Jesteś terapeutą?

Jak pachnie choroba? Diagnoza poprzez zapach

Nie tylko odciski palców i wzór siatkówki oka jest niepowtarzalny. Każdy z nas posiada własny zapach, a osoby chore pachną inaczej od zdrowych.

27 listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Kiedy u narzeczonej Billy'ego Boyle'a, inżyniera elektronika z Wielkiej Brytanii, zdiagnozowano raka jelita grubego, mężczyzna uświadomił sobie, jak ciężką walkę ma przed sobą jego przyszła żona. Niestety nie dane im było cieszyć się wspólnym życiem - narzeczona zmarła w 2016 r. Boyle doszedł do wniosku, że wczesna diagnostyka mogłaby zwiększyć jej szanse na wyzdrowienie - oraz wielu innych pacjentów na całym świecie.

Stworzył więc sensor diagnostyczny, specyficzny "sztuczny nos", który pozwala wykryć po zapachu raka jelita grubego jeszcze we wczesnym stadium. Zdaniem wynalazcy przy pomocy urządzenia można też rozpoznać inne choroby, np. zespół jelita drażliwego.

Sensor wygląda jak karta SIM. To krzemowy chip pokryty kilkoma warstwami różnych metali i cienkimi elektrodami ze złota. Jonizuje powietrze i wyodrębnia z niego cząsteczki, w celu wykrycia których został wcześniej zaprogramowany.

To nie jedyny projekt "elektronicznego nosa". Izraelski profesor Hossam Haick, poruszony rozpoznaniem białaczki u znajomego, przygotowuje własne urządzenie. Opiera się ono na tabliczce z czujnikami zbudowanymi z nanocząsteczek złota lub węglowych nanorurek. "Sztuczny nos" pokryty jest mikroskopijnymi receptorami, które wykrywają w wydychanym powietrzu pewne markery chorobowe. W reakcji na ich obecność nanocząsteczki i nanorurki puchną lub kurczą się, a ta reakcja jest następnie interpretowana przez diagnostę.

O ile powstanie tych urządzeń oznacza przełom we współczesnej medycynie, sama idea diagnozy na podstawie zapachu nie jest niczym nowym. Już w starożytności lekarze greccy i chińscy potrafili rozpoznać chorobę na podstawie zapachu. Ponadto niektóre psy są szkolone tak, aby wykrywały komórki nowotworowe nosem. Również my, bez specjalnego szkolenia, możemy czasem rozpoznać problem zdrowotny: oddech niektórych diabetyków pachnie gnijącymi jabłkami, a skóra chorych na dur brzuszny - świeżo upieczonym chlebem.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT