Jesteś terapeutą?

Czekamy na przełom w leczeniu raka prostaty

Na rynku dostępny jest już kolejny lek, który ma być stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają trudności w uzyskaniu jego refundacji.

19 styczeń 2019
Artykuł na: 2-3 minuty rak prostaty rak
Zdrowe zakupy

Dwa badania z udziałem łącznie 3200 ochotników sugerują, że lek znany pod nazwą abirateron znacząco zwiększa szanse na przeżycie pacjentów z rakiem prostaty. Zgodnie z ich wynikami, pacjenci poddani jednocześnie terapii hormonalnej i leczeniu abirateronem, mieli o 38% większe szanse na przeżycie kolejnych 30 miesięcy i o 37% większe szanse na przeżycie kolejnych 40 miesięcy.

Zdaniem ekspertów abirateron nie tylko zmniejsza ryzyko śmierci, ale też obniża 0 70% prawdopodobieństwo nawrotu raka prostaty1.

Lek zyskał w lutym 2018 r. akceptację ze strony amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA2. Szybko też trafił do Polski. Niestety, Ministerstwo Zdrowia przygotowało pewne restrykcje co do jego stosowania i refundacji, które praktycznie uniemożliwiają korzystanie z niego pacjentom w potrzebie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chorzy mają utrudniony dostęp do leków: z podobną sytuacją mierzą się pacjenci z chorobą Fabry'ego, którzy od kilka lat bezskutecznie walczą o refundację terapii. Czy Ministerstwo skłoni się ku realizacji ich potrzeb?

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT