Jesteś terapeutą?

Upuściłeś jedzenie na podłogę? Jest zasada 5 sekund

To prawda, że upuszczone na podłogę jedzenie będzie ciągle przydatne do spożycia, jeśli podniesiesz je w ciągu pięciu sekund.

14 marzec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Brytyjscy naukowcy z Aston University dowiedli słuszności miejskiego mitu 5 sekund, powyżej których bakterie z podłogi zbytnio zanieczyszczają upuszczone jedzenie. Jeśli nie podniesiemy go w ciągu 5 sekund, to nie powinniśmy już go wkładać do ust.

Najbezpieczniejszym podłożem jest dywan, na którym jest najmniej bakterii, i jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że bakterie zdążą zasiedlić jedzenie w ciągu 5 sekund. Z tego punktu widzenia najmniej korzystna jest podłoga wyłożona kaflami lub laminowana.

Anthony Hilton, profesor mikrobiologii, mówi, że wiele zależy również od czystości podłogi i rodzaju bakterii na powierzchni podłogi. Potwierdza on, że zasada pięciu sekund zasadniczo jest bardzo słuszna.

Wśród ankietowanych przepytanych przez naukowców z Aston, aż 87% przyznało, że zdarzyło im się, iż w czasie jedzenia upadł im fragment posiłku na podłogę. Wśród osób, które przestrzegają zasady pięciu sekund w znacznej większości są kobiety.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT