Jesteś terapeutą?
stdClass Object
(
  [catalog_firm_id] => 1346
  [alias] => logo
  [src] => /images/2020/09/24/12396-logo-kenay-wysoka-rozdz-png.png
  [params] => {"title":"logo KenayAG","description":"logo KenayAG","zrodlo":""}
  [description] => 
  [width] => 907
  [height] => 345
)
Partner raportu:

Skarb kurkumy - kurkumina

Ten pomarańczowożółty proszek ma wiele bezcennych właściwości. I ciągle odkrywamy nowe. Czym teraz zaskoczyli nas badacze?

19 sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna dieta zdrowa żywność

Wciągu ostatnich kilku lat opublikowano mnóstwo prac na temat kurkumy długiej (Curcuma longa, indyjska nazwa haldi). Ta tropikalna roślina, należąca do imbirowatych, jest dobrze znana wszystkim, którzy stosują do gotowania mieszankę przyprawową curry. Żółta odmiana curry zawiera właśnie sproszkowaną kurkumę i kminek. W Indiach jest to również ceniony lek, zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej.

Właściwości kurkuminy

Najistotniejsza dla naszego zdrowia jest zawarta w kurkumie substancja zwana kurkuminą. To prawdziwy skarb, biorąc pod uwagę jej możliwości oddziaływania na nasz organizm:

 • leczy stany zapalne, pobudzając nadnercza do produkcji kortyzonu, związku o działaniu przeciwzapalnym;
 • hamuje wydzielanie histaminy, która niekorzystnie wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego, ciśnienie krwi i skurcz drzewa oskrzelowego (główna przyczyna ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe u chorych z astmą oskrzelową);
 • jest antyoksydantem, chroni organizm przed wolnymi rodnikami z siłą porównywalną do działania witaminy C i A;
 • zapobiega tworzeniu się nowych ognisk nowotworowych wskutek stosowania chemiopterapii i radioterapii w trakcie leczenia nowotworu pierwotnego;
 • wspomaga leczenie cukrzycy;
 • obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL;
 • uczestniczy w neutralizowaniu karcerogennych substacji będących wynikiem palenia i żucia tytoniu1.

Kurkumina działa też ochronnie na wątrobę, zwłaszcza gdy narażamy ją na ryzyko związane z przyjmowaniem leków, piciem alkoholu czy przejedzeniem. Cóż, trzeba się ograniczać, ale warto też przyprawiać kurkumą sałatki.

Zapalenie i krwawienie dziąseł, stan zapalny zęba - to infekcje, na które kurkuma, dzięki kurkuminie, działa łagodząco. PosiaŁatwa da też właściwości bakteriostatyczne. Hamuje rozwój mikroorganizmów, chroniąc tym samym jamę ustną i dziąsła, a pośrednio zęby. No i pomaga, gdy ząb już boli. Ostatnie badania zachęcają do użycia kurkumy jako pasty do zębów.

Przepis na pastę z kurkumy

Przepis jest prosty: łyżeczkę kurkumy należy rozpuścić w małej ilości wody i wymieszać z połową łyżeczki soli oraz połową łyżeczki oliwy z dodaną wcześniej odrobiną musztardy. Powstanie pasta, którą można nakładać na zęby oraz masować nią dziąsła - nawet dwa razy dziennie. Wykazano, że specyfik działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ale czy wybieli zęby?

Korzystać, ale ostrożnie

Popularność kurkumy rośnie, na pewno warto ją spożywać, choćby w celach profilaktycznych. Jednak naukowcy zgłębiający tajemnice tej niezwykłej rośliny ostrzegają, że to nie placebo i nie należy przesadzać z jej używaniem. Jeśli będziemy zbyt często przyprawiać dania dużymi ilościami kurkumy, to najprawdopodobniej zakończy się to pospiesznymi wizytami w toalecie. Co więcej, w tym przypadku od nadmiaru może także rozboleć głowa.

Jaka dawka kurkumy?

Aby aktywne składniki kurkumy były zawsze obecne w organizmie, warto przyjmować ją trzy razy dziennie, czyli przy trzech głównych posiłkach: rano, w południe i wieczorem. W celach profilaktycznych nie powinno się przekraczać dawki 2-2,5 g dziennie.

Bibliografia

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633300
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT