Jesteś terapeutą?

Jeśli to nie Alzheimer ani Parkinson, to otępienie z ciałami Lewy'ego

Wiele osób przyjmuje silne leki na chorobę Alzheimera czy Parkinsona, choć ich te choroby nie dotyczą. Zamiast tego mogą cierpieć na otępienie z ciałami Lewy'ego (LBD - Lewy body dementia), o którym nikt nie słyszał.

14 marzec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty mózg
Zdrowe zakupy

Jest więcej pacjentów cierpiących na otępienie z ciałami Lewy'ego niż chorobę Parkinsona, która jest drugą najczęściej postępującą formą otępienia po chorobie Alzheimera. Niestety otępienie z ciałami Lewy'ego bardzo często jest diagnozowane błędnie jako Alzheimer bądź Parkinson. Z tego powodu chorzy dostają złe leki, które mogą wyrządzić im więcej krzywdy niż dać korzyści.

Otępienie z ciałami Lewy'ego wiąże się z nieprawidłowymi złogami białek w mózgu, które są nazywane właśnie ciałami Lewy'ego. Stan ten wpływa na myślenie, zdolności ruchowe, zachowanie oraz nastrój chorego. Objawy są podobne do chorób Parkinsona i Alzheimera, dlatego często są stawiane błędne diagnozy.

Stowarzyszenie Lewy Body Dementia Association podpowiada, że wskazówką pozwalającą odróżnić otępienie z ciałami Lewy'ego od innych chorób jest to, że problemy poznawcze pojawiają się już w ciągu roku od pojawienia się pierwszych symptomów sugerujących na początku chorobę Parkinsona.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT