Jesteś terapeutą?

Plomby powodują próchnicę

Najnowsze badania naukowe norweskich naukowców wskazują na to, że wypełnienia dentystyczne powodują próchnicę w sąsiadujących z nimi zębach aż u 60% pacjentów!

Artykuł na: 2-3 minuty zęby próchnica
Zdrowe zakupy

Plomby mogą przynieść nam tyle samo szkód, co korzyści. W zależności od tego, jak sprawny jest nasz dentysta i jak nowoczesnej techniki używa, wypełnienia, którymi uzupełnia ubytki, mogą odpowiadać za rozwój próchnicy w naszej jamie ustnej.

Nie bez znaczenia jest oczywiście nasza własna higiena i dbałość o stan uzębienia, ale coraz więcej wskazuje na to, jak wielką rolę ma stomatolog podczas zabiegów dentystycznych. Uszkodzenia, do których może dojść w obrębie pozostałych zębów, znajdujących się w otoczeniu zakładanej plomby, mogą stać się potencjalnym źródłem próchnicy.

Naukowcy z Instytutu Stomatologii Klinicznej w Oslo podczas badania ponad 750 pacjentów, których powierzchnia zębów miała styczność z wypełnieniami kompozytowymi, wykazali, że u 61% z nich doszło do rozwoju próchnicy w obrębie 5 zębów sąsiadujących z plombami.

Osoby, których poziom dbałości o stan jamy ustnej był niski, były w tym przypadku aż o połowę bardziej zagrożone próchnicą niż pozostali.

Badacze zaznaczają, że na wyniki ich badań nie miało wpływu to, jakiego rodzaju wypełnienia stosowano. Statystyki pozostawały niezmienne w przypadku amalgamatów, złota, porcelany i materiałów glasjonomerowych.

tooth from S.Q on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny