Wysoki cholesterol - jak z nim walczyć?

Cholesterol jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ludzkim mózgu, którego masa stanowi 2% masy ciała, zgromadzone jest aż 25% całego cholesterolu znajdującego się w organizmie.

15 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest cholesterol?

Stanowi budulec błon komórkowych, jest konieczny do produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych. Szczególnie potrzebny jest do pracy układu nerwowego – wchodzi w skład osłonek mielinowych, chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniem.

Niestety gdy poziom cholesterolu, a zwłaszcza jego frakcji o niskiej gęstości (LDL), jest zbyt wysoki wzrasta ryzyko wystąpienia miażdżycy, a następnie choroby wieńcowej, zawału lub udaru. LDL transportuje cholesterol z wątroby do tkanek organizmu i odpowiada za odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Wysoki cholesterol a dieta

Aby do takiej sytuacji nie dopuścić, musimy stosować zasady zdrowego żywienia. Od lat siedemdziesiątych o wysoki poziom cholesterolu obwiniano tłuszcze nasycone w diecie. Jednak według metaanalizy badań opublikowanej w roku 2010 to nie one, ale przetworzone węglowodany są źródłem problemu. W analizie nie odkryto żadnego związku między spożyciem tłuszczów nasyconych a ryzykiem chorób układu krążenia.

Być może dlatego, że tłuszcze te, owszem, podnoszą poziom cholesterolu LDL, ale jednocześnie zwiększają poziom dobrego cholesterolu, czyli HDL – substancji, która odprowadza nadmiar cholesterolu z naczyń krwionośnych z powrotem do wątroby. Zdrowa proporcja HDL do LDL to mniej więcej 1:2,5.

W badaniu z roku 2008 porównano wpływ trzech różnych diet – zalecanej przez kardiologów niskotłuszczowej z ograniczeniem kalorii, śródziemnomorskiej z ograniczeniem kalorii oraz niskowęglowodanowej bez ograniczenia kalorii – na zdrowie osób z umiarkowaną otyłością. Choć osoby na tej ostatniej diecie zjadały najwięcej tłuszczów nasyconych, miały najlepszą proporcję cholesterolu HDL do LDL i schudły dwa razy więcej niż uczestnicy badania na diecie niskotłuszczowej. Węglowodany, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi olejami roślinnymi, powodują stres oksydacyjny, który podnosi poziom LDL.

Jak obniżyć cholesterol?

Lekarze często przepisują osobom ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu statyny. Leki te mogą dawać niepożądane efekty uboczne, takie jak bóle głowy, skurcze mięśni czy mdłości. Czasem wskutek ich stosowania mogą pojawić się poważniejsze problemy, takie jak cukrzyca typu 2, problemy z pamięcią, splątanie, uszkodzenie wątroby lub nerek, uszkodzenia mięśni.

Dodatkowo u niektórych osób statyny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. Potwierdza to analiza badań przeprowadzona przez naukowców z University College Hospital w Galway w Irlandii sugerująca, że kobiety, diabetycy oraz młodzi ludzie byli bardziej narażeni na schorzenia kardiologiczne, jeśli przyjmowali statyny.

Naturalne sposoby przywrócenia cholesterolu do normy:

  • wykluczenie z diety tłuszczów trans, które podwyższają poziom LDL i obniżają poziom HDL; obecne są w utwardzanych tłuszczach roślinnych (twarda margaryna), częściowo uwodornionych olejach roślinnych, potrawach smażonych (przy długim smażeniu lub wielokrotnym smażeniu na tym samym tłuszczu) i niektórych produktach gotowych do spożycia;
  • zwiększenie spożycia tłuszczów jednonasyconych, które obniżają poziom LDL i cholesterolu całkowitego, nie zmieniając przy tym poziomu HDL; obecne są w orzechach, awokado, nasionach i olejach roślinnych;
  • zwiększenie spożycia kwasów omega–3, które obniżają poziom LDL i nie wpływają na poziom HDL; znajdziemy je w rybach, zwłaszcza tłustych, orzechach włoskich i siemieniu lnianym;
  • zachowanie proporcji między spożywanymi kwasami omega–6 do omega–3 nie większej niż 4:1 – zbyt duża ilość tych pierwszych sprzyja stanowi zapalnemu, stresowi oksydacyjnemu i powoduje miażdżycę; w społeczeństwach zachodnich współczynnik ten wynosi często aż 16:1;
  • spożywanie więcej błonnika rozpuszczalnego w wodzie – obniża on poziom LDL i sprzyja zdrowiu układu krążenia; ten rodzaj błonnika znajdziemy w warzywach, w tym także strączkowych, owocach i pełnym ziarnie;
  • utrzymywanie diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej (ze zdrowymi tłuszczami) i o średniej zawartości białka;
  • stosowanie suplementów diety obniżających cholesterol – niacyny (obniża poziom LDL i trójglicerydów, zwiększa poziom HDL), olejku eterycznego z trawy cytrynowej (obniża cholesterol całkowity i LDL, zwiększa poziom HDL) lub znany w tradycyjnej medycynie chińskiej czerwonego ryżu (obniża cholesterol całkowity i LDL; zawiera naturalną statynę – monakolinę K);
  • więcej ruchu – badania potwierdzają, że ruch obniża poziom złego cholesterolu, a zwiększa poziom dobrego.

Dobry specjalista medycyny alternatywnej pomoże dobrać najlepszy dla naszego organizmu sposób obniżenia poziomu złego cholesterolu i zwiększenia poziomu dobrego.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny