Jesteś terapeutą?

Adaptogeny - zioła, które pokochały kobiety z problemami hormonalnymi

Ziołowe wsparcie Natury w walce z problemami hormonalnymi.

04 czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut zioła medycyna naturalna suplementy hormony
Zdrowe zakupy

Czy...

 • zdarza ci się płakać bez wyraźnego powodu?
 • chciałabyś czasem rozerwać kogoś na strzępy?
 • seks jest ostatnią rzeczą na świecie, o której myślisz?
 • dotyka cię napięcie przedmiesiączkowe z całym spektrum jego przykrych objawów, a dodatkowe kilogramy stały się Twoją zmorą?

Mam dla ciebie ważną wiadomość: powyższe zaburzenia nie są Twoją winą - możesz nią obarczyć swoje hormony.

Nasza równowaga hormonalna jest nieustannie zaburzana przez stres:

 • fizyczny,
 • emocjonalny,
 • środowiskowy.

Niezrównoważony poziom hormonów sprawia, że czujemy się:

 • poirytowane,
 • nerwowe,
 • przybite,
 • ociężałe,
 • a nasze libido zapadło w dłuuuugi sen, z którego ciężko je wybudzić...

Czy jesteśmy na to wszystko skazane?

Nie - istnieje naturalny sposób, by przywrócić naszą gospodarkę hormonalną do stanu pierwotnej równowagi.

Adaptogeny to zioła, które dzisiaj stosuje już co piątka Polka z problemami hormonalnymi. W ich skład wchodzą związki, których skuteczność w poprawie pracy kobiecego układu hormonalnego została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, prowadzonymi obecnie na całym świecie. Co ważne, zioła te są nieuzależniające, nietoksyczne i nie wykazują żadnych skutków ubocznych. To właśnie stanowi o ich sile na tle leków wydawanych przez lekarzy na receptę. 

Należy pamiętać o tym, że - nieszczęśliwie dla wielu kobiet - tradycyjna terapia hormonalna może być nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna. Leczenie farmaceutyczne może mieć fatalne skutki w przypadku istniejących już problemów z pracą układu krążenia. Obserwuje się również zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

W jaki sposób zioła adaptogenne równoważą kobiecą gospodarkę hormonalną?

Fot. Pixabay / Free-Photos

Adaptogeny wpływają bezpośrednio na nasz układ endokrynologiczny. Jest on odpowiedzialny za pracę naszych hormonów, które są swoistymi, wewnętrznymi "informatorami", wpływającymi na niemalże każdą funkcję organizmu. Zioła adaptogenne, a dokładniej: związki w nich zawarte, mogą stymulować komórki naszego ciała do produkcji większej lub mniejszej ilości danego hormonu. Na przykład, udowodniono, że adaptogeny przyczyniają się do obniżenia poziomu kortyzolu, zwanego "hormonem stresu". Co ważne i ciekawe, adaptogeny mogą w tym samym czasie zwiększyć poziom estrogenu; działają więc wielotorowo w tym samym czasie.

Adaptogeny to istny dar prosto od Matki Natury dla kobiet

Adaptogeny nie przyczynią się do przytłoczenia naszego ciała nadmierną ilością hormonów. Hormonalna terapia zastępcza niemalże "zalewa" kobiece ciało dużą dawką hormonów, chociażby estrogenem. Adaptogeny natomiast wysyłają komórkom naszego organizmu swoiste instrukcje działania, dzięki którym poziom hormonów ulega stopniowej zmianie. Dzięki temu ich ilość, wraz z upływem czasu, zostaje odpowiednio zbilansowana.

Dziś na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów adaptogenów. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie:

Które adaptogeny wpływają korzystnie na kobiecą gospodarkę hormonalną?

Ashwagandha - inaczej: Withania somnifera lub indyjski żeń-szeń - najpopularniejszy z adaptogenów, stosowanych przez kobiety z problemami hormonalnymi. Jedną z popularnych uciążliwości związanych z hormonami jest zaburzenie pracy tarczycy, które może być związane również z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Udowodniono, że Ashwagandha zwiększa konwersję T4 - hormonu nieaktywnego (magazynującego) w aktywny hormon T3.

Inne badanie, przeprowadzone przez naukowców indyjskich wykazało, że Ashwagandha zwiększa aktywność GABA - neuroprzekaźnika, pomagającego zredukować poziom lęku. To może wyjaśniać, dlaczego badani, po przyjęciu ziół adaptogenicznych, określali się jako bardziej zrelaksowani.

To jednak nie wszystko - badania indyjskie wykazały także, że Ashwagandha bezpiecznie i efektywnie poprawia odporność na stres, co w prostej linii prowadzi do poprawy jakości naszego życia. Pamiętajmy, że zaburzenia hormonalne nie biorą się znikąd - są one skutkiem stresu.

Schizandra (Cytryniec chiński) - adaptogen, który jest używany w medycynie od wieków jako swoisty "tonik oczyszczający" dla organizmu, wykazuje bowiem właściwości detoksykacyjne. Najnowsze badania amerykańskie wykazują również, że owoce Schisandry mają właściwości antystresowe dzięki zdolności równoważenia tzw. osi HPA - systemu, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów stresu.

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) zawiera molekuły, stymulujące dopaminę - hormon dobrego samopoczucia. Dominującą korzyścią dla kobiecego organizmu jest w tym przypadku to, że adaptogen ten doskonale naśladuje jeden z głównych, żeńskich hormonów - progesteron. Warto wiedzieć, że jeżeli mamy niski poziom progesteronu z powodu stresu, również poziom estrogenu będzie obniżony. Badania wykazały, że dzięki związkom adaptogennym, zawartym w niepokalanku, w osoczu następuje wzrost poziomu progesteronu oraz podnosi się ogólny poziom estrogenu. Niepokalanek łagodzi ponadto uciążliwe objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Maca - zioło to może pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów, a także w łagodzeniu negatywnych konsekwencji menopauzy. W badaniach stwierdzono, że Maca w sposób znaczący stymuluje produkcję estrogenu w organizmie, co pomaga zredukować takie objawy przekwitania, jak uderzenia gorąca i potliwość. Badacze amerykańscy stwierdzili również, że Maca jest atrakcyjnym, niehormonalnym rozwiązaniem dla kobiet w wieku pomenopauzalnym, który - jako środek naturalny - może stanowić alternatywną, hormonalną terapię zastępczą.

Fot. Pixabay / Free-Photos

Shatavari - to uznane w medycynie ajurwedyjskiej zioło jest podobne ze swej struktury do wytwarzanego w kobiecym organizmie estrogenu. Stwierdzono, że Shatavari może stanowić skuteczną, alternatywną terapię hormonalną dla kobiet w niemalże każdym wieku.

Podsumowując:

Jeżeli szukasz naturalnego i skutecznego sposobu na zrównoważenie poziomu swoich hormonów, adaptogeny są godnym polecenia rozwiązaniem. Przy wyborze produktów należy wziąć również pod uwagę postać w jakiej się znajdują. Obecnie na rynku możemy spotkać się z: proszkami, kapsułkami, kroplami.

Warto wiedzieć, że jedynie ta ostatnia forma - postać płynna zapewnia nam pełen wachlarz właściwości, które oferuje nam Natura, gdyż w procesie wytwarzania ekstraktu nie są usuwane żadne ze składników znajdujących się pierwotnie w roślinie. Forma płynna zapewnia też najlepszą wchłanialność substancji czynnych, dzięki aplikacji bezpośrednio na śluzówkę jamy ustnej.

Aby wybrać najlepszy jakościowo produkt, warto, aby był to ekstrakt wodno-alkoholowy. W sklepach internetowych można znaleźć również ekstrakty w płynie bazujące na glicerynie, jednak jest to dużo słabsza i mniej skuteczna metoda ekstrakcji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby ekstrakt ten posiadał jak najbardziej korzystne stężenie (najbardziej pożądany współczynnik to 1:1, czyli pełnowartościowe odwzorowanie mocy rośliny). Warto też, aby taki produkt nie posiadał żadnych zbędnych składników konserwujących, sztucznych barwników i aromatów. Zbędne dodatki niepotrzebnie obciążają organizm.

W Polsce mamy to szczęście, że nasza krajowa firma Mother's Protect, jest jedną z najbardziej szanowanych firm zielarskich na świecie i specjalizuje się w ekstrakcji roślin adaptogennych. Warto zajrzeć na ich stronę >>

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT