Jesteś terapeutą?

Złodzieje snu

Na zaburzenia snu mają wpływ różne czynniki wpływające na jakość odpoczynku. Często mimo zmęczenia organizm nie jest w stanie się wyciszyć.

03 luty 2015
Artykuł na: 6-9 minut sen leki
Zdrowe zakupy

Wszystkiemu winne hormony

U kobiet każde zachwianie równowagi estrogenu, progesteronu czy testosteronu może powodować zaburzenia snu. Rzeczywiście ostatnio uważa się, że bezsenność i uderzenia gorąca są ze sobą tak ściśle powiązane, że trudno ocenić, co jest przyczyną a co skutkiem.

Wywiad, który naukowcy przeprowadzili z ponad 3200 kobietami, mieszkankami Kalifornii (większość z nich, prawie 60%, była przed menopauzą, 22% w trakcie menopauzy, a reszta po niej), wykazał, że przewlekła bezsenność była udziałem 80% kobiet z dwóch ostatnich grup, które cierpiały także na uderzenia gorąca.

Za dużo leków

Do bezsenności przyczyniają się następujące leki dostępne na receptę:

 • kortykosteroidy
 • inhibitory oksydazy monoaminowej (MAO)
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowane w depresji
 • leki zmniejszające przekrwienie
 • tabletki nasenne (jak na ironię, niektóre mogą powodować bezsenność z odbicia, czyli kłopoty z zasypianiem po odstawieniu leków)
 • blokery kanału wapniowego
 • beta-agoniści
 • leki stosowane w chemioterapii
 • teofilina - lek przyjmowany w chorobach płuc i oskrzeli, takich jak np. astma

Za dużo kawy i papierosów

Organizm potrzebuje od około trzech do siedmiu godzin, aby rozłożyć połowę pojedynczej dawki kofeiny - powiedzmy jedną filiżankę kawy - a jeśli pijesz kawę w ciągu dnia, organizmowi jeszcze więcej czasu zajmie pozbycie się całej kofeiny. W rezultacie spożycie kawy może wpływać na Twój sen przez wiele godzin. Podobnie nikotyna w papierosach może powodować bezsenność, tak samo jak eliminowanie nikotyny lub nikotynowa terapia zastępcza, gdy podejmujemy walkę z nałogiem.

Za dużo alkoholu

Chociaż jest on uważany za środek uspokajający, może wywoływać efekt pobudzający, ponieważ zwiększa wydzielanie dopaminy. Podobnie jak w przypadku papierosów, odstawienie z alkoholu też może powodować bezsenność.

Bibliografia

 1. Am J Med, 2005; 118 Suppl 12B: 14-24
 2. Arch Intern Med, 2006; 166: 1262-8
 3. Sleep Med Rev, 2008; 12: 153-62
 4. Sleep Med Rev, 2009; 13: 363-77; Tob Induc Dis, 2010; 8: 8
 5. Curr Top Behav Neurosci, 2013; 13: 489-509
 6. Pediatrics, 1985; 76: 880-4
 7. Magnes Res, 2002; 15: 49-66
 8. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2009; 19: 127-35
 9. Sleep, 1998; 21: 501-5
 10. J Am Geriatr Soc, 2011; 59: 82-90
 11. Biol Trace Elem Res, 2012; 149: 16-21
 12. Sleep, 1990; 13: 15-23; Sleep, 1991; 14: 414-8

Nierozpoznane alergie pokarmowe

Felietonista OCLCNP doktor Harald Gaier informuje, że jeśli pacjent skarży się na bezsenność, on szuka nadwrażliwości pokarmowej - która może nie dawać żadnych wyraźnych objawów poza bezsennością. Na taką przyczynę wskazuje blisko 6-godzinna przerwa między spożyciem produktu a uczuciem pobudzenia, najprawdopodobniej spowodowana wydzielaniem neurohormonów pobudzających i hormonów tarczycy.

Brak substancji odżywczych

Magnez pełni ważną funkcję w regulowaniu naszego rytmu okołodobowego. Im bardziej cierpisz w powodu bezsenności, tym niższy jest poziom magnezu w Twoich komórkach. Jeśli często budzisz się w nocy, ponieważ Twoje kończyny się poruszają podczas snu (jak w zespole niespokojnych nóg) albo zgrzytasz zębami, to przyjmuj 300 mg magnezu dziennie - taka kuracja stosowana cztery-sześć tygodni zwalcza te dolegliwości.

Przyjmuj te suplementy

Cynk

Naukowcy dowodzą, że magnez może poprawiać jakość snu u osób starszych, jeśli przyjmuję się go z suplementami cynku i melatoniną. Kobiety, mające wysoki poziom cynku i miedzi, śpią dłużej od tych, u których ich wartości są niskie. Sugerowana dawka dzienna: 30-50 mg cynku, 1-2 mg miedzi.

Witamina B12

Osoby cierpiące na bezsenność z zaburzonym rytmem sen-czuwanie często zauważają poprawę, jeśli przyjmują witaminę B12.

Sugerowana dzienna dzienna: 1500- 3000 μg.

Niacyna (witamina B3/witamina PP)

Te witaminy pomogą Ci odpłynąć do krainy snów. Osoby przewlekle cierpiące na bezsenność doktor Gaier często wysyła na badanie krwi sprawdzające poziom niacyny. Jeśli jest niski, zaleca stosowanie witaminy B3 z magnezem z witaminą B6 przed snem. Sugerowana dawka dzienna: 50 mg niacyny i 50 mg witaminy B6.

Śmierć spowodowana lekami nasennymi

Naukowcy w Jackson, Wyoming, La Jolla, Kalifornia analizowali profile zdrowotne ponad 10 500 osób przyjmujących wiele leków nasennych, takich jak benzodiazepiny: temazepam, diazepam i niebenzodiazepinowe leki nasenne (np. zolpidem czy zaleplon) oraz przeciwhistaminowe leki uspokajające i barbiturany.

Porównując je z grupą kontrolną - ponad 23 tys. osób o podobnym trybie życia, profilu zdrowotnym, ale nieprzyjmujących leków nasennych - naukowcy odkryli, że osoby zażywające tabletki nasenne, nawet te dostępne bez recepty, miały cztery do pięciu razy zwiększone ryzyko śmierci w ciągu dwóch i pół roku.

U pacjentów przyjmujących temazepam albo zolpidem prawdopodobieństwo śmierci w tym przedziale czasowym było sześciokrotnie większe; jeden na 16 pacjentów umierał, podczas gdy w grupie pacjentów nieprzyjmujących tabletek nasennych ta proporcja wynosiła 1:80. Wykluczono przy tym wpływ innych czynników takich jak palenie, picie alkoholu, stan zdrowia, choroby serca i płuc. A u osób, które przyjmowały najwyższe dawki, wzrastało również ryzyko zachorowania na raka.

Przekazując wyniki swoich badań Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, autor dr Daniel Kripke z Scripps Clinic potwierdził, że wielu lekarzy i naukowców odchodzi od stosowania leków.

Uważa się, że terapia poznawczo-behawioralna przewlekłej bezsenności może być bardziej skuteczna niż leki nasenne.

Naukowcy odkryli, że żadna z grup leków, nawet nowsze niebenzodiazepinowe leki nasenne, nie była bezpieczniejsza. To potwierdza wyniki wcześniejszych badań prowadzonych w Wisconsin Sleep Cohort Study, w których w grupie ponad 2 tys. pacjentów obserwowanych od 1989 r. u osób przewlekle cierpiących na bezsenność stwierdzono trzykrotnie większe ryzyko śmierci.

Analizując dane 14 117 pacjentów, zgromadzone w ciągu 14 lat, dr Genevieve Belleville z Universite Laval's School of Psychology w Quebeku, w Kanadzie, wywnioskowała, że leki nasenne i przeciwlękowe mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci, ponieważ wpływają na reakcje motoryczne - a więc przyczyniają się do upadków i wypadków - oraz na oddychanie, które może być zaburzone podczas snu. - Te leki to nie cukierki, a ich przyjmowania nie można uznać za bezpieczne - mówi dr Belleville.

Artykuł należy do raportu
Sposoby na bezsenność
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT