Jesteś terapeutą?

Leki przeciwdepresyjne w ciąży a autyzm

U kobiet biorących podczas ciąży leki przeciwdepresyjne ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte autyzmem, prawdopodobnie wzrasta dwukrotnie.

04 czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty antydepresanty psychika ciąża dziecko
Zdrowe zakupy

Naukowcy z Drexel University School of Public Health w USA wykazali, że u około 1,5% dzieci, których matki w ciąży przyjmowały leki przeciwdepresyjne (SSRI - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), rozwinęło się spektrum autystyczne (ASD - autistic spectrum disorder) w porównaniu z 0,7% dzieci, których matki nie brały tych leków w czasie ciąży.

W badaniu przeanalizowano około 750 tys. urodzeń w Danii między 1997 a 2006 rokiem, porównując stosowanie SSRI z wystąpieniem przypadków autyzmu. Naukowcy odkryli, że niemal powszechnie matki nie zgłaszają lekarzowi występujących u nich objawów depresji. Może to być wyjaśnieniem dla niejednoznacznych wyników wcześniejszych badań poświęconych tym zagadnieniom.

Jakkolwiek należy mieć na uwadze, że leki przeciwdepresyjne przyjmowane przez ciężarne stanowią niewielki ułamek przyczyn występowania autyzmu u ich dzieci i nie można go wskazywać jako główną przyczynę choroby dzieci.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT