Jesteś terapeutą?

Wirówki laboratoryjne – budowa, zastosowanie, najważniejsze funkcje i kryteria wyboru

Z wirówek laboratoryjnych korzysta się w różnych miejscach – nie tylko laboratoriach, ale też innego typu jednostkach badawczych, uczelniach wyższych, firmach przemysłowych o profilu chemicznym lub biologicznym. Za ich pomocą można wykonać serię profesjonalnych testów, uzyskując obiektywne i reprezentatywne wyniki.

13 październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Wśród dostępnych w sklepach wirówek znajdziesz rozmaite wersje urządzeń, różniących się sposobem działania, rozmiarem, przeznaczeniem oraz rozmaitymi innymi parametrami. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie w temat wirówek laboratoryjnych.

Jak działają wirówki laboratoryjne?

W wielu laboratoriach istotnym elementem wykonywanych badań jest przygotowanie zawiesin w celu poddania ich specjalistycznym testom. Obróbka zawiesin jest jednak bardzo trudna i wymaga zastosowania odpowiedniej technologii. W inny sposób nie jest możliwe rozdzielenie poszczególnych składników obecnych w zawiesinach. Chodzi między innymi o możliwość rozdzielenia wytrącającego się osadu lub innych składowych zawiesin.

W tym celu korzysta się właśnie z wirówek, czyli specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych. Ich działanie polega na wprawianiu w ruch próbek z zawiesiną, dzięki czemu jej składowe zostają rozdzielone. Za najkorzystniejszy pod tym względem uznaje się obrotowy, wykonywany według określonych norm i schematów. To właśnie delikatne i równomierne wirowanie sprawia, że składniki zawiesin ulegają rozdzieleniu.

Najważniejsze kryteria wyboru wirówek laboratoryjnych

Ponieważ różne placówki badawcze – medyczne, chemiczne, biologiczne, mikrobiologiczne – przeprowadzają odmienne typy testów na odmiennego rodzaju próbkach, oferta dostępnych wirówek jest bardzo szeroka. Znajdziesz wirówki laboratoryjne o różnych parametrach. Jakie są najważniejsze?

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną pojemność danego urządzenia. Ma ona bezpośrednie przełożenie na ilość możliwych do wykonania testów. Ważne są także parametry związane z pracą samego urządzenia. Chodzi w pierwszej kolejności o zakres wykonywanych obrotów. Radzimy, aby zwrócić uwagę zarówno na dolną, jak i górną granicę tego parametru.

Ponadto, ważne jest maksymalne przyspieszenie oferowane przez dane urządzenie oraz czas wirowania. Ten ostatni parametr warto porównać z rozdzielczością, w której pracuje dana wirówka, a która może być mniej lub bardziej płynna – i mieścić się w zakresie od 1 sekundy do 15.

Rodzaje dostępnych wirówek laboratoryjnych

Do najczęściej wykorzystywanych należą miniwirówki. Są to urządzenia poręczne, niedużych rozmiarów, które pozwalają na przeprowadzenie rozmaitych typów badań. Są przeznaczone do wykorzystania ogólnego – często korzysta się z nich zarówno w laboratoriach medycznych, chemicznych jak i weterynaryjnych.

Wirówki stołowe to bardziej skomplikowane urządzenia przeznaczone do wykonywania prac diagnostycznych. Osobną kategorię tworzą wirówki próżniowe, które pozwalają na wytworzenie podciśnienia – doprowadzając np. do wrzenia płynów pomimo braku wzrostu temperatury. Warto też wspomnieć o urządzeniach wyposażonych w dodatkowe opcje – wśród których znajdziesz wirówki z chłodzeniem, wirówki z grzaniem oraz wirówki z wentylacją.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT