Przełom w badaniach nad cukrzycą i otyłością?

Czy hormon odpowiedzialny za uwalnianie glukozy odegra kluczową rolę w walce z chorobami cywilizacyjnymi?

03 kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Atul Chopra z Baylor College of Medicine w Houston (Stany Zjednoczone) uważa, że asprozyna - hormon odpowiedzialny za komunikację z wątrobą - może być kluczem do sukcesu w walce z otyłością i cukrzycą.

Hormon ten powstaje w tkance tłuszczowej. Jest sygnałem do rozpoczęcia uwalniania glukozy, a jego produkcja zostaje wstrzymana, kiedy wzrasta poziom cukru we krwi1.

Zespół dra Chopry zbadał DNA dwóch pacjentów cierpiących na zespół Wiedemanna-Rautenstraucha, który objawia się m.in. zbyt niską masą tkanki tłuszczowej. U badanych nie wykryto obecności asprozyny. Eksperci odkryli za to zbyt wysokie stężenie tego hormonu we krwi osób otyłych.

Bibliografia

  1. http://doi.org/bd8m
  2. New Scientist, 23 April 2016, 'Thin' hormone could fight diabetes and obesity

To, że asprozyna może odpowiadać za nadprodukcję glukozy przez wątrobę, zdaje się mieć znaczenie w terapii cukrzycy typu 2. Takiego zdania jest Alan Cherrington z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville (Stany Zjednoczone).

Dr Chopra wraz z kolegami planują opracowanie czynnika, który będzie hamował wydzielanie asprozyny i w ten sposób przyczyni się do zwalczania cukrzycy i otyłości2.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny