Jesteś terapeutą?

Nitkowanie zębów - czy faktycznie jest konieczne?

Dentyści zalecają czyszczenie zębów nicią. Ma to nas uchronić przed paradontozą, próchnicą i płytką nazębną. Okazuje się jednak, że brakuje wiarygodnych badań potwierdzających tę tezę.

01 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty zęby jama ustna
Zdrowe zakupy

Nitkowanie zębów to ważny element higieny jamy ustnej - przekonują lekarze i powołują się na badania, w których wykazano, że czynność ta zmniejsza ryzyko zagnieżdżenia się bakterii.

Ale badania te nie są miarodajne. W jednym poproszono 25 uczestników o jednorazowe nitkowanie zębów, inne trwało zaledwie 2 tygodnie. Jednak zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (American Dental Association, ADA) i Amerykańskiej Akademii Periodontologii (American Academy of Periodontology, AAP) nie oznacza to, że powinniśmy zaniechać nitkowania zębów. Według nich pomijanie nitkowania jest jak niedopilnowanie położenia pełnej elewacji - z czasem niezabezpieczone ściany budynku zawalą się.

Niemałą rolę w tym zamieszaniu mogą odgrywać producenci nici dentystycznych. Szacuje się, że światowy rynek tych produktów przynosi 2 mld dolarów dochodu rocznie. Nic więc dziwnego, że koncerny chętnie powołują się na badania nad skutecznością nici - które nawiasem mówiąc same niekiedy sponsorują, a nawet nadzorują.

A zatem, czy nitkowanie zębów faktycznie jest konieczne?

- Należy skupić się na tym, co podstawowe - mówi Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego. - Nitkowanie zębów nie jest podstawowym elementem profilaktyki.

Czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nitki może wywoływać obrzęk i krwawienie dziąseł, a nawet uszkadzać zęby. Według Wayne'a Aldredge'a z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika to jednak ze stosowania nieprawidłowej techniki.

Tim Iafolla z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) uważa, że jeśli nowe wyniki badań wskazałyby na nieskuteczność nitkowania zębów, to należałoby odejść od tej metody. Zaraz jednak dodaje:

- Nici dentystyczne nie są drogie, a ryzyko problemów jest małe. Wiemy, że nitkowanie może mimo wszystko wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi, dlatego zalecamy je pacjentom.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT