Jesteś terapeutą?

Granatem w choroby prostaty

Dr med. Ludwig M. Jacob od lat zajmuje się tematyką profilaktyki nowotworów i chorób cywilizacyjnych. Niedawno wydana została jego książka pt. "Rak prostaty - jak możesz sobie pomóc". To bardzo interesująca pozycja, zwłaszcza że dotyczy profilaktyki różnych nowotworów i daje wiele praktycznych rozwiązań.

01 wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut rak prostaty
Zdrowe zakupy

Od jak dawna zajmuje się pan tematyką nowotworów?

Pochodzę z rodziny lekarskiej. Na studiach interesował mnie wpływ żywności i substancji roślinnych na zdrowie. Moją uwagę zwróciły polifenole z granatu - bardzo skuteczne w terapii problemów z prostatą. O tym była moja praca doktorska (została ona opublikowana w Przeglądzie Urologicznym - w wyszukiwarkę wpisz hasło "przegląd urologiczny granat").

Rak prostaty jest drugim nowotworem dotykającym mężczyzn. Dlaczego?

Z powodu naszego stylu życia! W Azji problem praktycznie nie występuje. Źle się odżywiamy: za dużo mięsa, nabiału, żywności przetworzonej i cukru, za mało warzyw i owoców. Do tego brak ruchu, nadwaga, papierosy i nadmiar alkoholu, zbyt dużo stresu, nieodpowiedni sen...

Pisze pan, że przyczyną kłopotów z prostatą mogą być hemoroidy.

Zwiększają ryzyko nowotworu prostaty o 40%. Czynniki zapalne: toksyny, bakterie i wirusy, przenikają przez nie do krwi, a droga od jelita do prostaty jest krótka.

Na rynku ukazała się także książka pt. "Metoda Dr. Jacob'a w praktyce". Proponuje pan w niej optymalny sposób odżywiania.

To esencja ponad 1 400 przeanalizowanych przeze mnie badań. Opisuję w niej najważniejsze sposoby profilaktyki chorób cywilizacyjnych oraz nowotworów, a głównym jest odżywianie. Sam zastosowałem odżywianie wg tej metody i uzyskałem optymalną masę ciała oraz pokonałem arytmię serca. Dużą zasługę w tym miała moja żona, która zastosowała zalecenia z mojej książki w kuchni. Teraz sama wydała książkę kucharską pt. "Simply Eat" z przepisami wg metody.

Jaką radę dałby pan wszystkim zainteresowanym profilaktyką nowotworów?

Trudno to zawrzeć w kilku zdaniach, ale zmieńcie stopniowo swoją dietę z opartej na produktach zwierzęcych na obfitującą w żywność rośliną: dużo warzyw, strączkowych, owoców, ziół. Unikajcie mięsa, słodyczy i nabiału. Wybierajcie białko roślinne, a nie zwierzęce. Stosujcie oleje roślinne i unikajcie żywności wysokoprzetworzonej.

Co radzi Pan mężczyznom, którzy mają problemy z prostatą?

Ruszajcie się! Trenujcie przynajmniej 3 razy w tygodniu. Dobrze się wysypiajcie. Ważne jest wsparcie emocjonalne, a jeśli trzeba - także psychologiczne. Pomocne są grupy wsparcia, również te internetowe.

A wskazówki dla panów, którzy nie mają problemów z prostatą i chcą ich uniknąć?

Nie palcie! Utrzymujcie szczupłą sylwetkę. Jedzcie dużo białka roślinnego, unikajcie zwierzęcego, nabiału i słodyczy. A! I jeszcze jedno - kochajcie się często ze swoimi partnerkami.

Rozmawiała Barbara Kulejec

 Dr. Jacob's

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT