Jesteś terapeutą?

Jelita i zespół policystycznych jajników

Lista chorób powiązanych z układem pokarmowym wydłuża się. Nowe badanie wskazuje na zależność pomiędzy zaburzeniami równowagi bioty i zespołem policystycznych jajników.

20 kwiecień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty mikrobiom jelita
Zdrowe zakupy

Kobiety cierpiące z powodu zespołu policystycznych jajników - zaburzenia równowagi hormonalnej, które może prowadzić do niepłodności, cukrzycy i chorób serca - mają mniej zróżnicowaną biotę w porównaniu ze zdrowymi paniami. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, problemy z jelitami powinny być brane pod uwagę tak samo, jak zbyt wysoki poziom testosteronu u pań.

Badacze przeanalizowali próbki biomu pobrane od 73 ochotniczek z zespołem policystycznych jajników, 48 zdrowych kobiet oraz 42 pań, które miały policystyczne jajniki, ale bez typowych objawów choroby: nieregularnej miesiączki, łysienia i wysypki. Okazało się, że uczestniczki badania, które chorowały na zespół policystycznych jajników, miały uboższą florę bakteryjną jelit i jednocześnie wyższy poziom testosteronu względem zdrowych pań. Według badaczy to właśnie zaburzenie równowagi hormonalnej może odpowiadać za źle zróżnicowaną biotę i w konsekwencji rozwój choroby.

Nie wykluczone zatem, że w terapii zespołu policystycznych jajników, oprócz tabletek hormonalnych konieczne będzie stosowanie probiotyków i prebiotyków.

Nasze magazyny