Migrena? Sięgnij po zioła

Mam 53 lata, a od 14. r.ż. regularnie nękają mnie obezwładniające ataki migreny pod postacią bardzo silnego, pulsującego bólu głowy. Wypróbowałam już cały szereg terapii, w tym leki przeciwbólowe, suplementy diety, czopki, zastrzyki z botoksu, biofeedback, akupunkturę, osteopatię, specjalne ćwiczenia i dietę eliminacyjną, ale nic mi nie pomogło. Przy każdym ataku muszę chować się w cichym, ciemnym pokoju, gdyż każdy, najdrobniejszy nawet dźwięk, zapach czy promień światła sprawia mi dodatkowy ból. Migrenie często towarzyszą wymioty, a ruch fizyczny jeszcze nasila objawy. W cały ten "zestaw migrenowy" wchodzą ponadto wahania nastroju, bóle oczu, nieprzyjemny smak na języku, niewyraźne widzenie oraz ból szyi, a poprzedza je tzw. aura. Czy możne Pan polecić mi coś, co przyniosłoby ulgę?

17 maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), migrena to jedna z najbardziej uprzykrzających życie chorób przewlekłych, jakie mogą nas dopaść. Widzę, że próbowała Pani już wielu terapii, zarówno konwencjonalnych, jak i alternatywnych, a mimo to nic nie pomogło. Proszę jednak nie tracić nadziei. Leki roślinne, stosowane tradycyjnie w naturopatii i ziołolecznictwie jako środek na bóle głowy i migrenę, mogą okazać się rozwiązaniem Pani problemów. Oto kilka przykładów.

Wrotycz maruna

Tę roślinę, znaną też jako złocień maruna (Tanacetum parthenium), stosuje się w tradycyjnej medycynie Zachodu niemal 2 000 lat, od kiedy grecki lekarz Pedanios Dioskurydes zawarł ją w swej encyklopedii leków ziołowych. Dziś wrotycz to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w leczeniu migreny, a nauka dostarcza licznych dowodów na jej skuteczność.

W pewnym badaniu, przeprowadzonym w szpitalu Uniwersytetu Nottingham, 72 pacjentom z migreną podawano losowo albo 1 kapsułkę z suszonymi liśćmi wrotyczu, albo placebo. Po 4 miesiącach zamieniono obie grupy tak, aby przez następne 4 miesiące grupa placebo otrzymywała prawdziwy lek.

Okazało się, że przyjmowanie wrotyczu nie wpłynęło co prawda na samą długość trwania napadów migreny, ale skutecznie zredukowało liczbę i siłę ataków bólu oraz nudności. Poprawa ta nie niosła ze sobą żadnych efektów ubocznych1.

Fot. Pixabay/Hans

Jak wykazano w innym, niemieckim badaniu, wrotycz przyjmowany zapobiegawczo 3 razy dziennie przez grupę 170 pacjentów z migreną okazał się znacznie skuteczniejszy niż placebo, jeśli chodzi o ograniczanie liczby ataków. W grupie przyjmującej złocień liczba napadów migreny w ciągu miesiąca spadła prawie o 2, zaś w grupie przyjmującej placebo - tylko o 12.

W innych badaniach uzyskiwano wprawdzie mieszane wyniki, lecz ogólnie rzecz biorąc, wrotycz to niegroźny lek roślinny, któremu mogą towarzyszyć tylko łagodne i krótkotrwałe efekty uboczne, takie jak drobne dolegliwości trawienne i owrzodzenia w jamie ustnej3.

Gorzknik kanadyjski

Kłącze gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) wykazuje właściwości uspokajające, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne, dzięki którym łagodzi podrażnienia błony śluzowej w obrębie głowy i gardła4.

Berberyna, jeden z głównych składników aktywnych gorzknika, wykazuje działanie przeciwzapalne w naczyniach krwionośnych, nawet u pacjentów z chorobami układu krążenia5.

Gorzknik kanadyjski fot. Foter/James St. John

Mniszek lekarski

Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) stanowi doskonałe źródło potasu, którego niedobór często idzie w parze z migreną. Jedna z teorii głosi, że wysoki poziom tego pierwiastka we krwi sprzyja skurczom naczyń krwionośnych, migrena zaś nierzadko wiąże się z ich podrażnieniem i nadmiernym rozszerzeniem. Co więcej obecnie wiadomo też, że mutacja genu TRESK (białka kodującego informację genetyczną o przeciekowych kanałach potasowych) łączy się z dziedziczną migreną z aurą6.

Więcej o właściwościach mniszka lekarskiego piszemy tutaj.

 

Dr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii.

Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem.

Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

Bibliografia

  1. Lancet, 1988; 2: 189–92
  2. Cephalalgia, 2005; 25: 1031–41
  3. Cochrane Database Syst Rev, 2015; 4: CD002286
  4. https://goo.gl/HbdYvU
  5. Adv Exp Med Biol, 2016; 928: 27–45
  6. Nat Rev Neurol, 2010; 6: 643
  7. https://goo.gl/oT0KLy
  8. Arch Intern Med, 1998; 158: 2200–11

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny