Jesteś terapeutą?

Sejm za in vitro

Przeciwnikom in vitro nie udało się zwalczyć ustawy w zarodku...

25 czerwiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty ciąża sex
Zdrowe zakupy

Polski parlament przyjął ustawę o in vitro. Ze sztucznego zapłodnienia będą mogły skorzystać małżeństwa i pary żyjące w nieformalnych związkach. Zainteresowani będą jednak musieli udokumentować, że inne metody leczenia niepłodności, stosowane przez co najmniej rok, okazały się w ich przypadku nieskuteczne.

Nobel za in vitro

W 2010 roku brytyjski naukowiec Robert Edwards otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

W 1978 roku wraz z Patrickiem Steptoe dokonał pierwszego zapłodnienia metodą in vitro, dzięki któremu urodziło się pierwsze na świecie "dziecko z próbówki".

Zgodnie z treścią ustawy możliwe będzie zapłodnienie sześciu komórek jajowych.

Zakazana będzie jednak diagnostyka genetyczna pozwalająca na wybór płci dziecka, za wyjątkiem przypadków związanych z uniknięciem nieuleczalnych chorób.

Pod groźbą kary pozbawienia wolności (od pół roku do 5 lat) nie wolno będzie także niszczyć zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju.

(Nie)ludzka dyskusja o in vitro

Wojna o zarodki z in vitro w naszym kraju trwa od dłuższego czasu. Od lat trwa zażarta batalia pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami leczenia niepłodności.

Warto przypomnieć, że już pięć lat temu została przyzna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Roberta G. Edwardsa - pioniera metody zapłodnienia pozaustrojowego.

Krzyk zarodka z in vitro

Powszechnie wiadomo, że ryby i dzieci głosu nie mają. A zarodki? W Polsce mówią podniesionym tonem. Słychać nie tylko ich głos, a nawet istny krzyk. Awantura o nie zupełnie mija się z programem walki z drastycznym spadkiem urodzeń w ostatnich latach. Zdecydowanie więcej Polaków umiera niż się rodzi. Problem bezpłodności dotyczy już ponad 15% par, którym państwo nie oferowało dotąd odpowiedniego wsparcia.

Łaciński termin in vitro oznacza dosłownie: w szkle. Symptomatyczne, że odbija się w nim obraz polskiego podziału na prawicę i lewicę. I znów wylewamy dziecko (z in vitro) z kąpielą...

In Vitro from Felix Deimann on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT