjastka zdrowego stylu życia i racjonalnego żywienia. Na bieżąco śledzi nowinki ze świata medycyny, w sposób szczególny interesuje się medycyną mitochondrialną, mikrobiologią i pediatrią. Od lat zgłębia tajniki holistycznego podejścia do zdrowia człowieka.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 03/2019
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 03/2019
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT