Jesteś terapeutą?

Zdrowy tryb życia a weganizm

Weganizm jest coraz bardziej popularnym sposobem odżywiania się na całym świecie. Jednak czy rezygnacja z całego szeregu produktów spożywczych rzeczywiście może mieć korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u osoby, która regularnie uprawia sport?

29 październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut dieta
Zdrowe zakupy

Co jeść przy takiej diecie, aby jednocześnie zachować w pełni zdrowy tryb życia? Przypatrzmy się bliżej tej kwestii.

Weganizm - całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego

Weganizm jeszcze do niedawna traktowany był po macoszemu i przedstawiał się wielu osobom jako rezygnacja ze zbyt wielu składników odżywczych, prowadząca do anemii i innych chorób. Jednakże całkowite zrezygnowanie z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, owoce morza, ser, mleko czy miód, nie musi prowadzić do obniżenia poziomu zdrowia. Wystarczy jedynie przejść na weganizm rozsądnie, znając zasady tworzenia zbilansowanych posiłków, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Co jeść, będąc weganinem?

Wbrew pozorom lista produktów dozwolonych dla wegan jest całkiem długa. Nawet po wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, pozostaje szereg artykułów, które można zjeść. Znajdują się wśród nich produkty zbożowe, w tym pieczywo o wegańskim składzie, orzechy i nasiona, a przede wszystkim warzywa i owoce. W szczególności polecane są produkty sezonowe, a także produkty świeże i nieprzetworzone. Dzięki temu dostarczają organizmowi wyłącznie cennych składników odżywczych, bez zbędnych konserwantów czy barwników.

Jak doradza portal feedfit.pl, weganie powinni także ograniczyć spożycie kawy i herbaty. Powodują one, że organizm trudniej przyswaja niezbędne składniki mineralne, takie jak cynk, magnez czy wapń. Ograniczenie ilości spożywanych napojów tego typu zapewnia więc lepszą przyswajalność mikroelementów i korzystanie wpływa na stan zdrowia.

Czy dieta wegańska może iść w parze z uprawianiem sportu?

Oczywiście, weganizm nie wyklucza aktywności sportowej. Należy jednak pamiętać przy tym, aby zbilansowana dieta dostarczała organizmowi także odpowiednie ilości białka. Jest ono kluczowe do rozwoju mięśni, dlatego należy zwiększyć jego ilość w diecie podczas regularnego uprawiania sportu.

Rezygnując z mięsa, warto sięgnąć po bogate w białka rośliny, takie jak warzywa strączkowe i produkty zbożowe. Zapewnią one optymalną jego ilość, a także wniosą do organizmu inne, cenne składniki, w tym witaminy i minerały. Co więcej, jeśli nie jesteśmy pewni, co i w jakiej ilości spożywać, warto skonsultować tę kwestię z dietetykiem, który ułoży odpowiedni plan żywieniowy, w pełni odpowiadający naszym zapotrzebowaniom.

Dieta i aktywność fizyczna w pełnej harmonii

Na koniec warto podkreślić, że łącząc dietę wegańską z aktywnością fizyczną, łatwo można osiągnąć doskonałe rezultaty i podnieść stan swojego zdrowia. Dzięki pożywieniu bogatemu w witaminy i minerały organizm będzie się szybciej regenerował po sportowym wysiłku. Za sprawą nieobciążającego pożywienia będzie miał więcej energii. Z kolei połączenie ćwiczeń i zdrowej diety sprawi, że zbędne kilogramy szybko znikną, a przy odpowiednich ilościach białka roślinnego na ich miejsce szybko pojawią się rozbudowane mięśnie.

Portal jasportowiec.pl podaje konkretne przykłady znanych sportowców korzystających z diety wegańskiej, co jest potwierdzeniem tego, że weganizm i aktywność mogą zgodnie iść ze sobą w parze. Na portalu tym znajdziesz też dokładne informacje o różnych dietach, w tym interesujące przepisy.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny