Jesteś terapeutą?

Co można wyczytać z twarzy?

Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.

01 marzec 2017 Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Czy faktycznie wystarczy przyjrzeć się twarzy, aby zorientować się w czyimś stanie zdrowia? Metodę tę - pod nazwą fizjonomika - stosowano już w starożytnej Grecji, gdzie nie tylko służyła ona do oceny stanu zdrowia, ale również pozwalała określić charakter i osobowość badanego człowieka.

Jak odkrywa dziś oficjalna medycyna, fizjonomika faktycznie może wykazywać wartość naukową. Dla przykładu związek między bruzdą na płatku ucha a chorobami układu krążenia został potwierdzony w toku pewnego badania. Aby zinterpretować wiele innych oznak rozwoju chorób, wystarczy natomiast odrobina zdrowego rozsądku.

Ale uwaga! Nie zapominajmy, że wszystkie wymienione tu oznaki to jedynie przesłanki, a nie diagnoza potwierdzająca obecność choroby.

BRWI

Przerzedzone brwi sygnalizują niedoczynność tarczycy odpowiedzialnej za produkcję tyroksyny - hormonu odżywiającego cebulki włosowe. Gęste, czy wręcz krzaczaste brwi kojarzone są z doskonałym zdrowiem i fizyczną krzepą, zaś rzadkie uważa się często za oznakę cukrzycy i innych zaburzeń poziomu cukru we krwi.

CERA

Pożółkła cera to szeroko rozpoznawalna oznaka żółtaczki, będącej skutkiem uszkodzeń wątroby. Jednak niezdrowe zabarwienie skóry równie dobrze może być spowodowane przyjmowaniem leków na cukrzycę i nadciśnienie. Jak wykazało pewne badanie, zmarszczki mogą świadczyć o osteoporozie - ale wydaje się to oczywiste, biorąc pod uwagę, że choroba ta najczęściej objawia się w późnym wieku, gdy zmarszczki pojawiają się po prostu jako efekt starzenia.

JAMA USTNA

Zaczerwienione dziąsła o skłonnościach do krwawienia to symptom chorób przyzębia lub zapalenia dziąseł. Starożytni Grecy uznawali je za oznakę "przegrzania krwi". Cofające się dziąsła to kolejny sygnał, że w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny, zaś blade mogą świadczyć o anemii.

OCZY

Cienka, biała linia formująca się zazwyczaj wokół tęczówki, może świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi, podobnie jak drobne tłuszczowe plamki na białkach. Kolejną oznaką, że organizm nie przetwarza tłuszczów we właściwy sposób, są krostki i tłuszczowe grudki na skórze wokół oczu. Z kolei ciemne worki pod oczami kojarzone są z nie najlepszą ogólną kondycją zdrowotną, a czasami wskazują na alergie pokarmowe. Worki pod oczami mogą też świadczyć o problemach z nerkami, zaś obrzęk górnej powieki - o przeciążeniu wątroby.

POLICZKI

Rumiane policzki postrzegane bywają jako oznaka dobrego zdrowia, lecz w rzeczywistości nierzadko zwiastują poważne schorzenia, takie jak nadciśnienie czy zespół Cushinga, w którym nadnercza produkują zbyt duże ilości kortyzolu.

SKRONIE

Zapadnięte skronie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu, zaś wyraźnie zaznaczone żyły i naczynia krwionośne to częsta oznaka nadciśnienia.

USTA

Opuchnięta dolna warga występuje często u osób z chronicznymi zaparciami, natomiast obrzęk obu warg może być związany z niedoczynnością tarczycy. Nienaturalnie duże usta stanowią typową oznakę zespołu Downa, zaś blade mogą świadczyć o anemii. Uporczywie nawracające afty bywają związane z chorobami płuc i układu oddechowego, a białe plamy mogą sygnalizować jelitową infekcję pasożytniczą.

USZY

Zmarszczki czy bruzdy na płatkach uszu mogą wskazywać na choroby serca, co potwierdziło niedawno pewne badanie. Naukowcy odkryli, że u osób ze zmarszczkami na płatkach uszu występuje o 10% większe ryzyko rozwoju choroby serca1.

WŁOSY

U kobiet cienkie włosy nierzadko idą w parze z nadczynnością tarczycy, natomiast łysienie spowodowane jest niedoborem żelaza.

Bibliografia

  1. Int J Cardiol, 2014; 175: 171–5
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT