Jesteś terapeutą?

W USA pojawił się nowy lek na raka piersi

Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła na rynek nowe lekarstwo na raka piersi. Produkt ten jest już stosowany w przypadku raka jajnika, teraz zyskał nowe pole działania.

24 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty rak piersi leki
Zdrowe zakupy

Predyspozycje do raka piersi i raka jajnika można odziedziczyć. Mutacje genów BRCA1 i BRCA2  zwiększają ryzyko zachorowania na te nowotwory. Nowy lek immunoterapeutyczny daje szansę na powrót do zdrowia pacjentkom z rakiem piersi wywołanym mutacją genów.

W ludzkim organizmie działa enzym PARP, który naprawia uszkodzone łańcuchy DNA. Dopuszczony do terapii lek to inhibitor PARP, czyli substancja, która wstrzymuje aktywność tego enzymu1. Podawana pacjentkom onkologicznym hamuje naprawę DNA komórek rakowych, co potwierdziło badanie kliniczne.

Kobiety, które przyjmowały inhibitor PARP w postaci tabletek reagowały na leczenie lepiej niż grupa kontrolna poddana chemioterapii. Wśród przyjmujących inhibitor PARP zaobserwowano o 42% niższe ryzyko postępu choroby i śmierci.

Nie oznacza to jednak, że lek jest całkowicie bezpieczny. U badanych wystąpiły te same działania niepożądane co podczas chemioterapii (mdłości, wymioty, anemia, zmęczenie, biegunki i bóle głowy), jednak nie były one tak dotkliwe jak w grupie kontrolnej2,3.

Bibliografia

  1. Postepy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 311-321
  2. N Engl J Med 2017; 377:523-533 DOI: 10.1056/NEJMoa1706450
  3. goo.gl/yF6hM4
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT