Jesteś terapeutą?

Rak skóry. Czy tajemnicze diabelskie jabłko pokona chorobę?

Australijski biochemik opracował i popularyzuje rewolucyjny lek na raka skóry w postaci kremu otrzymywanego z mało znanej rośliny.

27 październik 2017
Artykuł na: 23-28 minut rak czerniak skóra
Zdrowe zakupy

Gdy u Boba Janssena z Monterey w Kalifornii po raz drugi zdiagnozowano raka podstawnokomórkowego - tym razem po lewej stronie nosa - długo zwlekał z podjęciem jakichkolwiek działań. Po raz pierwszy rozpoznano u niego ten rodzaj nowotworu pośrodku czoła, a dermatolog zalecił mu poddanie się operacji usunięcia zmiany, co okazało się zabiegiem bardzo bolesnym. - Podczas operacji przecięto mi także nerwy na czole - opowiada Bob - i do dziś nie odzyskałem czucia w pewnych jego partiach.

Dlatego też, gdy odkrył kolejną zmianę chorobową, przez kilka miesięcy odwlekał to, co nieuniknione. W międzyczasie natrafił na wzmiankę o produkcie reklamowanym jako lek na raka skóry, który można stosować w domu. Był to przeznaczony do użycia miejscowego krem o nazwie Curaderm BEC5.

Konwencjonalne opcje

Poniżej opisujemy najważniejsze spośród tradycyjnych metod leczenia raka skóry. Zastosowanie którejkolwiek z nich wiąże się z nieuniknionym powstawaniem blizn, a problemy psychologiczne towarzyszące "nabytemu oszpeceniu" są zazwyczaj znacznie poważniejsze niż te, które wynikają z wrodzonych zniekształceń ciała.

Objawy obejmują zaburzenia wizerunku własnego ciała, niepokój, zespół stresu pourazowego (PTSD), depresję oraz pogorszenie jakości życia społecznego i rodzinnego1. Konsekwencje mogą być w niektórych przypadkach tak dotkliwe, że kwalifikuje się je jako niepełnosprawność społeczną2.

Terapia laserowa, wykorzystująca promienie świetlne do wypalania rogowacenia słonecznego i małych powierzchownych raków skóry typu płaskonabłonkowego (SCC) i podstawnokomórkowego (BCC).

Chemiczny peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA), stosowany jest czasem w leczeniu rogowacenia słonecznego i raka płaskonabłonkowego, ponieważ zmiany te zlokalizowane są w naskórku.

Krioterapia, w której lekarz używa płynnego azotu do zamrożenia obszarów przedrakowych, wykorzystywana jest często w leczeniu rogowacenia słonecznego, raka płaskonabłonkowego i raka podstawnokomórkowego. Gdy skóra odmraża się, pojawiają się obrzęki, pęcherze i wysięki, a gojenie może potrwać kilka miesięcy i pozostawia bliznę.

Łyżeczkowanie i kauteryzacja (elektrodesykacja) to zabieg szpitalny, podczas którego lekarz zeskrobuje zmianę nowotworową za pomocą narzędzia przypominającego szufelkę, a następnie przykłada do zmienionego obszaru podłączone do prądu igły, by zniszczyć wszelkie pozostałe komórki rakowe. Procedura zazwyczaj stosowana jest tylko w raku płaskonabłonkowym i podstawnokomórkowym. Pozostawia bliznę.

Terapia fotodynamiczna (PDT) usuwa rogowacenie słoneczne oraz niewielkie zmiany rakowe typu podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego poprzez miejscowe nałożenie na zmienione obszary płynnego leku, który gromadzi się w komórkach rakowych, z czasem wytwarzając w nich nadwrażliwość na światło o określonej długości fali, użyte następnie do zabicia komórek. Jest to metoda mniej inwazyjna niż krioterapia, lecz także wywołuje zaczerwienienie i obrzęk, jak również pozostawia skórę pacjenta wysoce wrażliwą na światło słoneczne.

Wycięcie zmiany nowotworowej przy miejscowym znieczuleniu skóry stosowane jest w raku płaskonabłonkowym, podstawnokomórkowym i czerniaku. Wycięta zostaje również pewna ilość zdrowej otaczającej tkanki (zwana "marginesem"), by zagwarantować całkowite usunięcie nowotworu.

W zależności od rozmiaru raka marginesy mogą mieć nawet 2 cm szerokości - to i tak znacznie mniej niż standardowo stosowane w przeszłości 3-5 cm. Rana może goić się powoli. Nie należą do rzadkości brak gojenia w przypadku pewnych wycięć (np. na nogach osób w podeszłym wieku, z problemami krążeniowymi), uszkodzenie nerwu czuciowego z powodu znieczulenia miejscowego lub nerwu ruchowego, a także zgrubienia tkanki lub gładkie narośla kolagenowe powstające w miejscu rany.

Chirurgia mikrograficzna metodą Mohsa (MMS), "złoty standard" leczenia chirurgicznego - zabieg ambulatoryjny polegający na zastosowaniu bocznych nacięć w celu usunięcia cienkich poziomych warstw tkanki, które natychmiast umieszczane są pod mikroskopem i badane w celu ustalenia, czy dolna granica i marginesy wycinka zawierają komórki rakowe. Gdy badanie wycinka wykaże, że jego spód i marginesy są wolne od komórek rakowych, rana zostaje zamknięta szwami.

Zalety tej metody w stosunku do standardowego wycięcia to jej precyzja (w każdym pobranym wycinku analizuje się 100% marginesu zmiany rakowej), a także mniejsze uszkodzenia na obwodzie zmiany i mniejsze blizny. Wszystkie zabiegi chirurgiczne mogą jednak wiązać się z licznymi powikłaniami, włącznie ze wznową raka.

Miejscowa chemioterapia, stosowana w rogowaceniu słonecznym, a także w niektórych rakach podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych, w której lek, taki jak 5-fluorouracyl (5-FU), zostaje zaaplikowany na obszarze zmiany rakowej po zabiegu chirurgicznym lub jako kolejny etap leczenia. Powoduje wrażliwość skóry na światło słoneczne.

W rzadkich przypadkach osoby z niedoborem enzymu dehydrogenazy dihydropirymidyny mają trudności z rozłożeniem i usunięciem z organizmu 5-FU, co prowadzi do efektów ubocznych, takich jak biegunka, mdłości i wymioty, a także redukcja liczby krwinek, zwiększająca ryzyko infekcji, anemii, krwawień i krwiaków.

Bob zaczął stosować go w czerwcu 2016 r., nakładając 2-4 razy dziennie. Po 95 dniach przerwał leczenie. Zmiana na jego nosie pokryła się strupem, który po niecałym tygodniu odpadł. - Skóra była zupełnie zdrowa, nie pojawiła się blizna, a jedynie niewielkie zagłębienie, które właśnie się goi.

A co najważniejsze, Bob uniknął traumatycznego doświadczenia drugiej operacji chirurgicznej twarzy.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego rak podstawnokomórkowy stanowi ok. 80% wszystkich przypadków raka skóry (patrz ramka pt. "Krótki poradnik po rakach skóry"). Rośnie on powoli i najczęściej występuje na obszarach skóry wystawianych bezpośrednio na słońce. Rzadko rozprzestrzenia się na inne części ciała, chociaż może do tego dojść, jeżeli przez długi czas pozostanie nieleczony.

Metody leczenia nowotworu i stanów przedrakowych, takich jak rogowacenie słoneczne, są bardzo zróżnicowane w zależności od postaci schorzenia, jego wielkości, czasu rozwoju i lokalizacji. Rogowacenie słoneczne pojawia się pod postacią niewielkich, czerwonawo-różowych, łuszczących się plamek na twarzy, szyi i rękach. Jest to również wolno rosnące, asymptomatyczne schorzenie skórne, rzadko nabierające cech rakowych. Jeżeli jednak przeistoczy się w nowotwór, zazwyczaj atakuje komórki płaskie nabłonka, z których zbudowana jest powierzchnia skóry.

Fot. Archiwum

Jak wynaleziono Curaderm

Bob Janssen uniknął drugiego zabiegu chirurgicznego, stosując krem, który powstał dzięki wytrwałym badaniom, prowadzonym metodą prób i błędów przez jednego człowieka. Mówi się, że na każdą znaną ludziom chorobę można znaleźć lekarstwo w naturze. Odkrycie przez dr. Billa Chama występujących w diabelskim jabłku glikoalkaloidów solasodyny, które pozwalają zmniejszać i usuwać guzy skórne o charakterze rakowym, to kolejny dowód słuszności tego powiedzenia.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku dr Cham, wtedy świeżo upieczony absolwent studiów medycznych specjalizujący się w biochemii, rozmawiał z pewnym weterynarzem z Brisbane w Australii. Opowiedział mu o tym, jak sok z rosnącej w okolicy rośliny, zwanej diabelskim jabłkiem, stosowany jest do skutecznego spowalniania postępów raka płaskonabłonkowego, atakującego oczy bydła rasy Hereford.

Wprawdzie Cham podszedł do tego sceptycznie, uświadomił sobie jednak, jak ogromne perspektywy medyczne otworzyłaby ta wiadomość, gdyby okazała się prawdziwa, i postanowił zbadać fakty stojące za tym doniesieniem. Zważywszy, że przyczyną remisji raka płaskonabłonkowego mogły być setki substancji zawartych w diabelskim jabłku (Solanum linnaeanum), było to prawdziwe poszukiwanie igły w stogu siana, które zabrało mu wiele lat i pochłonęło znaczne sumy pieniędzy.

W końcu badacz wyizolował składnik, któremu roślina zawdzięczała swe działanie: glikozydy solasodyny. Jak pokazały dalsze badania, występuje on również w łatwiej dostępnych bakłażanach. Standaryzowana mieszanka, jaką opracował, nosi nazwę BEC i składa się z trójglikozydów solasoniny i solamarginy oraz z diimonoglikozydów. Obydwa glikozydy zawierają ten sam alkaloid aglikonowy (solasodynę), a ich część cukrowa składa się z ramnozy, glukozy i galaktozy.

Jak się okazało, BEC nie tylko skutecznie leczył bydło, zwalczając chorobę nowotworową i przedłużając życie zwierząt, ale - zdaniem dr. Chama - posiadał własności antyneoplastyczne, a więc mógł zapobiegać rozwojowi i hamować wzrost licznych rodzajów nowotworów także u ludzi3.

Kontynuując swe prace, dr Cham opracował recepturę kremu BEC do użytku miejscowego, który, jak twierdzi naukowiec, leczy złośliwe nowotwory skóry u ludzi, rogowacenie słoneczne, a nawet usuwa brązowe plamy starcze. Obecnie ten produkt ma już za sobą blisko 30 lat badań klinicznych w zakresie leczenia raka skóry. Cham i jego współpracownicy opublikowali dotychczas ponad 100 artykułów prezentujących uzyskane przez nich rezultaty badań nad przeciwnowotworowym działaniem glikozydów solasodyny.

Fot. Archiwum

Przez lata krem i jego składniki aktywne, ramnozowe glikozydy solasodyny, wykorzystano w dziesiątkach badań klinicznych, w których udowodniono, że Curaderm BEC5 jest skutecznym bezpiecznym lekiem na nieczerniakowe nowotwory skóry4. W jednym z opublikowanych opisów przypadków u pacjenta z dużym rakiem podstawnokomórkowym nosa, uparcie utrzymującym się po 3 interwencjach przy zastosowaniu "uznanych terapii", po użyciu kremu choroba ustąpiła całkowicie5.

W innym badaniu aplikowanie Curadermu BEC5 2 razy dziennie na urazowe uszkodzenia skóry pod opatrunkiem okluzyjnym (nieprzepuszczającym powietrza i wody) spowodowało 78% wyleczeń po 8 tygodniach i 100% po 12 tygodniach6. Gdy krem lub placebo stosowano miejscowo 2 razy dziennie i nakrywano opatrunkiem przez 3 kolejne dni, odsetek przypadków całkowitego usunięcia rogowacenia słonecznego po 56 dniach obserwacji wyniósł 92% w przypadku kremu i 38% w przypadku placebo7.

Dwa testy kliniczne skuteczności i bezpieczeństwa Curadermu w raku podstawnokomórkowym przeprowadzono na oddziale dermatologii Royal London Hospital. Jak stwierdzono w raporcie, odsetek wyleczeń również wyniósł ok. 78%, krem został też uznany za bezpieczny8.

Ci sami naukowcy przeprowadzili później badanie metodą podwójnie ślepej próby, w którym zastosowano krem u 94 pacjentów z rakiem podstawnokomórkowym w 10 ośrodkach medycznych w całej Wielkiej Brytanii. Po 8 tygodniach odsetek wyleczeń (całkowitego usunięcia raka podstawnokomórkowego bez nawrotów) wyniósł 66% wobec 25% w grupie placebo, natomiast po upływie roku wzrósł on do 78% przy braku poważnych skutków ubocznych9.

Fot. Archiwum

Kolej na czerniaka

Curaderm BEC5 nie był dotychczas stosowany w leczeniu czerniaka ze względu na długi czas jego działania na inne postaci raka skóry czy rogowacenie słoneczne - nieznane jest ryzyko stosowania terapii trwającej tygodniami. Jednakże dr Cham planuje rozpoczęcie badań klinicznych z rakami skóry typu czerniakowego, aby przekonać się, czy można będzie poszerzyć zakres zastosowań kremu.

Zaletą Curadermu, jak mówi jego twórca, jest to, iż nie pozostawia blizn. Aktywne składniki przeciwrakowe, glikoalkaloidy solasodyny, ze względów praktycznych otrzymywane są dziś z bakłażana, a to naturalne źródło roślinne nie wywołuje w ludzkich tkankach żadnych znanych szkodliwych skutków ubocznych. Jeden z przeglądów badań ocenił ostateczne rezultaty kosmetyczne użycia kremu Curaderm BEC5 jako "doskonałe"10.

Dr Matteo Bordignon, dermatolog i doktor biomedycyny i nauk immunologicznych z Padwy we Włoszech, opublikował zwięzły opis swych doświadczeń z Curadermem u 5 pacjentów w podeszłym wieku (wszyscy powyżej 70. r.ż.) na ostatnim Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii. - Każdy z pacjentów miał więcej niż jedną zmianę skórną, więc leczyliśmy łącznie 10 zmian, spośród których 9 zostało pomyślnie wyleczonych przed upływem 12 tygodni. Jedna z pacjentek miała guzowatego raka podstawnokomórkowego na nosie, a do tego bardzo słabe krążenie. Leczenie było niezwykle trudne - wspomina Bordignon - ale w ciągu 10 tygodni rak został usunięty bez żadnych zabiegów chirurgicznych i bez pozostawienia blizny11.

Ekscytujący potencjał

Jako że glikoalkaloidy solasodyny najwyraźniej zademonstrowały swą skuteczność w leczeniu zewnętrznych guzów nowotworowych, obecnie duże zainteresowanie budzą badania nad zastosowaniem tych glikoalkaloidów (i glikoalkaloidów w ogóle) w leczeniu guzów nowotworowych o lokalizacji wewnętrznej.

Dotychczasowe badania wykazały, że glikoalkaloidy powstrzymują wzrost komórek rakowych w wątrobie i okrężnicy12. Jak udowodniono, glikoalkaloid o nazwie solamargina, otrzymywany z Solanum incanum, czyli psianki szarej, uruchamia apoptozę (naturalną śmierć) komórek raka piersi13, natomiast alfa-solanina, pokrewny związek, uzyskiwany z pędów ziemniaka, może wywoływać apoptozę, a także hamować proliferację i migrację komórek czerniaka14.

Jak właściwie działa Curaderm?

Występująca w glikoalkaloidach solasodyny ramnoza jest cukrem naturalnym, ale niespotykanym w organizmach zwierząt, dlatego też komórki zwierzęce, w tym ludzkie, nie posiadają dla niej receptorów.

Gdy cząsteczki ramnozy dotykają powierzchni komórek rakowych, te wiążą się z glikoalkaloidami. W następnej kolejności glikoalkaloidy są wchłaniane do wnętrza komórek rakowych w drodze tzw. "endocytozy kierowanej receptorami".

- Dostają się do komórki rakowej, a następnie do jej lizosomu [uważanego za jej "żołądek"] - wyjaśnia Bill Cham, który odkrył przeciwrakowy potencjał glikoalkaloidów solasodyny. - Gdy alkaloid dostanie się do lizosomu, dosłownie rozrywa jego błonę, a wszystkie znajdujące się wewnątrz enzymy hydrolityczne uwalniane są do cytoplazmy komórki rakowej. Błona jądrowa komórki rakowej rozpuszcza się, co wpływa na mitochondria, uruchamiając proces apoptozy, czyli naturalnej śmierci komórki.

Ponieważ zdrowe komórki ludzkie nie posiadają receptorów ramnozy, pozostają niezmienione i nieuszkodzone. To wyjaśnia, dlaczego, w odróżnieniu od chemioterapii, Curaderm najwyraźniej nie wywołuje biologicznych skutków ubocznych, a także nie pozostawia blizn ani oszpeceń.

Uratowana przed chirurgiem

Czerniak oka. Fot. Archiwum

W 2014 r. Margaret Watson z Sydney w Australii wyczuła guzek pod prawą stroną żuchwy i zasięgnęła porady dermatologa. Lekarz wykonał biopsję, która potwierdziła, że jest to naciekający rak podstawnokomórkowy.

Pacjentka została skierowana do chirurga plastycznego, gdzie usłyszała, że zamierza on usunąć nowotwór (o dość niewielkich rozmiarach), wycinając z jej twarzy płat wielkości małego jabłka. Przedstawiony przez chirurga opis szkód, jakie może wyrządzić ten konkretny rodzaj naciekającego raka podstawnokomórkowego, tak bardzo ją przestraszył, że od razu umówiła się na przeprowadzenie zabiegu w następnym tygodniu.

Gdy Margaret wróciła do domu, obudziły się w niej jednak wątpliwości i zaczęła sprawdzać, czy w jej przypadku istnieją inne opcje. W taki sposób odkryła Curaderm. Odwołała umówiony termin zabiegu chirurgicznego i rozpoczęła leczenie kremem.

Choć początkowo po każdym jego nałożeniu odczuwała pieczenie, wkrótce objaw ten zniknął. - Zadziwiło mnie to, że krem działał nie tylko w miejscu, gdzie rozwinął się rak podstawnokomórkowy, ale także wzdłuż ścieżki jego nacieku - mówi Margaret.

Skrupulatnie przestrzegała zaleceń, nakładając Curaderm co najmniej 2 razy dziennie, przykrywając go plastrem i nie dopuszczając do wyschnięcia zmienionego miejsca. W końcu chore miejsce zaczęło się goić, aż pozostała po nim tylko maleńka linia wzdłuż krawędzi żuchwy, której teraz już nie widać.

Gdy Margaret ponownie odwiedziła dermatologa, kolejna biopsja potwierdziła, że żadnych komórek rakowych nie ma.

Pomimo swej skuteczności i braku skutków ubocznych (przy minimalnym bliznowaceniu), krem Curaderm BEC5 (sprzedawany również jako Kuraderm BEC5 i Zycure) rzadko stosowany jest przez dermatologów, z prostego powodu: zabiegi chirurgiczne i inne metody terapii przynoszą znacznie większe zyski niż domowe leczenie kremem, który można kupić przez internet.

Rosnąca liczba dowodów naukowych i klinicznych jest przekonująca. Teraz dr Cham potrzebuje już tylko kilku rzeczników w postaci lekarzy, pacjentów i naukowców, którzy potwierdzą, że jego niepozorny krem jest potężną alternatywą dla powszechnie oferowanej dziś metody "wyciąć-wypalić- zamrozić".

Cate Montana

 

Krótki przewodnik po rakach skóry

Najczęściej spotykane postaci to rak płaskonabłonkowy (SCC), rak podstawnokomórkowy (BCC) i czerniak (melanoma). Ich nazwy pochodzą od 3 głównych typów komórek występujących w zewnętrznych warstwach skóry. Komórki płaskonabłonkowe to płaskie komórki na powierzchni naskórka, ulegające ciągłemu złuszczaniu. Komórki podstawne powstają w głębszych warstwach skóry i migrują ku górze, by w końcu zastąpić powierzchniowe komórki płaskonabłonkowe. Melanocyty wytwarzają melaninę - barwnik, który wraz z karotenem i hemoglobiną nadaje skórze jej koloryt.

Rak płaskonabłonkowy (SCC) stanowi ok. 20% wszystkich nowotworów skóry i występuje przede wszystkim na twarzy, szyi, ramionach i dłoniach.

Czerniak stanowi zaledwie ok. 1% raków skóry, ale jest przyczyną większości zgonów, a liczba jego przypadków systematycznie rośnie od 30 lat.

Rak podstawnokomórkowy, dotyczący głębszych warstw skóry, stanowi ok. 80% nowotworów.

Rzadką postacią jest rak z komórek Merkla, atakujący komórki położone w pobliżu zakończeń nerwowych w skórze - stąd jego inna nazwa: rak neuroendokrynny skóry.

Mięsak Kaposiego atakuje komórki wyścielające naczynia krwionośne i limfatyczne, objawiając się zazwyczaj w postaci purpurowych lub czerwonych plam na skórze.

Chłoniak skóry jest rzadkim rodzajem chłoniaka niehodgkinowskiego, rozwijającym się pierwotnie w skórze (a nie w narządach czy innych tkankach). Złożony jest z limfocytów, małych komórek występujących w węzłach chłonnych, stanowiących część układu odpornościowego.

 

Bibliografia

 1. Indian J Plast Surg, 2010; 43: 200–5
 2. Todkill D. 'Surgical & Emotional Scars of Skin Cancer'. University of Warwick; https://goo.gl/Sp4wkh
 3. Res J Biol Sci, 2007; 2: 503–14; Br J Med Med Res, 2014; 4: 621–31
 4. J Cancer Ther, 2015; 6: 1045–53
 5. Clin Med Rev Case Rep, 2016; 3: 098
 6. 'The Eggplant Cancer Cure by Bill E. Cham, Ph.D. - A book review'; https://goo.gl/NeXeZD
 7. J Cancer Ther, 2013; 4: 588–96
 8. https://goo.gl/rKfBfQ
 9. Int J Dermatol, 2008; 47: 78–82
 10. Cancer Ther, 2011; 2: 728–45
 11. https://goo.gl/nzG6se
 12. J Agric Food Chem, 2004; 52: 2832–9
 13. Biosci Rep, 2009; 29: 35–45
 14. Biol Pharm Bull, 2010; 33: 1685–91
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT