Zbożowa pielęgnacja skóry i włosów

Zawarte w nich substancje czynne oczyszczają, odżywiają i nawilżają skórę, dzięki czemu pozwalają na długo zachować młody i promienny wygląd. Potrafią też koić jej podrażnienia i na dokładkę wzmacniają włosy.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Owies zwyczajny - właściwości zdrowotne

Jest nieoceniony w domowej pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej i skłonnej do podrażnień ze względu na działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające.

Wyniki licznych badań potwierdzają, że płatki owsiane mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne1 oraz są skuteczne w przypadku wykwitów trądzikopodobnych i skórnych infekcji wirusowych. Poza tym chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym2.

W kosmetyce wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę oraz olej owsiany. A wszystko to ze względu na bogactwo składników dobroczynnie wpływających na skórę.

Dzięki sporej zawartości związków polifenolowych owies chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Z kolei obecne w nim beta-glukan oraz skrobia zwiększają barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody.

Ponadto ziele i słoma tej rośliny zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz magnez, wapń, żelazo, potas i krzemionkę.

Ziarno, mąka i płatki owsiane bogate są w witaminy: B1, B2, B6, E i PP.

Natomiast olej owsiany zawiera kwas oleinowy i linolowy, związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B. Owies

Owies zwyczajny - zastosowanie

Owies dla wrażliwej i naczynkowej skóry

Dla cery z widocznymi wypryskami lub stanami zapalnymi przygotuj peeling z miodem.

Zmiel 2-3 czubate łyżki płatków owsianych w młynku do kawy, dodaj łyżkę miodu i łyżkę jogurtu naturalnego albo mleka migdałowego lub sojowego, całość dokładnie wymieszaj. Rozdrobnione płatki będą delikatniejsze dla skóry.

Miód ma działanie przeciwzapalne, a jogurt lub mleko nawilżające. Przez 5 min rozprowadzaj papkę po skórze twarzy, kolistymi ruchami, omijając okolice oczu. Potem wszystko spłucz letnią wodą.

Żel owsiany na podrażnienia

2 łyżeczki mączki owsianej zmieszaj z łyżeczką żelu z aloesu (lub wody). Tak powstałą maść aplikuj na suchą lub dotkniętą problemem skórę. Po ok. 5-10 min spłucz maść ciepłą wodą.

Owsiana kuracja dla dłoni

Weź 2 czubate łyżki płatków górskich, zalej niewielką ilością ciepłej wody, tak by je tylko przykryła. Zostaw na 5 min. Po tym czasie dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny (rozjaśni on przebarwienia i plamy wątrobowe), zamieszaj i taką papkę nakładaj na dłonie, a następnie pocieraj nimi tak jak przy myciu.

Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 5 min. Po tym czasie resztę płatków możesz nałożyć na ręce i zostawić na 10 min, następnie zmyj je letnią wodą.

Maseczka owsiana do cery tłustej i mieszanej

Do 3 łyżeczek płatków owsianych dodaj łyżkę wody, by je odrobinę zmiękczyć, 3 łyżeczki siemienia lnianego zalej ciepłą wodą, tak by je przykryła z naddatkiem. Po ok. 20 min wymieszaj oba składniki.

Żelową papkę nałóż na twarz i wmasuj kolistymi ruchami przez ok. 5 min. Następnie pozostaw ją na twarzy na kwadrans. Spłucz przegotowaną letnią wodą.

Owsiany peeling na suchą skórę

3 łyżki zmielonych płatków owsianych zmieszaj z gorącą wodą lub mlekiem (ok. ¼ szklanki), tak by powstała papka. Po 10 min, gdy już napęcznieją, dodaj łyżeczkę miodu i łyżkę oleju kokosowego. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Powstałą mieszankę nakładaj na skórę i rozprowadzaj kolistymi ruchami. Peeling powinien trwać 10-15 min. Następnie spłucz wszystko ciepłą wodą i delikatnie osusz skórę.

Peeling owsiany możesz wykonywać codziennie pod warunkiem, że nie masz trądzikowej lub naczynkowej skóry – wtedy należy robić go 1-2 razy w tygodniu.

Owsiana kąpiel anti-agingowa

Koloidalna mączka owsiana umożliwia zwiększenie biodostępności beta-glukanu. Dzięki temu silnie nawilża skórę. W badaniach wykazano, że oczyszcza skórę, normalizuje wytwarzanie serum, przywraca naturalną równowagę pH, zmniejsza transdermalną utratę wody.

Ponadto promuje wytwarzanie kolagenu w skórze oraz wzmacnia jej barierę ochronną i poprawia skuteczność ochrony przed wolnymi rodnikami. To zaś przekłada się na jej działanie przeciwstarzeniowe3.

Zmiel szklankę płatków owsianych, tak by powstał z nich proszek. Następnie wsyp go do wanny z ciepłą wodą, dokładnie wymieszaj i zanurz się na ok. 20 min.

Ryż - właściwości

Ponoć tajemnica nieprzemijającej urody Azjatek tkwi w stosowaniu wody po ugotowanym ryżu. Zawiera ona witaminy E i z grupy B, magnez, cynk, żelazo, potas, które korzystnie wpływają na kondycję skóry, mają działanie antyoksydacyjne oraz dbają o odpowiedni poziom nawilżenia.

Natomiast ziarna obfitują w inozytol przeciwdziałający wypadaniu włosów oraz aminokwasy, takie jak lizyna czy metionina, które wpływają korzystnie na ich kondycję i redukują ich łamliwość.

Pewne niewielkie portugalskie badanie przeprowadzone w 2018 r. wykazało, że woda ryżowa zmniejszyła aktywność elastazy, enzymu zaangażowanego w starzenie się skóry4.

W innym eksperymencie przetestowano wpływ kąpieli w wodzie zawierającej skrobię ryżową na osobach z wypryskiem atopowym oraz na ludziach, u których podrażnienie skóry wywołano laurylosiarczanem sodu (SLS)5.

Olej z otrębów ryżowych zawierający przeciwutleniacze (kwas ferulowy, gamma-oryzanol i kwas fitynowy) jest stosowany w przemyśle kosmetycznym6, a także w leczeniu chorób skóry7.

Dodawanie skrobi ryżowej do kąpieli zaleca się w leczeniu atopowego zapalenia skóry lub chorób skóry związanych ze świądem8. Wykazano też, że polisacharydy obecne w ryżu mogą zmniejszać aktywność zapalną in vivo9.

Ponadto stwierdzono, że bioaktywne związki z otrębów ryżowych mają działanie przeciwstarzeniowe10 oraz są skuteczne w leczeniu łysienia11. Jak widać ryż może sporo zaoferować skórze, dlatego przy okazji gotowania obiadu, warto przygotować własne kosmetyki na jego bazie. Ryż

Ryżowy płyn micelarny

Robisz ryż na obiad? To się świetnie składa! Ugotuj go jednak tym razem w nieco większej ilości wody (tak by całkiem jej nie wchłonął) i bez dodatku soli. W ten sposób upieczesz 2 pieczenie na jednym ogniu.

Woda ryżowa zapewni Ci piękną gładką i miękką w dotyku cerę. Nadaje się zarówno do młodej, jak i starszej cery: zwęża pory, zwalcza łojotok, ale też spowalnia starzenie się skóry, rozświetla ją i wyrównuje jej koloryt.

Płyn odstaw po ostygnięciu do lodówki w zamkniętym, szklanym słoiku przechowuj nie dłużej niż 2-3 dni.

Wzorem Japonek myj nią twarz codziennie wieczorem przed snem. Nie spłukuj!

Nawilżająca maseczka z ryżu i aloesu

To idealne rozwiązanie, gdy Twoja cera potrzebuje odżywienia i nawilżenia.

Połącz łyżkę otrąb ryżowych, łyżeczkę oleju ryżowego, łyżeczkę płynnego miodu oraz żel wyciśnięty z jednego liścia aloesu. Wszystko zmiksuj na gładką masę. Nałóż ją na twarz na 30 min, a potem zmyj przegotowaną wodą.

Płyn do kąpieli z ryżu

Skrobia i proteiny zawarte w wodzie ryżowej mają działanie łagodzące i niwelujące zaczerwienienia oraz sprawiają, że ciało staje się miękkie, wygładzone i nawilżone.

Do ciepłej wody dodaj ok. 3-4 szklanki przygotowanej wcześniej wody ryżowej. Możesz też pójść na skróty i wrzucić do gorącej wody w wannie ryż w płóciennym woreczku. Po kąpieli umyj się i spłucz ciało jak zwykle.

Ryżowa płukanka do włosów

Jeśli chcesz wzmocnić włosy, raz w tygodniu po umyciu głowy szamponem nałóż na nie wodę ryżową. Delikatnie masuj skórę głowy i włosy. Pozostaw ok. 5 min, po czym obficie spłucz czystą wodą.

Dzięki temu wygładzisz łuski włosa oraz wzmocnisz włosy od cebulek aż po końce (za sprawą inozytolu, który się w nie trwale wbudowuje), dodasz im objętości oraz połysku.

Ryżowy sposób na cienie pod oczami

Mąka ryżowa szybko rozprawi się z podkrążonymi oczami, dzięki czemu twarz będzie wyglądać młodziej.

Rozgnieć widelcem pół małego banana na papkę. Dodaj do niego łyżeczkę mąki ryżowej oraz 4 krople oleju rycynowego. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Powstałą papkę delikatnie rozsmaruj pod oczami. Pozostaw na 10 min. Po tym, czasie spłucz chłodną wodą.

Peeling z otrąb ryżowych

¼ szklanki mleka i ¼ szklanki zielonej herbaty wlej do garnka i podgrzej. Dodaj 3 łyżki otrąb ryżowych i łyżeczkę miodu. Wymieszaj. Gdy papka ostygnie, nałóż ją na twarz i delikatnie masuj przez 2-3 min. Zmyj ją przegotowaną, letnią wodą.

W ten sposób nie tylko złuszczysz martwy naskórek, ale też nawilżysz cerę. Powtarzaj raz w tygodniu.

Jaśminowy tonik na podrażnienia

Płyn łagodzi podrażnienia i przywraca skórze naturalne pH. ½ szklanki ryżu jaśminowego wsyp do miseczki. Zalej go ½ szklanki letniej przegotowanej wody (tak, aby znajdowała się 2-3 cm ponad ryżem). Wymieszaj i odstaw na kilka godzin (woda powinna zyskać mleczną barwę). Następnie przelej płyn przez sitko do słoiczka.

Stosuj tonik 2 razy dziennie – rano i wieczorem, nakładając go na płatek kosmetyczny po oczyszczeniu twarzy. Gdy się wchłonie, nałóż krem. Tonik przechowuj w lodówce maksymalnie do 3 dni.

Przeciwzmarszczkowy olej ryżowy

Pozyskiwany z łusek ziaren ryżowych olej wykazuje działanie kojące i przeciwzapalne oraz usprawnia mikrokrążenie skóry. Doskonale nadaje się do cery dojrzałej, suchej i zwiotczałej. Ujędrnia skórę i dogłębnie ją nawilża. Poprawia napięcie skóry, niweluje przebarwienia, zmarszczki mimiczne, a także obrzęki.

Zwilż olejem opuszki palców i delikatnie nanieś go na skórę wokół oczu, zostaw na ok. 5-10 min. Następnie resztki usuń czystym wacikiem.

Puder ryżowy

Drobno zmieloną mąkę ryżową możesz stosować tak, jak sklepowe pudry do matowienia cery – pochłania nadmiar serum, ujednolica koloryt cery, łagodzi stany zapalne, a przy tym nie zatyka porów.

Ryż zawiera substancje chroniące przed słońcem. Dlatego taki puder będzie również naturalnym filtrem mineralnym. Nasyp łyżeczkę mąki ryżowej do miseczki, do proszku przyłóż wacik lub gąbeczkę i za ich pomocą nanoś kosmetyk na twarz.

Ryżowy olej do włosów

Olejek ryżowy świetnie sprawdzi się też w pielęgnacji włosów – doda im miękkości i blasku. Łyżkę oleju wcieraj w skórę głowy i włosy na całej długości. Nałóż czepek, zawiń głowę ręcznikiem i odczekaj 30 min. Następnie umyj włosy jak zwykle. Powtarzaj raz w tygodniu.

Właściwości młodego jęczmienia

Wcale nie jest odkryciem ostatnich lat. Stosowano go już w starożytności – podobno gladiatorzy w antycznym Rzymie sięgali po niego, by wzmocnić się przed walką. Wtedy stosowano go przede wszystkim w formie soku; dziś z kolei najczęściej stosowany jest w postaci proszku.

Za zielony jęczmień uważa się sadzonki mające do 200 godz. po wykiełkowaniu12. Tkwią w nich gotowe do działania przeciwutleniacze i aminokwasy13. Znajdziesz tam witaminy C, E i z grupy B (w tym kwas foliowy), potas, wapń, fosfor, krzem, sód, żelazo i mangan.

Zielony jęczmień dba o nawilżenie skóry, przeciwdziała trądzikowi oraz cellulitowi. Dzięki saponarynie działa przeciwzapalnie14. Roślina przyspiesza proces gojenia ran i wspomaga regenerację komórek naskórka.

Jak sprawdzili japońscy uczeni, podawanie ekstraktu ze sfermentowanego jęczmienia łagodzi atopowe zapalenie skóry15. Poprawia też mechanizmy naprawy DNA oraz zapobiega aktywacji szlaków sygnałowych odpowiedzialnych za kancerogenezę12. Jakby tego było mało, na dokładkę wzmacnia też włosy i paznokcie. Młody jęczmień

Zastosowanie młodego jęczmienia w codziennej pielęgnacji

Nawilżająca maseczka jęczmienna

3 łyżeczki sproszkowanego młodego jęczmienia połącz z łyżeczką wody mineralnej i łyżeczką soku z cytryny. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, następnie nałóż je na twarz. Pozostaw maseczkę na 20 min, po czym zmyj ją ciepłą wodą. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Odżywczy sok jęczmienny

Dokładnie zmiksuj łyżeczkę młodego jęczmienia, ½ dojrzałego awokado, łodygę selera naciowego, 1 średniej wielkości liść jarmużu, garść natki pietruszki. Do masy dodaj szklankę przegotowanej wody, wymieszaj i dopraw solą, pieprzem oraz odrobiną chilli (bez ziarenek).

Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu taki sok będzie działał oczyszczająco, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Pomoże też odkwasić organizm i dostarczyć mu antyoksydantów oraz składników odżywczych, które wesprą skórę od środka.

Eksperci zalecają spożywanie łącznie 4 g dziennie sproszkowanego soku z młodego jęczmienia w 2 dawkach (czyli po 2 g) rozpuszczonych każda w 200 ml wody. Najlepiej robić to na 30 min przed posiłkiem.

Bibliografia
  • J Drugs Dermatol. 2010 Sep;9(9):1116-20.
  • Indian J Dermatol Venereol Leprol. Mar-Apr 2012;78(2):142-5
  • J Drugs Dermatol. 2015 Jan;14(1):43-8; J Drugs Dermatol. 2016; 15 (6): 684-690
  • Cosmetics 2018, 5(2), 26;
  • Journal of the Society of Cosmetic Scientists of Korea. 27(1)
  • Cosm. News 2001, 136, 15-20
  • Food Chem. 2009, 115, 389-404
  • Acta Derm. Venereol. 2002, 82, 184-186
  • Naunyn Schmiedebergs Arch. Pharmacol. 2000, 361, 460-464
  • J. Ethnopharmacol. 2016, 193, 607-616; Pharm. Biol. 2012, 50, 208-224
  • Biol. Pharm. Bull. 2015, 38, 1856-1863
  • Med Og Nauk Zdr. 2017;23(1):7-12
  • Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009;57(5):1655-1666; Journal of Functional Foods. 2016;26:667-680
  • Food and Function. 2014;5(11):3005-3013
  • Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(1):135-9
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny