Jesteś terapeutą?

Choroba z Lyme ma swój początek w myszach, a nie w kleszczach

Wyniszczająca borelioza jest spowodowana ukąszeniem przez kleszcza, jak wszyscy wiedzą - jednak teraz naukowcy odkryli, w jaki sposób kleszcz staje się nosicielem.

25 marzec 2020 Artykuł na: 2-3 minuty
zagrożenia kleszcze
Zdrowe zakupy

Wszystko zaczyna się od myszy białej (Peromyscus leucopus), a nie kleszcza. Mysz, która żyje w lasach i na mokradłach, przenosi bakterie wywołujące boreliozę, a kleszcze żerując na myszach, przekazują ją ludziom.

Naukowcy z University of California w Irvine zsekwencjonowali genom białych myszy, co daje im wskazówkę do rozpoczęcia opracowywania programów profilaktycznych, takich jak bezpieczne dla środowiska szczepienia. Większość podejść koncentruje się w jakiś sposób na kontrolowaniu ruchu kleszcza, "ale ich wdrożenie było trudne", powiedział Alan Barbour, jeden z badaczy.

Naukowcy chcą również zrozumieć, dlaczego myszy nie chorują na bakterie, których są nosicielami, co może dostarczyć wskazówek na temat tego, w jaki sposób ludzie mogą zwalczać infekcję. Oprócz bakterii z Lyme myszy przenoszą także wirusowe zapalenie mózgu i choroby takie jak malaria i Gorączka plamista Gór Skalistych.

Liczba przypadków zachorowań na boreliozę potroiła się od końca lat 90.

Zespół badawczy opracował publicznie dostępną sekwencję genomu myszy białonogich, aby inni naukowcy również mogli na tym pracować. Zachorowalność na boreliozę wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 17% w latach 2016–2017, przy czym zgłoszono 42 743 przypadki.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzi, że liczba przypadków zachorowań potroiła się od końca lat 90., częściowo z powodu urbanizacji obszarów wiejskich i lasów, i obawia się, że faktyczny wzrost jest znacznie większy, ponieważ większość przypadków nigdy nie jest diagnozowana ani zgłaszana.

Źródło: SciAdv,2019;5:eaaw6441

Wczytaj więcej
Poczekaj, może to cię zainteresuje
Close icon
Nasze magazyny