Jesteś terapeutą?

Holistyczne metody w leczeniu padaczki u dzieci

Około 65 mln osób na świecie cierpi na to schorzenie - zaburzenie aktywności elektrycznej mózgu, wywołujące nawracające ataki drgawek. Standardowym sposobem leczenia są leki przeciwpadaczkowe (zwane również przeciwdrgawkowymi), lecz u około 30% chorych ataki występują nadal, pomimo stosowania leków, co określa się mianem padaczki lekoopornej.

Artykuł na: 6-9 minut dieta psychologia medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Problem stanowią również poważne skutki uboczne, obejmujące alergie, depresję, utratę pamięci, osteoporozę i niedokrwistość aplastyczną1.

Na szczęście istnieje szereg terapii uzupełniających i alternatywnych, które wykazują skuteczność w padaczce lekoopornej, a są to szczególnie metody związane z dietą. Osoby, które chciałyby zastosować te rozwiązania u siebie lub u chorego dziecka, powinny oczywiście przed wypróbowaniem ich skonsultować się z lekarzem, ale poniżej przedstawiamy ogólny przewodnik po takich metodach o sprawdzonej skuteczności.

Przejdź na dietę keto

Ketogeniczne metody odżywiania, charakteryzujące się wysoką zawartością tłuszczu i niską zawartością węglowodanów, udowodniły swą skuteczność w leczeniu dzieci z padaczką, a nawet zostały włączone do wytycznych brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE) jako sposób leczenia lekoopornej padaczki pediatrycznej2.

Keto

Według niedawnego przeglądu, aż do 55% dzieci może uwolnić się od ataków dzięki stosowaniu diety ketogenicznej, a nawet 85% może uzyskać zmniejszenie liczby ataków. Ten sposób odżywiania może jednak mieć również skutki uboczne, takie jak zaparcia i biegunki3, należy więc stosować go pod nadzorem lekarza.

Istnieje wiele użytecznych źródeł internetowych dla rodzin rozważających stosowanie diety ketogenicznej w padaczce dziecięcej, jak np. www.matthewsfriends. org oraz www.thedaisygarland.org.uk.

Przed wdrożeniem tej metody u dziecka rodzice powinni skonsultować się z lekarzem - być może będzie on mógł skierować ich do dietetyka specjalizującego się w tym zakresie.

Zbadaj alergie

Pewne dowody wiążą alergie pokarmowe z padaczką. W niedawnym wstępnym badaniu dzieci z padaczką lekooporną dieta eliminacyjna przyniosła 50% redukcję ataków u ponad 85% badanych dzieci6. Skonsultowanie się ze specjalistą w zakresie żywienia (lekarzem, dietetykiem) może pomóc zidentyfikować alergie pokarmowe i opracować odpowiedni plan dietetyczny.

Można też zacząć od wyłączenia z jadłospisu powszechnie znanych alergenów, takich jak gluten i produkty mleczne.

Alergeny

Wypróbuj inne diety

Jeżeli dieta ketogeniczna nie okaże się odpowiednia dla dziecka z padaczką, można wypróbować zmodyfikowaną dietę Atkinsa. Jest ona podobna, lecz ma mniej ograniczeń, więc może być łatwiejsza do zastosowania. W długofalowym badaniu 55% dzieci stosujących tę dietę dłużej niż 6 miesięcy uzyskało redukcję ataków o ponad połowę, a 35% zupełnie się od nich uwolniło4.

Inną skuteczną opcją jest dieta o niskim indeksie glikemicznym (GI)5, która zezwala na bardziej liberalne spożycie węglowodanów niż dieta ketogeniczna lub zmodyfikowana dieta Atkinsa, ale ogranicza rodzaj produktów węglowodanowych wyłącznie do takich, które powodują stosunkowo niewielkie zmiany poziomu glukozy we krwi.

Więcej informacji na temat tych diet znajdziesz na stronie The Epilepsy Foundation, www.epilepsy.com, lecz przed ich stosowaniem należy porozmawiać z lekarzem.

Rozważ suplementację

Pewne preparaty mogą przynosić korzyści w padaczce, ale ważne jest, by najpierw skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem, który może przeprowadzić badania niedoborów żywieniowych i zalecić najlepsze suplementy wraz z odpowiednim, zindywidualizowanym dawkowaniem w zależności od wagi i potrzeb dziecka. Oto kilka ogólnych zaleceń, opartych na badaniach naukowych dzieci i dorosłych z padaczką.

Suplementy

Omega-3

Te niezbędne kwasy tłuszczowe, występujące w oleju rybnym, wykazują działanie neuroprotekcyjne i przeciwdrgawkowe7. Wprawdzie w jednym z badań wysoka dawka kwasów omega-3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), nie przynosiła efektu, to niska dawka, jak stwierdzono, po 10 tygodniach zmniejszyła o 1/3 liczbę ataków, jakich doznawali uczestnicy.

W innym badaniu sprawdzano, czy EPA, czy też DHA skuteczniej redukuje ataki u pacjentów z padaczką lekooporną, i stwierdzono, że obydwa kwasy miały zbliżoną skuteczność i były znacząco lepsze niż placebo8.

Sugerowane dawkowanie: 1080 mg dziennie EPA i DHA

Witamina B6

Niedobór tej witaminy jest częsty u pacjentów z padaczką i istnieje nawet rzadkie schorzenie genetyczne, znane jako "padaczka zależna od witaminy B6", występujące głównie u noworodków i niemowląt, w którym ataki można całkowicie powstrzymać dużymi dawkami pirydoksyny (dostępne są testy genetyczne do diagnozowania tego zaburzenia).

Nie jest jasne, czy witamina ta pomaga pacjentom z padaczką niezależną od jej niedoborów, ale opisy przypadków i badania bez grupy kontrolnej przyniosły pewne obiecujące rezultaty9. Można rozważyć zbadanie poziomu witaminy B6 u dziecka, a następnie stosowanie suplementacji w miarę potrzeby.

Witamina E

Badania sugerują, że dodanie suplementu z witaminą E do standardowego leczenia lekami przeciwpadaczkowymi może zmniejszyć częstość ataków10. Może tak być dlatego, że prawdopodobnie pewną rolę w padaczce odgrywa stres oksydacyjny, a witamina E jest silnym przeciwutleniaczem11. Sugerowane dawkowanie: 400 j.m. dziennie

Magnez

Ten składnik mineralny może przynosić korzyści w padaczce, co stwierdzono w badaniu pacjentów z padaczką lekooporną. Po przyjmowaniu suplementu przez okres do 12 miesięcy 36% pacjentów uzyskało co najmniej 75% zmniejszenie częstotliwości ataków, a 2 pacjentów donosiło o całkowitym ich ustąpieniu12.

Sugerowane dawkowanie: skuteczna dawka wynosiła 420 mg 2 razy dziennie

Witamina D

U osób chorych na padaczkę często notuje się jej niski poziom13. Wstępne dowody sugerują, że uzupełnienie niedoboru witaminy D może znacząco zmniejszyć u pacjentów częstość ataków14. Domowe testy do badania poziomu witaminy D dostępne są w aptekach i sklepach internetowych.

Mozart

Słuchaj Mozarta

Badania prowadzone na dorosłych i dzieciach z padaczką pokazują, że codzienne słuchanie muzyki tego austriackiego wirtuoza może pomagać redukować ataki15. W jednym z badań naukowcy codziennie przez 3 miesiące odtwarzali pacjentom z padaczką pierwszą część Sonaty na 2 fortepiany D-dur Mozarta, K448, a następnie zastąpili ją wersją przebudowaną, która pozbawiona była cech rytmicznych utworu oryginalnego.

Odkryli znaczącą różnicę pod względem liczby ataków podczas leczenia "prawdziwym Mozartem"16. Można spróbować włączać tę muzykę dziecku przez około 10 min przed snem.

Ćwicz jogę

Joga

Warto rozważyć uczestnictwo w zajęciach wraz z dzieckiem - ta technika pracy z umysłem i ciałem wykazała swą użyteczność jako dodatkowa terapia w padaczce17. W niewielkim randomizowanym badaniu z grupą kontrolną, prowadzonym na dzieciach przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, uczestnicy z grupy jogi po 6 miesiącach nie mieli ataków, podczas gdy 7 dzieci z grupy kontrolnej nadal ich doznawało18.

Stosuj neurofeedback

Technika ta, będąca formą biofeedbacku, oparta jest na czułej technologii komputerowej, za pomocą której mierzy się aktywność elektryczną w mózgu i przekazuje te informacje z powrotem do ćwiczącego, pomagając mu nauczyć się kontrolować ataki.

Około 75% pacjentów zgłasza mniejszą liczbę ataków tygodniowo po stosowaniu neurofeedbacku, co stwierdzono w przeglądzie 10 badań19. Gabinety stosujące technikę biofeedbacku EEG znajdziesz w Internecie.

Bibliografia
 • Front Neurol, 2016; 7: 218; Epilepsia, 2006; 47: 1232-6
 • J Hum Nutr Diet, 2020; 33: 98-105
 • Cochrane Database Syst Rev, 2020; 6: CD001903
 • J Child Neurol, 2012; 27: 754-8
 • Seizure, 2014; 23: 570-2
 • Sci Rep, 2019; 9: 6875
 • Curr Top Med Chem, 2016; 16: 1897-905
 • Epilepsy Behav, 2018; 87: 32-8
 • Altern Med Rev, 2007; 12: 9-24
 • Epilepsia, 1989; 30: 84-9; Adv Biomed Res, 2016; 5: 36
 • Ann Indian Acad Neurol, 2014; 17: 398-404
 • Can J Neurol Sci, 2012; 39: 323-7
 • Epilepsy Res, 2014; 108: 1352-6
 • Epilepsy Behav, 2012; 24: 131-3
 • J Sch Nurs, 2018; 34: 28-37
 • Epilepsia Open, 2020; 5: 285-94
 • Cochrane Database Syst Rev, 2017; 10: CD001524
 • J Pediatr Neurosci, 2018; 13: 410-5
 • Clin EEG Neurosci, 2009; 40: 173-9
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT