Jesteś terapeutą?

Eksperymentalny test na raka prostaty

Brytyjscy i amerykańscy eksperci opracowali nową metodę badania pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego.

09 czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty rak prostaty rak
Zdrowe zakupy

Test genetyczny pozwoli określić, czy dany pacjent znajduje się w grupie ryzyka raka prostaty. Został on opracowany na podstawie analizy DNA ponad 70 tys. ochotników, z których ok. 45 tys. miało zdiagnozowanego raka prostaty, pozostali zaś byli zdrowi.

Naukowcy porównali materiał genetyczny obu grup i wyodrębnili aż 63 warianty genu powiązanego z ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Przygotowali bazę danych, w której połączyli odkryte warianty z dotychczas poznanymi. Następnie opracowali test, który analizuje DNA z próbki śliny.

Obecnie w diagnostyce raka prostaty stosuje się test PSA, który powinien być wykonywany co 2 lata (co roku w przypadku mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka). Test DNA pozwoliłby wyodrębnić osoby obciążone genetycznie, które powinny częściej się badać. Panowie, którzy nie są nosicilami genu mogliby wtedy rzadziej poddawać się badaniom - być może nawet raz na 10 lat.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT