Jesteś terapeutą?

Pokonaj atopowe zapalenie skóry na 8 sposobów!

Egzema skórna dotyka nie tylko dzieci. Jeśli cierpisz na to schorzenie od lat, a objawy nie ustępują, wypróbuj jedną z opisanych przez nas obiecujących metod leczenia

Artykuł na: 6-9 minut skóra stan zapalny medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Co wywołuje egzemę?

Czynniki psychologiczne, takie jak stres i niepokój.

Czynniki drażniące, występujące w środowisku domowym i w pracy, np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i niektóre rośliny.

Jedzenie, zwłaszcza jajka, orzechy, mleko, ryby, soja i pszenica.

Dodatki do żywności, takie jak środki konserwujące i barwniki.

Leki, m.in. środki przeciwwirusowe, antyhistaminowe, sterydy, znieczulające i przeciwnowotworowe.

Chemiczne środki drażniące, takie jak detergenty (stosowane w szamponach, środkach do mycia ciała i płynach do kąpieli zawierają SLS, czyli laurylosiarczan sodowy), środki piorące oraz chlorowana woda w basenach.

Centralne ogrzewanie oraz wełniane i syntetyczne ubrania, które mogą powodować przegrzewanie ciała i zaostrzenie objawów.

Twarda woda wodociągowa. Wysoka zawartość minerałów może nasilić objawy choroby.

Atopowe zapalenie skóry – nazywane też egzemą – uważane jest za chorobę typową dla wieku dziecięcego. Zaczerwieniona i łuszcząca się skóra oraz swędzenie mogą utrzymywać się także w wieku dorosłym, a niekiedy nie ustępują do końca życia.

Według najnowszych badań amerykańskich naukowców – spośród przeprowadzonych nad egzemą do tej pory największych – dzieci nie zawsze, wbrew temu co się powszechnie sądzi, wyrastają z choroby.

Po prześledzeniu przez naukowców z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii historii choroby ponad 7 tysięcy pacjentów w ramach badania PEER (Pediatric Eczema Elective Registry) odkryto, że niezależnie od wieku, 80% uczestników badania (które obejmowało osoby między 2 a 26 r.ż.) miało objawy egzemy lub stosowało leki na to schorzenie.

Nawet w wieku 20 lat, tylko połowa pacjentów doświadczyła przynajmniej 6 miesięcy, w trakcie których nie odczuwali objawów.

Naukowcy doszli do dość ponurych wniosków – atopowe zapalenie skóry „jest najprawdopodobniej dożywotnim schorzeniem”, a objawy, występujące w wieku dziecięcym, mogą utrzymywać się przez drugą dekadę życia, a nawet dłużej.

Częściowo problem wynika z faktu, że leczenie standardowo ordynowane w tym schorzeniu rzadziej sięga dalej niż w głąb skóry. Wiele kremów, maści i leków doustnych łagodzi objawy, nie sięgając jednak do przyczyny choroby, a niektóre z nich dają liczne objawy uboczne, tak samo dotkliwe jak sama egzema.

Przykładowo kremy oparte na sterydach, przy używaniu przez dłuższy czas, mogą powodować podrażnienie, odbarwienie i tzw. ścieńczenie skóry, podczas gdy leki immunomodulujące do stosowania zewnętrznego – takrolimus i pimekrolimus – nowocześniejsze preparaty do leczenia egzemy – łączono z nowotworami skóry.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele niefarmakologicznych metod radzenia sobie z egzemą. Najlepiej zacząć od sprawdzenia i przeanalizowania, co ją wywołuje i co zaostrza objawy – a następnie pójść tym tropem.

Wymaga to wiele cierpliwości i detektywistycznej pracy, gdyż potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Tymczasem zacznij jedną z kuracji przedstawianych przez nas w ramach przeglądu najlepszych alternatywnych sposobów radzenia sobie z egzemą.

Joanna Evans

Przyjrzyj się ludzkiej skórze z nietypowej perspektywy...

Poznaj 8 produktów pomocnych w leczeniu atopowego zapalenia skóry:

1

Omega-3

Znane z działania przeciwzapalnego, niezbędne nam kwasy tłuszczowe – naturalnie występujące w oleju rybnym – wydają się być obiecującym środkiem w leczeniu egzemy.

W jednym z badań dorośli, przyjmujący codziennie 5,4 g kwasu dokozaheksaenowego z grupy omega-3, już po dwóch miesiącach odnotowali znaczące złagodzenie objawów egzemy w porównaniu z grupą kontrolną.

Podobne rezultaty osiągnięto w innym badaniu, w którym chorzy zażywali suplement, zawierający 1,8 dziennie kwasu eikozapentaenowego (EPA), też należącego do grupy omega-3.

Dzieje się tak dlatego, że kwasy tłuszczowe obniżają poziom substancji prozapalanych, biorących udział w rozwoju egzemy.

Sugerowane dawkowanie: 2-6 g dziennie EPA i DHA.

 
2
 

Cynk

Ludzie cierpiący na chroniczną egzemę mają niski poziom cynku, dlatego powinni spróbować przyjmowania suplementów.

W jednym z badań wykazano, że dotknięte tą przypadłością dzieci miały niższą zawartość cynku we włosach niż zdrowe maluchy, a zażywanie suplementów z cynku przyniosło poprawę już po 2 miesiącach.

Sugerowane dawkowanie: przez pierwszy miesiąc 15 mg cytrynianu cynku 3 razy dziennie, potem dwa razy dziennie przez miesiąc, a następnie raz dziennie.

 
3

Krem z witaminą B12

Aplikowanie tej witaminy bezpośrednio na skórę łagodzi objawy egzemy u chorych, niezależnie od wieku pacjenta. Na polskim rynku nie ma w tej chwili żadnego środka z witaminą B12 do stosowania zewnętrznego.

W sprzedaży internetowej znaleźć można preparat Life-flo Vitamin B12 Skin Cream, który nie zawiera substancji zapachowych, składników petrochemicznych, parabenów i innych szkodliwych składników.

Ma dodatkowe składniki roślinne, działające nawilżająco i wygładzająco, takie jak żel z wyciągiem z aloesu i olejek z awokado.

Sugerowane dawkowanie: nakładaj dwa razy dziennie przez min. osiem tygodni.

 
4

Probiotyki

Wiele badań wskazało, że działanie korzystnych bakterii jest pomocne w leczeniu egzemy, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych, połączenie dwóch szczepów bakterii probiotycznych – Lactobacillus salivarius LS01 i Bifidobacterium breve BR03 – okazało się skuteczniej łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych niż placebo.

Są poza tym dowody na to, że doustne probiotyki mogą zapobiegać egzemie.

Sugerowane dawkowanie: najlepiej zażywać dziennie 10-20 mld jednostek bakterii probiotycznych

 
5
 

Herbata Oolong

Japońscy naukowcy odkryli, że oolong – herbata półfermentowana o łagodniejszym niż jej czarny odpowiednik smaku – może łagodzić objawy egzemy.

2/3 chorych, którzy pili przez miesiąc każdego dnia 3 filiżanki naparu z oolong, odczuło poprawę – niektórzy nawet już po tygodniu.

Około połowa z nich odczuwała korzystne działanie herbaty jeszcze przez sześć kolejnych miesięcy.

 
6
 

Zioła

Kremy ziołowe mogą być pomocne, a czasem nawet równie skuteczne, jak leki konwencjonalne.

10% maść sporządzana z 95% wyciągu etanolowego z nasion łubinu (Lupinus termis) może dawać efekty podobne do osiąganych przez sterydy.

Także żele i kremy zawierające lukrecję (Glycyrrhiza glabra), rumianek, leszczynę i ziele dziurawca zwyczajnego mogą łagodzić objawy.

Kosmetyki i preparaty oparte na recepturach ziołowych znajdziesz na stronie www.bioarp.pl

 
7

Biofeedback

Metoda polegająca na kontrolowaniu procesów zachodzących w organizmie. Pacjenta uczy się panowania nad reakcjami zachodzącymi w jego ciele.

Terapia, połączona z technikami relaksacyjnymi, została wykorzystana do wyleczenia pięciorga pacjentów, mających egzemę.

Dwa miesiące później u wszystkich zaobserwowano poprawę kliniczną, a po dwóch latach troje było całkowicie zdrowych.

O biofeedbacku i metodach relaksacyjnych czytaj m.in. na stronie www.relaksacja.pl/biofeedback

 
8

Hipnoterapia

Hipnoza, coraz częściej stosowana w chorobach skóry, może być skuteczną metodą w leczeniu egzemy, zwłaszcza gdy konwencjonalne działania zawodzą.

W jednym z badań, u 19 z 20 dzieci zaobserwowano natychmiastową różnicę, a po 18 miesiącach od sesji więcej niż połowa odczuła mniejsze swędzenie i zadrapania.

Hipnoza działa także u dorosłych – korzyści odczuwane są nawet po upływie dwóch lat.

Więcej informacji znajdziesz w Internecie na stronach prowadzonych przez ośrodki hipnozy (m.in. www.hipnoza.pl, www.hipnoterapia.eu, www.hipno.pl).

 

Bibliografia

 1. JAMA Dermatol, 2014; doi: 10.1001/jamadermatol. 2013.10271
 2. JDrug Saf, 2008; 31: 185–98
 3. JBr J Dermatol, 2008; 158: 786–92
 4. JJ Intern Med Suppl, 1989; 731: 233–6
 5. JJ Clin Gastroenterol, 2012; 46 Suppl: S33–40
 6. JAm J Clin Dermatol, 2008; 9: 93–103
 7. JActa Derm Venereol, 2014; doi: 10.2340/00015555-1772
 8. JBr J Dermatol, 2004; 150: 977–83; J Altern Complement Med, 2009; 15: 387–9
 9. JJ Nat Prod, 1981; 44: 179–83
 10. JJ Dermatol Treat, 2003; 14: 153–7; Phytomedicine, 2003; 10 Suppl 4: 31–7
 11. Arch Dermatol, 2001; 137: 42–3
 12. Br J Dermatol, 1995; 132: 778–83
 13. J Behav Ther Exp Psychiatry, 1988;
Artykuł należy do raportu
6-10-18 sposobów na...
Zobacz cały raport
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT