Wstrząśnienie mózgu – objawy, udzielenie pomocy

Wstrząśnienie lub inaczej wstrząs mózgu to chwilowe zaburzenie funkcjonowania mózgu. Jakie objawy daje wstrząs mózgu, jak do niego dochodzi i co robić w razie jego wystąpienia?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Uraz głowy w postaci uderzenia lub gwałtownego szarpnięcia (np. podczas wypadku samochodowego) może spowodować wstrząs mózgu, czyli chwilowe zaburzenie pracy tego organu. Wstrząs mózgu nie doprowadza do zmian w jego strukturze ani uszkodzeń układu nerwowego, jednak skutki tego urazu mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Istnieje nawet teoria, że wstrząs mózgu może przyczynić się do zachorowania na stwardnienie rozsiane.

Objawy wstrząśnienia mózgu

Uraz, powodujący wstrząs mózgu, sprawia, że osoba poszkodowana na chwilę traci przytomność, a po jej odzyskaniu nie pamięta wypadku.

Inne objawy, jakie daje wstrząs mózgu, to:

  • nudności i wymioty,
  • nadwrażliwość na światło,
  • problemy z wymową, brak logiki w wypowiedziach,
  • spowolnienie ruchów i zaburzenia równowagi,
  • dezorientacja i rozdrażnienie,
  • zmęczenie,
  • wpatrywanie się w jeden punkt.

Kilka godzin po doznanym urazie wstrząs mózgu wywołuje bóle i zawroty głowy, a w późniejszym czasie mogą pojawić się zaburzenia węchu i smaku, kłopoty ze snem i koncentracją (np. problemy w nauce czy niemożność skupienia na pracy), a w niektórych przypadkach również zaburzenia osobowości i epizody depresyjne.

Jak rozpoznać wstrząs mózgu?

Jeśli ktoś w naszej obecności doznał urazu głowy i podejrzewamy wstrząs mózgu – konieczne jest wezwanie lekarza. Jeśli to możliwe, warto przygotować się do rozmowy z lekarzem i powiadomić go, jak wyglądał uraz i jak długo osoba poszkodowana była nieprzytomna, sam pacjent nie będzie bowiem w stanie udzielić tych informacji.

Stwierdzając wstrząs mózgu, lekarz ocenia stan pacjenta i podejmuje decyzję o ewentualnych badaniach dodatkowych, takich jak np. tomografia komputerowa, ocenia też konieczność hospitalizacji. Jeśli pobyt w szpitalu nie będzie niezbędny, dobrze jest pozostać z poszkodowanym i obserwować go, ponieważ wstrząs mózgu może dać dodatkowe objawy nawet po kilku godzinach od wystąpienia urazu.

Wstrząśnienie mózgu – co robić?

Zawsze kiedy podejrzewamy wstrząs mózgu, powinniśmy udzielić pacjentowi pierwszej pomocy. Przede wszystkim należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Następnie należy wezwać pogotowie i pozostać z poszkodowanym. Jeśli odzyska przytomność, należy powstrzymać go od gwałtownych ruchów, zachęcić do pozostania w pozycji leżącej i postarać się go uspokoić.

Wstrząs mózgu z reguły nie wymaga długotrwałego leczenia. Zazwyczaj wystarczające jest ograniczenie aktywności fizycznej (w tym pracy fizycznej) oraz odpoczynek w ciszy i spokoju. Głównym zaleceniem po stwierdzeniu wstrząsu mózgu jest obserwacja. Pojawienie się niepokojących objawów, utrzymujące się bóle głowy, zmiany w samopoczuciu czy zachowaniu wymagają dodatkowej konsultacji lekarskiej. Wstrząs mózgu z reguły nie daje powikłań, nie należy go jednak lekceważyć.

Bibliografia
  • American Association of Neurological Surgeons, Agarwal N., Thakkar R., Than K., Concussion, aans.org [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.aans.org/en/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Concussion.
  • Centers for Disease Control and Prevention, Symptoms of Traumatic Brain Injury (TBI), cdc.gov [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.cdc.gov/traumaticbraininjury/symptoms.html.
  • Cognitive FX, Allen M., How to Treat a Concussion (Hint: It’s Not Rest), cognitivefxusa.com [dostęp: 21 kwietnia 2021], https://www.cognitivefxusa.com/blog/how-to-treat-a-concussion.
  • Głowacki J., Marek Z., Urazy czaszki i mózgu rozpoznawanie i opiniowanie, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2000, ISBN 83-88614-00-2.
  • Hampel R., Wstrząśnienie mózgu – problemy kliniczne i orzecznicze | The brain concussion – clinical and judgments problems, Orzecznictwo Lekarskie 2010, 7(2): 127-133.
  • Healthline, Luo E. K., Concussion, healthline.com [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.healthline.com/health/concussion#_noHeaderPrefixedContent.
  • NetDoktor, Huber P., Gehirnerschütterung, netdoktor.de [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.netdoktor.de/krankheiten/schaedel-hirn-trauma/gehirnerschuetterung/.
  • Neurologen und Psychiater im Netz. Das Informationsportal zur psychischen Gesundheit und Nervenerkrankungen, Gehirnerschütterung: Beschwerden können erst Stunden später auftreten, eurologen-und-psychiater-im-netz.org [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.neurologen-und-psychiater-im-netz.org/neurologie/ratgeber-archiv/meldungen/article/gehirnerschuetterung-beschwerden-koennen-erst-stunden-spaeter-auftreten/.
  • NHS, Concussion, nhs.uk [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.nhs.uk/conditions/concussion/.
  • WebMD, Pathak N., Concussion, webmd.com [dostęp: 26 kwietnia 2021], https://www.webmd.com/brain/concussion-traumatic-brain-injury-symptoms-causes-treatments.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny