Jesteś terapeutą?

Jak wyleczyć hemoroidy zewnętrzne?

Na to pytanie ludzkość szuka odpowiedzi od tysiącleci. Obecnie rozwój medycyny pozwala na wybór spośród wielu możliwości terapii, jednak jak zwykle najważniejsza pozostaje profilaktyka.

Artykuł na: 4-5 minut pacjent
Zdrowe zakupy

Znajdujące się po obu stronach odbytu – wewnętrznej i zewnętrznej – guzki krwawnicze, zwane hemoroidami, biorą udział w czynnościach fizjologicznych, ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Zdarza się, że pod wpływem pewnych czynników (np. utrudnionego odpływu krwi z nóg, siedzącego trybu życia, złej diety) dochodzi do przekrwienia guzków. Powiększone struktury zwykle nazywa się żylakami odbytu lub chorobą hemoroidalną, a popularnie po prostu hemoroidami1.

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne?

Jeżeli twoje hemoroidy nie są duże lub też choroba zaostrza się jedynie od czasu do czasu, lekarz prawdopodobnie przepisze ci maść przeciwbólową, a także doustne leki zwiększające elastyczność naczyń krwionośnych i jednocześnie zmniejszających zastój krwi w guzkach. Substancjami czynnymi w tych lekach są najczęściej hesperydyna i rutyna – obie chronią naczynia krwionośne przed stresem oksydacyjnym, a także poprawiają ich pracę2.

W aptece lub sklepie zielarskim kupisz też korę dębu, którą możesz wykorzystać do tzw. nasiadówek. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i ściągające3.

Jakie zabiegi na hemoroidy zewnętrzne?

Gumkowanie żylaków - na czym polega?

Polega ono na założeniu specjalnej gumki na podstawę żylaka. Gumka zaciska się, odcinając dopływ krwi do guzka. W rezultacie żylak martwieje i po kilku dniach odpada.

Skleroterapia - na czym polega?

W tej metodzie do powiększonego guzka krwawniczego wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje jego obkurczenie, a z czasem zwłóknienie. Inne możliwości leczenia zaawansowanej choroby hemoroidalnej to zamknięcie naczyń laserem lub zamrożenie guzków. Kiedy te metody nie przynoszą rezultatów, pacjent zostaje skierowany na chirurgiczne usunięcie hemoroidów2. Oczywiście są to już przypadki bardzo poważne. U większości osób wystarczy podawanie leków przeciwbólowych i maści łagodzącej objawy żylaków odbytu. Jednak jak zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie.

Jak zapobiegać hemoroidom zewnętrznym?

Jeżeli chcesz uniknąć żylaków odbytu:

 • pij dużo wody,
 • spożywaj warzywa i owoce o dużej zawartości błonnika2; postaw na cytrusy, ponieważ są one naturalnym źródłem hesperydyny i diosminy4 – ta ostatnia jest składnikiem leków na żylaki nóg
 • zadbaj o prawidłową masę ciała,
 • bądź aktywny fizycznie,
 • wypróżniaj się regularnie: unikaj zarówno zaparć, jak i biegunek2.

Hemoroidy - ciekawostki

 • nazwa "hemoroid" pochodzi od 2 greckich słów oznaczających "krew" (αἷμα, αἵματος) i „płynąć” (ῥέω),
 • pierwsza wzmianka o hemoroidach pojawiła się w datowanym na XVIII-XVII w. p.n.e. Kodeksie Hammurabiego - babilońskim tekście regulującym między innymi ceny usług oraz kary za przestępstwa; wzmianka dotyczy opłaty dla lekarza leczącego guzki krwawnicze,
 • w starożytnym Egipcie stosowano maść ochronną z liści akacji roztartych razem z ziemią; taką ugotowaną wcześniej mieszanką smarowano pasy płótna, które następnie umieszczano wewnątrz odbytu,
 • w Starym Testamencie temat wrzodów lub guzków w okolicach odbytu kilkakrotnie pojawia się jako kara zesłana przez Boga,
 • Hipokrates zalecał wysuszony ciemiernik jako lekarstwo na hemoroidy,
 • już w starożytności stosowano zabiegi na hemoroidy, w tym podwiązywanie ich oraz przystawianie pijawek5,
 • specjaliści podejrzewają, że nawet połowa populacji powyżej 30. r. ż. w pewnym momencie będzie cierpiała na chorobę hemoroidalną6.
Bibliografia
 • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy
 • https://podyplomie.pl/chirurgia/30625,hemoroidy
 • https://www.hindawi.com/journals/ecam/2020/1920683/
 • International Journal of Pharmacy Research & Technology, July-Dec 2020, Vol 10, Issue 2
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/6221,historyczne-metody-leczenia-hemoroidlw.html
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279467/
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny