Wypadanie włosów po infekcji COVID-19. Jak mu zapobiegać?

U niektórych osób skutkiem przebytej infekcji koronawirusowej może być nadmierne wypadanie włosów. Dzieje się tak nawet kilka miesięcy po ustąpieniu objawów. Jak wzmocnić włosy i zapobiec ich dalszej utracie?

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

COVID-19 a wypadanie włosów

Jednym z długofalowych skutków covid-19 jest osłabienie włosów oraz łysienie na tle telogenowym. Wpływ na nie mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak gorączka, stres i niedobory składników odżywczych. Przy długotrwałym napięciu emocjonalnym wytwarzany jest enzym, powodujący usztywnienie włókien kolagenowych otaczających mieszek włosa. Przez co – podobnie jak w przypadku nadczynności gruczołów łojowych – dochodzi do niedożywienia włosa, robi się on coraz cieńszy, łamie się i wypada. Włosy zazwyczaj "wychodzą" w dużej ilości, często podczas szczotkowania lub kąpieli. Większość osób, u których rozwinie się łysienie telogenowe, cierpi na zauważalną utratę objętości fryzury nawet 2-6 miesięcy po zaistnieniu przyczyny.

Można jednak skutecznie temu przeciwdziałać. – Jedną z najpopularniejszych metod w walce z procesem wypadania włosów jest doustna terapia suplementami diety z kompleksem proteoglikanów. Udowodniono, że niektóre z nich odpowiedzialne są za kontrolę procesu wzrostu włosa. Istotnym elementem budowy włosa są również aminokwasy, na przykład arginina, ornityna i cytrulina, które tworzą białko keratynowe w pierwszej fazie wzrostu włosa. Ważne jest dostarczenie organizmowi tych składników. Nie może również zabraknąć witamin z grupy B. Niezwykle ważna w walce z problemami łysienia jest biotyna, czyli witaminy B7 oraz B8. – wyjaśnia trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii. Ważne są również najprostsze czynności, to co nakładasz na włosy oraz czym je farbujesz. Jak się bowiem okazuje, takie codzienne zabiegi mogą mieć działanie odżywcze i stymulujące odrost włosów.

Naturlane sposoby na wypadanie włosów po przebyciu infekcji koronawirusa

Regeneracyjna kuracja olejem moringa

Działa on na włosy niczym bogate w składniki odżywcze i antyoksydanty wysoce skoncentrowane serum regenerujące. Aktywuje uśpione mieszki włosowe, przywracając porost włosów. Jest bogatym źródłem biotyny, która opóźnia fazę telogenu włosa i wydłuża jego żywotność. I – jak twierdzą badacze z Nigerii – jest w tym lepszy od standardowo stosowanego leku – minoksydylu. Dostarcza też kwasów omega-3, które zamykają łuski włosów, utrzymując ich prawidłowe nawilżenie2.

Ogrzej olej (mniej więcej do temperatury 30°C – ma być ciepły, ale nie parzyć podczas aplikacji). Nałóż na skórę głowy i całą długość włosów, po czym zmyj po godzinie lub kilku. Gdy masz wyjątkowo zniszczone włosy, zostaw kompres na całą noc i umyj głowę następnego dnia rano. Zabieg powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe przeważające w oleju moringa są idealne dla włosów o średniej porowatości – delikatnych, lekko osłabionych i pozbawionych blasku, ze skłonnością do puszenia się, wypadania, o końcówkach, które często się rozdwajają.

Olejek z mięty pieprzowej na porost włosów

Koreańscy uczeni zbadali wpływ olejku miętowego na wzrost włosów u myszy. Wyniki w przeprowadzonym eksperymencie są rewelacyjne. Olejek stosowany miejscowo powodował długotrwały wzrost włosów i wydłużanie mieszków włosowych już po 2-tygodniowym codziennym stosowaniu, zwiększył również liczbę cebulek włosowych oraz grubość skóry. Potwierdzeniem tego były m.in. preparaty tkankowe, przeprowadzone analizy aktywności wielu enzymów, ekspresji genów i, przede wszystkim, efekt wizualny. Naukowcy swoje prace zakończyli konkluzją, iż olejek miętowy mógłby być lekiem terapeutycznym lub zapobiegającym wypadaniu włosów u ludzi3.

3% olejku miętowego rozpuść w oleju jojoba, nakładaj codziennie wieczorem na problematyczne rejony głowy. Lekko wmasuj w skórę. Jeżeli będzie to konieczne, głowę umyj rano.

Sok z czarnej rzepy na wypadanie włosów

Zetrzyj na tarce 5 umytych i obranych bulw i wyciśnij z nich sok, na przykład przez gazę. Możesz do tego też użyć sokowirówki lub wyciskarki. Sok z rzepy wcieraj w skórę głowy na 40 minut przed myciem głowy. Najlepiej zabezpiecz włosy folią lub czepkiem i owiń głowę ręcznikiem. Zwiększy to efektywność zabiegu. Po miesiącu stosowania wcierki 2-3 razy w tygodniu zauważysz pierwsze efekty.

Pokrzywa z octem – na wzmocnienie włosów

Trzy łyżeczki suszonej pokrzywy zalej 0,5 l wrzącej wody. Zostaw pod przykryciem aż do ostygnięcia. Następnie przecedź płyn i dodaj do niego 2 łyżki octu jabłkowego. Tak przygotowany napar użyj do ostatniego płukania włosów i pozostaw na głowie. Jeśli chcesz zintensyfikować działanie mieszanki, owiń głowę ręcznikiem na 30 min.

Tonik z kozieradki pospolitej wspierający odrastanie włosów

Pakistańscy uczeni przeanalizowali wpływ ekstraktów z liści kozieradki na wzrost włosów myszy. W doświadczeniu używali toników sporządzonych według własnych receptur i aplikowali je na skórę. Po 21 dniach stosowania włosy pięknie odrastały i – co ważne – niektóre stężenia preparatów były skuteczniejsze od najczęściej stosowanego na świecie syntetycznego minoksydylu6. Z kolei indyjscy naukowcy przygotowali i przetestowali przepis na maść z kozieradką połączoną z kwiatami Butea monosperma i stwierdzili, iż mikstura poprawia odrastanie włosów po chemioterapii7.

Natomiast niemieccy badacze opracowali suplement diety z kozieradką w roli głównej. 30 osób 2 razy dziennie przez pół roku zażywało ów preparat, pozostałych 30 uczestników stanowiło grupę kontrolną otrzymującą placebo. Wyniki są satysfakcjonujące: naukowcy stwierdzili ograniczenie wypadania włosów oraz lepszą kondycję mieszków włosowych. Ponad 80% osób z grupy przyjmującej suplement potwierdziło jego pozytywny wpływ na bujność fryzury8. Który ze składników kozieradki ma dobroczynny wpływ na włosy? W tej kwestii uczeni nie są zgodni, bowiem niektórzy przypisują to białkom i aminokwasom, a inni – fitoestrogenom.

Przepis na tonik z kozieradki pospolitej według pakistańskich uczonych:

  • Ekstrakt: 25 g suszonych liści kozieradki ekstrahowano w 100 ml 98% spirytusu.
  • Skład toniku: 10% ekstraktu, 10% glikolu butylenowego, 25% etanolu 98%, 55% wody destylowanej.

Wcierka z cebuli na łysienie plackowate

Krojąc cebulę, trudno uwierzyć, że jest skutecznym lekiem w terapiach łysienia plackowatego i pobudza odrastanie włosów. Naukowych dowodów na to dostarczył zespół badaczy z Bagdadu. W eksperymencie uczestniczyło 23 pacjentów, którym 2 razy dziennie przez 2 miesiące smarowano łysiejące miejsca świeżym sokiem z cebuli oraz 15 osób tworzących grupę kontrolną, którym dawkowano wodę z kranu. 17 uczestnikom stosującym sok cebulowy włosy zaczęły odrastać już po 4 tygodniach. Natomiast w grupie kontrolnej efekt zaobserwowały tylko 2 osoby1.

Dużą cebulę utrzyj i wyciśnij z niej sok, dodaj dużą łyżkę oleju z łopianu (możesz go zastąpić oliwą z oliwek). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż otrzymaną miksturę na głowę, dokładnie wcierając ją w skórę głowy. Nałóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Po godzinie dokładnie umyj głowę szamponem. Nie przejmuj się zapachem. Utrzymuje się jedynie na mokrych włosach.

Wcierka z łupin orzecha włoskiego dla ciemnych włosów

Zbierz zielone owocnie, rozdrobnij je i wysusz. Następnie zmiel w młynku. 2 łyżki proszku, zalej 10 ml wrzątku, zostaw do ostygnięcia. Potem dodaj żółtko i łyżkę oleju kokosowego (zamiast niego możesz dodać płaską łyżeczkę glinki z melisą i rumiankiem) wszystko dokładnie wymieszaj. Powstałą pastę wcieraj w kosmyki na całej długości. Następnie zostaw na 15-30 min. Dokładnie umyj głowę szamponem. Jeżeli masz półdługie lub długie włosy, odpowiednio zwiększ ilość składników. To idealne rozwiązanie dla osób o ciemnych włosach.

Płukanka z hibiskusa pobudza cebulki włosów

Napar z kwiatów (i liści) rośliny sprawdzi się doskonale jako tonik pobudzający cebulki włosowe. Badacze z Indii, przeprowadzając żmudny i czasochłonny eksperyment na szczurach, odkryli, że ekstrakty z hibiskusa zwiększają odrost włosów. Potwierdzają to podobne eksperymenty przeprowadzone przez ich kolegów na Sumatrze. Zdaniem Hindusów lepsze efekty dawały odmiany o czerwonych kwiatach5.

Zalej wrzątkiem 3 saszetki herbaty z róży chińskiej lub 3 łyżeczki suszu. Zostaw do zaparzenia na kwadrans. Gdy przestygnie, spłucz włosy i skórę głowy. Rób to po każdym myciu.

Macerat z amli wzmacniający cebulki włosów

Garść owoców agrestu indyjskiego (amli) umyj i osusz. Wsyp do słoika i zalej szklanką oleju słonecznikowego. Zamknij naczynie. Odstaw w ciemne miejsce na 3-4 tygodni. W tym czasie wszystkie składniki odżywcze zawarte w amli przenikną do oleju, dzięki czemu stanie się on doskonałą, naturalną odżywką do włosów. Regularne stosowanie takiego preparatu wzmacnia cebulki włosów, stymuluje ich wzrost, a także pogłębia ich naturalny kolor. Dowiedli tego badacze z Korei4.

Zamiast owoców możesz też użyć agrestu indyjskiego w proszku. Wtedy 4 łyżeczki proszku zalej 150 ml oleju ryżowego. Odstaw w szczelnie zamkniętym słoiku na 3-4 tygodni w ciemne miejsce. Codziennie wstrząsaj naczyniem. Po upływie miesiąca macerat jest gotowy. Wcieraj go w skórę głowy i włosy najlepiej przed snem. Rano umyj głowę.

Co wybrać, gdy farbujesz włosy?

Szukaj preparatów naturalnych lub bioorganicznych, które nie tylko nadadzą barwę Twoim włosom, ale również wzmocnią je i odżywią. Naturalne ziołowe farby powinny być wolne od amoniaku, parabenów, rezorcyny, alkoholu, metali ciężkich, laurylosiarczanu sodu (SLS), glutenu. Powinny też mieć jak najmniej barwnika syntetycznego (p-Fenylenodiamina, PPD), bowiem dowiedziono, że ta sztuczna henna ma działanie silnie uczulające.

Obecnie można już znaleźć na rynku organiczne w 100% farby do włosów, bez pestycydów i metali ciężkich, sztucznych barwników, pikramatu sodu, talku, piasku oraz innych zanieczyszczeń. Ich receptura oparta jest na ajurwedyjskich ekstraktach roślinnych wspartych rumiankiem i burakiem. Kobieta malująca włosy

Jak suszyć włosy, by nadać im objętości?

Przede wszystkim naucz się kilku trików przy suszeniu głowy. Jeśli masz kręcone pukle, zaopatrz się w suszarkę z dyfuzorem. Natomiast, aby nadać objętości prostym, długim włosom najlepiej w czasie suszenia użyć okrągłej szczotki. W każdym wypadku cały sekret polega na tym, by unieść je u nasady. Optycznie objętość fryzury zwiększy też przeniesienie przedziałka. Dzięki temu podniesiesz trochę włosy.

Bibliografia
  • The Journal of Dermatology, 29: 343-346
  • J Pharm Biomed Sci 2014;04(07):611-618
  • Toxicol Res. 2014 Dec;30(4):297-304
  • Evid Based Complement Alternat Med. 2017; 2017: 4395638
  • J. Ethnopharmacol. 2003 Oct.; 88(2-3): 235-239; J Med Sci 2020 Feb. 15;8(A):89-92
  • Pakistan J. Zool. 49(4):1405-1412
  • Spatula DD. 2013; 3(3):121-125
  • Kosmetische Medizin 2006 Jan.; 27(4)
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 11/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny