Jesteś terapeutą?

Przewidywana długość życia

Nauka nie widzi powodu, dla którego nie mielibyśmy żyć wiecznie. Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze gotowi na nieśmiertelność, średnia długość życia już niedługo może przekroczyć 100 lat.

11 czerwiec 2018 Artykuł na: 2-3 minuty
długowieczność
Zdrowe zakupy

Których urodzin masz nadzieję doczekać? Przeciętna długość życia to ok. 79 lat u mężczyzn i 83 u kobiet, choć co szczęśliwsi z nas mogą dożyć nawet 115 lat. W kwietniu ubiegłego roku niejaka Emma Morano zmarła w sędziwym wieku 117 lat, zaś w 1997 r. odeszła Francuzka Jeanne Calment, doczekawszy aż 122 lata.

Najnowsze badania sugerują jednak, że górna granica wieku nie istnieje. Innymi słowy, możemy żyć wiecznie - przynajmniej w teorii. Badacze z McGill University corocznie od 1968 r. analizują długość życia najstarszych obywateli Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Japonii. Jak sami podsumowują swoje obserwacje, nie wiadomo, ile lat może przeżyć człowiek1.

Jeżeli górna granica ludzkiego wieku faktycznie istnieje, to jeszcze nikt do niej nie dotarł.

- Nie wiemy po prostu, gdzie miałaby się ona znajdować - komentuje Siegfried Hekimi, jeden z badaczy. - Biorąc pod uwagę światowe trendy, przewidujemy, że w przyszłości średnia długość życia będzie wciąż rosła.

3 najistotniejsze czynniki wpływające na oczekiwaną długość życia to śmiertelność wśród noworodków, poziom infrastruktury sanitarnej oraz żywienie. Naukowcy z McGill University przekonują, że w momencie, gdy rozwój cywilizacyjny pozwoli nam w pełni opanować te 3 kwestie, nasze życie będzie praktycznie nieograniczone.

Bibliografia

  1. Nature, 2017; 546 (7660): E8; doi: 10.1038/nature22786
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT