Czy autystyczne dzieci unikają kontaktu wzrokowego?

To nieprawda, że autystyczne dzieci nie umieją nawiązać kontaktu wzrokowego. Po prostu nie rozumieją jego znaczenia w komunikacji.

03 marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Chociaż unikanie kontaktu wzrokowego jest jednym z głównych objawów autyzmu, naukowcom dotąd nie udało się zrozumieć, jaka jest jego przyczyna. Niektórzy podejrzewają, że autystyczne dzieci odbierają patrzenie prosto w oczy jako negatywny bodziec. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że autycy po prostu nie dostrzegają, jak ważnym elementem mowy ciała i relacji międzyludzkich jest nawiązywanie kontaktu wzrokowego.

Eksperci z Uniwersytetu Emory (Stany Zjednoczone) zaprosili 82 dwuletnich dzieci, spośród których 26 cierpiało na autyzm, do testu opierającego się na ćwiczeniach związanych z podążaniem wzrokiem w konkretnym kierunku. Okazało się, że autystyczne dzieci nie miały problemów z wykonaniem poleceń takich jak spojrzenie komuś prosto w oczy, ale nie rozumiały, że jest to element mowy ciała.

- Wyniki badania podważają pogląd, jakoby autystyczne dzieci można było poznać po tym, że unikają kontaktu wzrokowego - twierdzi Warren Jones, który kierował eksperymentem. - Ale skoro już za młodu mają problem z mową ciała, to w wieku dorosłym trudności w komunikacji międzyludzkiej może stanowić dla nich przeszkodę nie do pokonania.

Źródło: Am J Psychiatry, 2017; 174: 26-35

Wczytaj więcej
Nasze magazyny