Jesteś terapeutą?

Leki przeciwpsychotyczne nie wywołują defektów u noworodków?

Przyjmowanie leków na schizofrenię oraz innych neuroleptyków w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia degeneracji płodów, mimo to naukowcy uznali je za bezpieczne.

21 listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty ciąża dziecko leki psychika
Zdrowe zakupy

Leki przeciwpsychotyczne stosuje się w terapii schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji i innych zaburzeniach psychicznych. Wcześniejsze badania nad ich stosowaniem przez kobiety ciężarne były przeprowadzane na zbyt małych grupach i nie dały jednoznacznych wyników.

Nowe studia przeprowadzono na podstawie danych z programu Medicaid (program opieki medycznej dla najuboższych Amerykanów) analizujących w ciągu ostatnich 10 lat przebieg pierwszego trymestru ciąży na grupie 1 341 715 kobiet, z których 9 258 przyjmowało leki przeciwpsychotyczne II generacji, a 733 leki przeciwpsychotyczne I generacji.

Badania wykazały, że u matek przyjmujących leki przeciwpsychotyczne II generacji schorzenia płodów wystąpiły w przypadku ponad 400 ciąż, a u przyjmujących leki przeciwpsychotyczne I generacji - przy ponad 20 ciążach. Jednak dla badaczy z Brigham and Women’s Hospital i Massachusetts General Hospital odsetek ten jest na tyle niski, że uznali stosowanie leków przeciwpsychotycznych w czasie ciąży za bezpieczne.

Naukowcy zamierzają przeprowadzić dodatkowe badania związane z rysperydonem (jednym z leków przeciwpsychotycznych II generacji), w związku z wyższym prawdopodobieństwem deformacji płodów u matek, które przyjmowały ten lek.

Źródło: http://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2545072

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny