Kolagen - klucz do pięknych włosów, skóry i paznokci

Kolagen to najważniejszy składnik budulcowy kości, mięśni, ścięgien i skóry. Dzięki niemu możemy cieszyć się zdrowym wyglądem i sprawnością fizyczną. Niestety, wraz z wiekiem organizm traci zdolność do wytwarzania włókien kolagenowych. Z każdym rokiem nasza skóra staje się mniej elastyczna. Jakie jeszcze zmiany powoduje niedobór kolagenu? Czy można je powstrzymać?

28 kwiecień 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Kolagen - ważny składnik dla zdrowia i urody

Kolagen to białko występujące w większości narządów i tkanek w ludzkim organizmie. Jest bogate w aminokwasy, takie jak hydroksyprolina, prolina i glicyna. Dotychczas odkryto aż 29 rodzajów kolagenu. W ludzkim organizmie najwięcej jest kolagenu typu I, który jest obecny w kościach, ścięgnach i skórze.

Kolagen ze względu na swoje właściwości, pełni w organizmie ważną rolę. Jego najważniejsze funkcje to:

  • zapewnienie elastyczności i odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry;
  • wzmacnianie włosów;
  • wspomaganie dobrej kondycji stawów i kości; wspieranie układu odpornościowego.

Kolagen Rybi NatiCol

Zdrowa i piękna skóra

Zadaniem kolagenu jest zapewnienie zdrowego i młodego wyglądu skóry. Jest niezbędny do prawidłowej regeneracji skóry - przyspiesza proces gojenia ran, skraca czas tworzenia się blizn i wspomaga odbudowę tkanki łącznej.

Niestety, już od 26 roku życia stopniowo tracimy zdolność do produkcji kolagenu. Proces ten znacznie przyspiesza w okresie menopauzy. Naukowcy wykazali, że około 60 roku życia nasz organizm nie tworzy już samodzielnie kolagenu.

Spadek ilości kolagenu w organizmie wiąże się z zauważalnym pogorszeniem kondycji skóry. Obserwuje się spadek elastyczności skóry i zwiększenie jej skłonności do przesuszania się. Pojawiają się również pierwsze widoczne zmarszczki.

Warto wiedzieć, że starzenie się organizmu nie jest jedynym czynnikiem powodującym spadek syntezy kolagenu w organizmie. Specjaliści sygnalizują, że wiąże się to także z:

  • promieniowaniem słonecznym;
  • wysokimi lub skrajnie niskimi temperaturami;
  • obecnością znacznej ilości wolnych rodników w organizmie;
  • niedoborem witamin i minerałów;
  • stresem;
  • nadmiernym wysiłkiem fizycznym;
  • chorobami.

Sposób na piękne włosy

Niedobór kolagenu wiąże się z pogorszeniem kondycji włosów. Stają się one zauważalnie słabsze i łamliwe. Często obserwuje się nadmierne wypadanie włosów, które w dużych ilościach pozostają na szczotce lub w odpływie wanny, lub prysznica. Dla wielu osób jest to wręcz sygnał alarmujący, żeby przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu.

Kolagen jest bogaty w aminokwasy, dlatego wzmacnia strukturę włosów, odżywia je i wspiera proces ich regeneracji.

Mocne kości i sprawne stawy

O dobroczynnym działaniu kolagenu przekonał się każdy, kto miał do czynienia z kontuzją stawów. W takiej sytuacji często zaleca się preparaty z kolagenem, które przyspieszają proces rekonwalescencji oraz pomagają zregenerować się stawom i wzmocnić je.

Wynika to z faktu, że kolagen wspiera produkcję mazi stawowej. Jest to lepka substancja odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia chrząstek stawowych. Warto wiedzieć, że kolagen zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu łagodzi bóle reumatyczne.

Kolagen to nie tylko silne wsparcie dla osób borykających się z chorobami stawów i kości, ale także dla osób aktywnych fizycznie i intensywnie trenujących. Uzupełnianie kolagenu to skuteczne rozwiązanie szczególnie dla osób uprawiających sporty obciążające stawy, na przykład bieganie.

Kolagen a układ immunologiczny

Badacze odkryli, że kolagen pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i toksyn.

Dieta bogata w kolagen

Źródłem pokarmowym kolagenu są ryby, galaretki (ze względu na zawartość żelatyny), produkty pełnoziarniste oraz zielone warzywa liściaste. Niestety, zawartość kolagenu w pokarmie nie jest wystarczająca, aby osiągnąć zauważalne i zadowalające efekty. Dodatkowym utrudnieniem jest niska przyswajalność kolagenu zawartego w niektórych produktach spożywczych.

Uzupełnienie kolagenu z pożywienia jest szczególnie trudne w przypadku osób stosujących dietę roślinną. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest suplementacja kolagenu.

Suplementacja kolagenu - na co zwrócić uwagę?

Skutecznym rozwiązaniem są preparaty zawierające wysokoprzyswajalny kolagen. Suplementy z kolagenem dostępne są w różnych formach, dlatego każdy może dobrać produkt odpowiedni dla swoich potrzeb. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością dostępne są suplementy w formie proszku, płynu, tabletek i kapsułek.

Od dłuższego czasu największą popularnością cieszy się kolagen morski ze skór ryb morskich. Jego zaletą jest wysoka przyswajalność i skuteczność.

Wybierając preparat z kolagenem warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • postaw na markowy kolagen - to gwarancja skuteczności i wysokiej jakości;
  • przeczytaj tabelę składników aktywnych - zobacz, ile mg kolagenu zawiera dzienna porcja danego produktu i porównaj z innymi preparatami;
  • wybieraj produkty z prostym składem - unikaj zbędnych substancji dodatkowych, takich jak sztuczne konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty;
  • wybieraj preparaty wzbogacone o witaminę C - jest ona niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu;
  • zwróć uwagę, czy producent podaje średnią masę cząsteczkową kolagenu (liczbę daltonów) - ta liczba pomoże ci ocenić przyswajalność kolagenu w danym preparacie; organizm najlepiej przyswaja kolagen o średniej masie cząsteczkowej powyżej 2000 daltonów.

Kolagen Rybi NatiCol

Kolagen Rybi NatiCol – Włosy, Skóra, Paznokcie, kapsułki 60 szt.

Z czym łączyć kolagen? Poznaj najlepsze połączenia dla zdrowia i urody

Wybierając preparat z kolagenem, warto dobrać go do swoich potrzeb i oczekiwań. Suplementy z kolagenem często zawierają dodatkowe witaminy i minerały, dlatego wybierz te, które przybliżą cię do twojego celu.

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i szukasz silnego wsparcia dla stawów i kości, wybierz preparaty wzbogacone o składniki takie jak:

  • kurkuma - ta niezwykła roślina jest bogatym źródłem jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy, czyli kurkuminy; dzięki temu działa przeciwzapalnie oraz pomaga zmniejszyć ból i opuchliznę;
  • kadzidłowiec - dzięki zawartym w nim kwasom bosweliowym, wspiera elastyczność stawów i korzystnie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy; działa przeciwzapalnie oraz łagodzi ból;
  • kwas hialuronowy - posiada zdolność wiązania wody, dzięki czemu wspomaga sprężystość tkanki łącznej;
  • siarczan chondroityny - chondroityna wspiera kondycję stawów i wspomaga proces ich regeneracji;

Dla wzmocnienia włosów, skóry i paznokci warto wybierać kolagen z dodatkowymi składnikami takimi jak:

  • witamina E - nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości; jest silnym antyoksydantem i opóźnia proces starzenia się skóry;
  • cynk - pomaga w leczeniu zmian skórnych oraz wzmacnia włosy i paznokcie;
  • selen - działa antyoksydacyjnie i wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami; pomaga zachować mocne i zdrowe włosy oraz paznokcie;
  • biotyna - wspomaga kondycję skóry i ogranicza wydzielanie sebum, wzmacnia włosy i paznokcie;
  • ekstrakt z pestek winogron - pestki winogron zawierają proantocyjanidyny (OPC), czyli substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym; działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie; chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz pozytywnie wpływają na kondycję skóry.
Bibliografia
  • Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Kujawski R., Ożarowski M., Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, Postępy Fitoterapii 2017, 2: 132-138.
  • Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Farmakoterapia 2019, 29 (11/12): s: 6-10.
Artykuł należy do raportu
Zachowaj zdrową i piękną skórę
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny