Cudowna witamina K2

Ta mało znana witamina ma ogromne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy, miażdżycy, cukrzycy, chorób nowotworowych, choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz SM.

07 lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Do witamin mających ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób dołączyła ostatnio - poza C i D3 -  witamina K2. Nigdy wcześniej nie mówiło się o niej tak głośno jak obecnie. Witamina K2 występuje w dwóch formach: K2-MK4 oraz K2-MK7. Ta druga pozostaje jej najbardziej aktywną biologicznie postacią.

Źródła witaminy K2

Witaminę K2 zawierają fermentowane sery, jogurty, kefiry oraz japońska potrawa natto otrzymywana z fermentowanych ziaren soi. Witamina K2 produkowana jest także w jelitach człowieka przez odpowiednią florę bakteryjną, chociaż jej ilości są niewielkie. Ciągle nie wiemy w jaki sposób, ale jest ona również gromadzona w ludzkim organizmie przez trzustkę, kości mostka oraz mózg.

Aura Herbals

Przyczyny niedoborów

Wielu pacjentów wykazuje niedobory witaminy K2, które przede wszystkim wynikają z niewłaściwej diety: jedzenia żywności przetworzonej, jałowej, wytworzonej przy użyciu pestycydów i nawozów sztucznych, czy żywności długo przechowywanej. Nadużywanie antybiotyków, spożywanie mięsa i wędlin zawierających antybiotyki oraz stosowanie leków przeciwzakrzepowych to kolejne powody obniżenia jej poziomu w organizmie ludzkim.

 

fot.: Maxim Iorsh via Wikimedia Commons

Rola witaminy K2

Przede wszystkim uczestniczy ona w mineralizacji kości i utrzymywaniu ich prawidłowej gęstości, zapobiegając osteoporozie i próchnicy zębów. Poza tym umożliwia przemieszczanie wapnia oraz aktywację białka odpowiedzialnego za jego transport do kości, blokując jego odkładanie się w naczyniach krwionośnych, a tym samym nie dopuszczając do powstawania blaszki miażdżycowej.

Białko MPG (Matrix GLA Protein), które transportuje wapń w organizmie ludzkim, odkryto niedawno. Stwierdzono, że występuje ono w kościach z osteokalcyną, a jego aktywność zależy od poziomu witaminy K2: gdy jest on właściwy, dochodzi do przenoszenia jonów wapnia do kości, a przy jej braku lub niedoborze jony wapniowe dostają się do tętnic, doprowadzając do powstawania  miażdżycy naczyń krwionośnych. Właściwy poziom witaminy K2-MK7 zwiększa produkcję aktywnych białek MPG, które "odtransportowują" związki wapnia z tętnic.

Pamiętajmy także, że samo zażywanie preparatu wapnia przy niedoborze witaminy K2 i D3 prowadzi do zwapnienia tętnic i zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego preparaty te (wapń, D3 i K2-MK7) należy zawsze stosować jednocześnie i odpowiednio dozować z posiłkiem zawierającym tłuszcz, który zwiększa wchłanianie witamin.

Dzięki odpowiedniemu dziennemu spożyciu witaminy K2 można skutecznie zahamować powstawanie blaszki miażdżycowej, a tym samym zapobiegać zwapnieniu tętnic - częstej przyczynie niewydolności krążeniowej.

Oprócz znanych wcześniej zastosowań witaminy K2 stwierdzono również jej olbrzymią rolę w profilaktyce i leczeniu wielu innych schorzeń, jak np. cukrzyca i choroba Alzheimera, a nawet nowotwory.

Dziecko podczas posiłku Fot. Flickr.com/Tamaki Sono

Witamina K2 chroni przed cukrzycą

Trzustka jest niezmiernie ważnym organem ludzkiego ciała. Produkuje insulinę i reguluje poziom cukru we krwi. Nieprawidłowy poziom insuliny prowadzi do powstawania cukrzycy, nowotworów i otyłości. W ostatnich badaniach udowodniono, że właściwy poziom K2 w organizmie reguluje gospodarkę insulinowo-cukrową. Podanie jej po posiłku zmniejsza o połowę ilość wydzielanej insuliny, a utrzymanie prawidłowego poziomu w organizmie chroni przed rozwojem cukrzycy.

Witamina K2 a choroby nowotworowe

Według dziesięcioletnich badań przeprowadzonych przez organizację europejską EpiC, w grupie kobiet w wieku 35-64 lat wykazujących najwyższe spożycie witaminy K2 zaobserwowano zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór o prawie 30%. Badania przeprowadzone w grupie mężczyzn udowodniły, że wysokie spożycie witaminy K2 obniża ryzyko rozwoju zaawansowanego raka prostaty aż o 63%.

Należy również dodać, że wysokie dawki witaminy D3 są pomocne w zapobieganiu i leczeniu chorób nowotworowych, a według badań klinicznych stosowanie suplementacji witaminą K2 skutecznie chroni przed nawrotem raka wątroby, nowotworem płuc, krwi i prostaty.

Zastosowanie witaminy K2 w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera

Naukowo dowiedziono, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera wykazują niski poziom tej witaminy, co negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową mózgu. Wykazano bowiem, że to witamina K2 kieruje w sposób pozytywny tą gospodarką, stąd konieczność jej stałej suplementacji u chorych. Odpowiednie dawki witaminy K2 podawane osobom z alzheimerem poprawiają ich stan zdrowia i opóźniają rozwój tej choroby.

Fot. Flickr.com/Boris Dzhingarov

Witamina K2 ma niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, ponieważ zabezpiecza przed powstawaniem w nim wolnych rodników, które - tak jak w każdej innej tkance - sieją prawdziwe spustoszenie. W ludzkim mózgu występuje substancja, która chroni komórki przed destrukcyjnym działaniem, ale jej poziom jest uzależniony od obecności i ilości witaminy K2. W tym przypadku wyjątkowo suplementacja dotyczy tylko witaminy K2, bez konieczności dodatkowego stosowania wapnia i witaminy D3.

Witamina K2 w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Dobre wyniki w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów uzyskuje się, stosując ciągłą suplementację witaminą K2 w ilości 100 mcg dziennie w połączeniu z wapniem oraz witaminą D3.

Witamina K2 chroni nerwy w stwardnieniu rozsianym (SM)

Oprócz witamin B6, B9, B12 i D3 również odpowiednio wysokie dawki witaminy K2 wpływają regenerująco na osłonkę mielinową u chorych na SM. W tej chorobie autoimmunologicznej dochodzi do niszczenia osłonki mielinowej pokrywającej nerwy, która odpowiedzialna jest za przewodnictwo nerwowe. Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni przyjmować ok. 200-300 mcg witaminy K2, jednocześnie z wysoko dozowaną witaminą D3 i preparatem wapnia.

Vitamin K2 from Live Life 360 on Vimeo

Witamina K dla niemowląt i noworodków

Od 5 lat, według obecnie obowiązujących zaleceń medycznych, noworodkom zaraz po urodzeniu podaje się witaminę K w postaci jednorazowej dawki w zastrzyku domięśniowym. Później, do 3. miesiąca życia, zaleca się dalsze jej podawanie w postaci kropli, aby zabezpieczać  dzieci przed niedoborami. Noworodki nie posiadają właściwie wykształconej flory bakteryjnej, stąd wnioskuje się o brakach w ich organizmach witamin K2 i K1. Niedobory te mogą prowadzić do groźnych krwawień czy choroby krwotocznej.

Powyższe fakty i przykłady dowodzą, że suplementacja witaminą K2 zabezpiecza ludzki organizm przed wieloma chorobami oraz wspomaga w procesie zdrowienia z wielu schorzeń. Warto korzystać z tego typu metod medycyny alternatywnej, której udowodnione możliwości nie tylko leczenia, ale i zapobiegania chorobom są doprawdy imponujące.

Mgr farmacji Beata Peszko

Artykuł należy do raportu
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej