Jesteś terapeutą?

Operacja kolana? Lepiej się zastanów...

Artrodeza kolana jest często jak przysłowiowy strzał w stopę... Badania naukowe dowodzą, że u osób cierpiących na zapalenie stawów w jednym przypadku na trzy nie powinno się jej przeprowadzać!

19 luty 2015
Artykuł na: minutę stawy stan zapalny
Zdrowe zakupy

Amerykańscy naukowcy z Virginia Commonwealth University wskazują, że jedynie 44% operacji to procedury w pełni uzasadnione. Na podstawie analizy, w której wzięto pod uwagę 175 przypadków artroplastyki stawu kolanowego, specjaliści zbadali zasadność przeprowadzonej operacji.

Jeśli wierzyć badaczom z Wirginii, to na 600 tysięcy zabiegów wymiany stawu kolanowego, wykonywanych co roku w Stanach Zjednoczonych, ponad 200 tys. z nich jest zbędnych!

Zasadność przeprowadzenia operacji była podważana w przypadku 22 % badanych, a ponad połowa wszystkich zabiegów wymiany stawu kolanowego została uznana za wątpliwe.

34% procedur zostało uznanych za takie, które nie powinny się w ogóle zdarzyć lub decyzja o ich podjęciu była niewłaściwa.

Zapalenie stawów w tych przypadkach nie powodowało wielkiego bólu kolan, a mobilność pacjentów była zachowana na dobrym poziomie.

Poczekaj, może to cię zainteresuje
Close icon
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent