Jesteś terapeutą?

Najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - trudno jest się z tym nie zgodzić.

05 październik 2017
Artykuł na: 6-9 minut dziecko
Zdrowe zakupy

Pewnie każdy z nas doświadczył tego niejednokrotnie. Za tym pięknym widokiem kryje się poczucie bezpieczeństwa, szczęście i zdrowie. Tak naprawdę ten ostatni czynnik zapoczątkowuje wszystkie inne. To zdrowie jest najbardziej pożądanym i najcenniejszym skarbem i to ono stanowi główny bodziec do dziecięcego uśmiechu. Jak więc zadbać o zdrowie dziecka? Najlepiej zacząć od jego fundamentów - jelit, bo to właśnie tam zdrowie ma swoje źródło.

Prawdziwi przyjaciele Twojego dziecka i ich rola w jego życiu

Na takie miano bez wątpienia zasługują biliony mikroorganizmów, które zamieszkują i tworzą prawidłowy ekosystem jelit. Mają one bardzo duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu, a zadbanie o stan jelit będzie niezwykle opłacalną inwestycją w przyszłość każdego dziecka.

Stabilny zespół drobnoustrojów wzmacnia nabłonek jelitowy, zapewnia jego prawidłowe dojrzewanie, a także odpowiednią elastyczność. Wspomaga funkcjonowanie tkanki limfatycznej GALT związanej z jelitami, która chroni błony śluzowe przewodu pokarmowego. Mikroorganizmy jelitowe regulują funkcję układu odpornościowego i modulują odpowiedź immunologiczną. Wspomagają eliminację toksyn oraz patogennych bakterii, odpowiadają za produkcję bardzo istotnych dla organizmu witamin z grupy B oraz K, zwiększają przyswajalność składników mineralnych m.in sodu i wapnia, magnezu czy potasu, a także zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Wszystkie te działania zapewniają prawidłową ścieżkę rozwoju dziecka, a pojawienie się zaburzeń mikroflory jelitowej może być przyczyną wielu dolegliwości: biegunek, zaparć, nudności, bólów brzucha, chorób alergicznych, stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, a w późniejszych etapach życia zwiększa się ryzyko wystąpienia celiakii, zaburzeń neurologicznych oraz auto­ immunologicznych, cukrzycy typu 1 i otyłości.

Kolonizacja jelit przez bakterie rozpoczyna się tuż po urodzeniu, a na prawidłowość tego procesu ma wpływ rodzaj porodu oraz sposób odżywiania w pierwszych godzinach życia. Mikrobiocenoza jelit noworodka donoszonego, który przyszedł na świat naturalnymi drogami, oraz był karmiony mlekiem matki, uznawana jest za najbardziej korzystną i pożądaną. W późniejszym etapie kształtowanie się flory jelitowej dzieci zależne jest od diety, przyjmowanych leków, środowiska oraz poziomu higieny.

"Must have" każdego dziecka

Dziecko potrzebuje bardzo wielu stymulatorów, aby mogło zachować jak najlepszy stan zdrowia. Dostarczenie ich jest jedną z najważniejszych rodzicielskich misji. Nie jest to jednak proste zadanie, szczególnie w dobie dzisiejszych czasów, gdzie na każdym niemal rogu ukryte są pułapki dietetyczne, suplementacyjne, a także czynniki stresogenne i chorobotwórcze. Wpływają one szczególnie "dotkliwie" na naszych przyjaciół zamieszkujących jelita. Konkretną i skuteczną pomocą są odpowiednio dostosowane do dziecięcego układu pokarmowego probiotyki, czyli "dobre" bakterie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a które w wyniku niekorzystnych zmian uległy zniszczeniu.

Tylko w ten sposób będziemy mogli przywrócić równowagę, do której nasz organizm tak usilnie dąży. Musimy mu w tym dopomóc. Skład mikroorganizmów jelitowych jest jednak indywidualny i odrębny dla każdej grupy wiekowej. Należy odpowiednio sprostać wymaganiom dziecięcego organizmu. Istnieją kultury bakterii, które są szczególnie powiązane z mikroflorą jelit naszych pociech.
Do takich szczepów należy Bifidobacterium infantis i warto jest o jego obecność zabiegać. Jest wyjątkowy wśród probiotycznych bakterii jelitowych. Ma ogromną zdolność do trawienia jakiejkolwiek struktury oligosacharydu przede wszystkich ludzkiego mleka, wykazuje szczególną aktywność przeciwzapalną komórek jelitowych zmniejsza przepuszczalność jelit.

Ponadto wraz z bakterią Lactobacillus acidophilus ogranicza wstępowanie stanów zapalnych jelita grubego, na które szczególnie narażone są dzieci o bardzo niskiej masie urodzeniowej. Wyróżnienie należy się również bakterii Streptococcus thermophilus, która stymuluje enzymy rozkładające laktozę, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się alergii. Szczepy bakteryjne mają szereg unikatowych właściwości, jednak to ich wzajemna współpraca przynosi o wiele lepsze korzyści i warto jest o tym pamiętać kierując się doborem probiotyków.

Zazwyczaj tak jest, że sięgamy po pomoc w momencie pojawienia się jakiejś dolegliwości. Stosowanie probiotyków nie ma tylko wymiaru terapeutycznego. Ten profilaktyczny też jest bardzo istotny. Powinniśmy wzmocnić mikroflorę jelit dzieci chociażby przed stresującym okresem, podróżą, sezonem przeziębieniowym, czy u dzieci urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia. W ten sposób unikniemy zaburzeń w obrębie układu pokarmowego, a tym samym całego organizmu.

Julia Cekalska, konsultant naukowy Mito Pharma

 

Bibliografia

  1. Mroczyńska M., Libudzisz Z., Galęcka M., Szachta P. (2011). Mikroorganizmy jelitowe człowieka i ich aktywność metaboliczna. Prz Gastroenterol, 6(4), 218-224.
  2. Bartnicka A., Gałęcka M., & Mazela J. (2016). Wpływ czynników prenatalnych i postnatalnych na mikrobiotę jelitową noworodkow. Stand Med Pediatr, 13, 112-116.
  3. Underwood, M. A., German, J. B., Lebrilla, C. B., & Mills, D. A. (2015). Bifidobacterium longumsubspecies infantis: champion colonizer of the infant gut. Pediatrie research, 77, 229.
  4. Lin, Hung-Chih, et al. "Oral probiotics reduce the incidence and severity of necrotizing enterocolitis in very low birth weight infants." Pediatrics 115.1 (2005): 1-4.
  5. Heczko, P. B., Strus, M., & Kochan, P. (2008).Projektowanie probiotyków do zastosowań medycznych. Post. Mikrobiol, 47(3), 431-434.
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT