Jesteś terapeutą?

Grzybica stóp i paznokci

Ostatnio zauważyłam, że syn ma zaczerwienione stopy. Gdy go o to zapytałam, poskarżył się, że swędzi go skóra między palcami i bardzo się łuszczy. Mąż uznał, że to grzybica paznokci. Jednak choć syn ma ranki między palcami, to jednak jego paznokcie wydają się niezmienione. Poza tym nie wydaje mi się, żeby mógł mieć grzybicę, pilnuje higieny, a poza tym w tym roku ani razu nie byliśmy na basenie!

15 marzec 2016
Artykuł na: 6-9 minut skóra zioła medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Obawiam się, że Twój syn może mieć grzybicę stóp. Zwykle poprzedza ona grzybicę paznokci, bowiem lekceważona choroba rozprzestrzenia się i infekuje płytkę paznokci. Choć przywykliśmy sądzić, że higieniczny tryb życia może nas uchronić przed grzybicą, nie zawsze tak jest. Zarodki grzybów są wszędzie tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i... ciemno, np. w naszych własnych butach.

By się zarazić, nie trzeba chodzić na basen, wystarczy na gołą stopę przymierzyć buty, które wcześniej mierzył ktoś zakażony albo użyć ręcznika chorej osoby, itp. Pierwsze objawy grzybicy to świąd i obieranie się skóry między 4. a 5. palcem stopy. Nieleczona atakuje paznokcie - powoduje zmianę ich barwy i utworzenie się na nich bruzd.

To mit, że grzybicą zarazimy się np. na basenie, gdzie niektórzy użytkownicy, niestety, mają tę chorobę.

Tam akurat bardzo rzadko się to zdarza, bowiem na ogół wszystko jest tak chlorowane, że żaden grzyb się nie rozmnoży.

Płytki stają się żółtawe lub brunatne, z czasem zaczynają się rozwarstwiać i pękać (dzieje się tak dlatego, że grzyby mogą rozkładać keratynę będącą składnikiem paznokci). Uszkodzony przez dermatofity paznokieć staje się coraz bardziej zgrubiały.

O ile leczenie grzybicy stóp jest łatwe i szybko przynosi efekty, o tyle pozbycie się grzybicy paznokci trwa długo i wymaga wewnętrznej dyscypliny.

Diagnoza: grzybica

Warunkiem skutecznej terapii grzybicy jest właściwe rozpoznanie mykologiczne, czyli prawidłowe oznaczenie, jaki grzyb zaatakował tkanki.

Zeskrobiny z chorobowo zmienionego paznokcia pobrane do badania zostają poddane działaniu ługu. Dzięki temu lekarz może rozpoznać wroga i dobrać skuteczne leki.

Higiena w przypadku grzybicy

Należy pamiętać, że grzyby bardzo lubią wilgoć i dobrze się w niej rozwijają. Z tego względu codzienne mycie powinno być dokładne, ale krótkie.

Nogi dziecka trzeba dokładnie osuszyć (zwłaszcza przestrzenie między palcami). Ręcznika syna nie powinien nikt używać. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie papierowych ręczników.

Leki na grzybicę

By zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybicy stóp na paznokcie, warto sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty lecznicze. Preparat należy aplikować na obydwie stopy nawet wtedy, gdy zmiany chorobowe są widoczne tylko na jednej z nich. Po nałożeniu leku unikaj opłukiwania nóg (chodzi o to, by jak najdłużej działał). Warto również stosować kremy do pielęgnacji stóp ze skłonnością do grzybicy.

Rozmaryn lekarski

Roślina zawiera olejki - borneol, cyneol, cymen, pinen - dzięki którym powstrzymuje rozwój grzybów chorobotwórczych i zwalcza uporczywe uczucie swędzenia towarzyszące grzybicy stóp. 3 łyżki rozmarynu zalej szklanką wrzątku. Odchodzić staw na 10 min. Następnie przemyj stopy syna ciepłym naparem.

Chmiel pospolity

Dzięki zawartości goryczy hamuje rozwój grzybów oraz powstrzymuje rozwój zakażenia bakteryjnego. Dlatego napar z chmielu wspomaga leczenie zakażeń typu mieszanego. Zalej 2 łyżki szyszek chmielu 0,5 l wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem do zaparzenia na 10 min. Gdy ostygnie, przemyj stopy naparem.

Ekstrakt z pestek grejpfruta

Obfituje w bioflawonoidy (rutynę, kwercetynę, hesperydynę, kemferol, eriodykcjol). Dzięki temu stanowi m.in. skuteczny środek antyseptyczny, który hamuje rozwój wielu rodzajów bakterii, grzybów i wirusów.

Gotowy, organiczny ekstrakt z pestek grejpfruta kupisz w sklepie zielarskim lub z żywnością ekologiczną. Kilkanaście kropli ekstraktu dodawaj do wody, w której pierzesz skarpetki synka. W ten sposób zapobiegniesz namnażaniu się chorobotwórczych grzybów.

Olejek z drzewa herbacianego

Dzięki zawartości ponad 100 składników grzybów bakteriobójczych wspomaga proces leczenia nie tylko grzybicy stóp3, lecz także często towarzyszącej jej grzybicy paznokci. Możesz wymieszać go z oliwą z oliwek i nakładać na całe stopy (po 10 min wytrzyj je do sucha) lub używać bez rozcieńczenia. Olejkiem smaruj dotkniętą infekcją skórę trzy razy dziennie. Wystarczająca dawka to ok. 4-10 kropel.

Kurację stosuj jeszcze dwa tygodnie po wyleczeniu. Olejek z drzewa herbacianego możesz także wymieszać z taką samą ilością olejku lawendowego i wklepywać go nasączonym wacikiem w paznokieć i skórę dookoła niego. Nim jednak go zaaplikujesz synowi, skonsultuj się z naturopatą, bowiem małe dzieci i kobiety w ciąży nie powinny go stosować.

Płukanka z octu jabłkowego

Niech dziecko raz dziennie moczy stopy w roztworze 1:1 ciepłej wody i octu jabłkowego, jednak nie dłużej niż przez kwadrans4. Przypilnuj, by potem dokładnie wytarło stopy. Możesz też namoczyć wacik w occie, przyłożyć go do zainfekowanych paznokci i skóry, owinąć stopę bandażem. Okład zostaw na kilka godzin. Kwaśny odczyn octu przywraca chorej skórze stóp właściwy odczyn pH.

Soles and Toes from MossantHats on Vimeo.

Gdy grzybica atakuje paznokcie

Gdy zakażenie grzybicze jest w początkowym stadium i dotyczy pojedynczych paznokci, można ratować się, smarując płytkę specjalnym lakierem lub maścią. By kuracja powiodła się, musisz działać systematycznie. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że grzybica paznokci jest schorzeniem uporczywym i bez pomocy odpowiednich leków, które może zapisać lekarz, trudno ją będzie wyleczyć.

Dlatego jeśli zauważysz u syna zmiany na paznokciach, nie zwlekaj, tylko umów się na wizytę do dermatologa. Oczekując na nią, możesz stosować opisane powyżej metody. Jednak szansę na wyleczenie daje skorelowane działanie obejmujące systematyczne stosowanie leków, higienę oraz wspomaganie walki z dermatofitami metodami naturalnymi. Konieczna jest też cierpliwość. Leczenie grzybicy paznokci trwać może bowiem od kilku miesięcy nawet do roku!

Terapia doustna

Polega na zażywaniu leku, który dociera tylko do zakażonego miejsca. Jedną z efektywnych metod leczenia grzybicy paznokci w ten sposób jest tzw. terapia pulsowa. Okresy przyjmowania leku (pulsy) są oddzielone przerwami, w czasie których nie bierze się leku. Substancja zawarta w preparacie gromadzi się w płytce paznokcia i pozostaje tam czynna leczniczo przez długi czas.

W przypadku zakażenia dermatofitami stosuje się terbinafinę, jednak gorzej sobie radzi w przypadku zakażenia drożdżakami Candida albicans lub pleśniami. Lek przyjmuje się codziennie przez sześć tygodni, czasem dłużej, nawet do pół roku. Z kolei w przypadku drożdżaków skuteczny jest itrakonazol.

Ten środek zażywa się przez tydzień, raz w miesiącu. Kuracja trwa 3 tygodnie. Leki miejscowe uzupełniają jedynie doustne leczeniu grzybicy paznokci. Występują w formie specjalnych lakierów do paznokci, tak jak cyklopiroks i amorolfina. Dostępne są także w formie kremów tak jak bifonazol.

Rekonstrukcja płytki paznokcia

Uzupełnieniem terapii lekami powinno być szlifowanie paznokcia co 2-4 tygodnie. Im więcej zagrzybionej płytki zostanie usunięte, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

By nie narażać macierzy na uszkodzenie, po zeszlifowaniu podolog nakłada na nią specjalną masę, aż płytka uzyska odpowiednią grubość. Proteza chroni palec i unerwioną tkankę pod nim, nie powodując przy tym deformacji wału paznokciowego.

Pożegnaj grzybicę na zawsze!

Co zrobić, aby uniknąć nawrotu grzybicy? Wyrzuć buty, których syn używał, są w nich zarodniki grzybów, które mogą spowodować nawrót infekcji.

Jeśli nie możesz tego zrobić, rozpuść jedną tabletkę chinoksyzolu (kupisz w aptece) w szklance wody, a następnie do każdego buta włóż namoczoną w roztworze watę lub lnianą szmatkę.

Obuwie włóż do oddzielnych torebek foliowych, szczelnie zamknij i zostaw na dobę. Po tym czasie wietrz przez kolejne 24 godz. na świeżym, niezanieczyszczonym powietrzu. Pozbądź się też używanych w trakcie kuracji skarpetek.

Zainwestuj w porządne buty. Najczęściej na sezon kupujemy jedną, góra dwie pary i zakładamy je codziennie. Tymczasem te same buty powinno się zakładać nie częściej niż raz na siedem dni! Skórzane potrzebują aż doby, by oddać wilgoć, którą wchłonęły ze stóp, w czasie jednego wyjścia.

Happy Feet from Charlie McCarthy on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT