Jesteś terapeutą?

Nadciśnienie: fakty i mity

Życie z nadciśnieniem nie jest łatwe: nie wolno pić kawy, latać samolotem... Czy na pewno? Przedstawiamy fakty i mity dotyczące życia z nadciśnieniem tętniczym.

16 grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut ciśnienie krwi
Zdrowe zakupy

Czy ciśnieniowiec może oddawać krew? Czy powinien ograniczyć spożywanie kefiru? Oto 6 faktów i mitów związanych z nadciśnieniem tętniczym.

Nadciśnienie może powodować alzheimera

FAKT Długo utrzymujące się nadciśnienie tętnicze prowadzi do patologicznych zmian w obrębie naczyń centralnego układu nerwowego. Zwężenie tych naczyń i jednoczesne pogorszenie przepływu krwi powoduje dysfunkcje mikrokrążenia, prowadzące do zachwiania czynności poznawczych i rozwoju zmian otępiennych u 14% pacjentów powyżej 65. r.ż. i nawet u 40% osiemdziesięciolatków1.

Ciśnieniowcy nie powinni pić kawy

MIT Choć sięgamy po nią przede wszystkim ze względu na kofeinę, która dodaje nam energii, popularna mała czarna wcale nie powoduje nadciśnienia. Co prawda jednorazowe wypicie filiżanki wywołuje skok ciśnienia, ale liczne metaanalizy są zgodne co do tego, że codzienne spożywanie kawy albo bardzo nieznacznie podnosi ciśnienie tętnicze, albo też nie ma żadnego istotnego wpływu na jego wartości2.

Co więcej, najnowsze wyniki sugerują, że regularne spożywanie tego napoju może nawet spowodować nieznaczny (0,55 mm Hg) spadek ciśnienia tętniczego3. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że zawiera on substancje obniżające ciśnienie lub blokujące działanie kofeiny.

Kefir może obniżać ciśnienie

Bibliografia

  1. Psychosom. Med. 2003; 65: 384-395
  2. Am. J. Clin. Nutr. 2011; 94: 1113-1126
  3. J. Hypertens. 2012; 30: 2245-2254
  4. Am J Clin Nutr 1996; 64: 767-771
  5. N Engl J Med 2006; 355: 355-385
  6. BMC Med. 2012; 10 (1): 54

FAKT Okazuje się, że produkty z fermentowanego mleka obniżają ciśnienie u osób z umiarkowanym nadciśnieniem4. Niektóre rodzaje probiotycznej żywności podczas procesu fermentacji wytwarzają substancje o działaniu podobnym do leków znanych jako ACE inhibitory, które rozszerzają naczynia krwionośne, powodując spadek ciśnienia. Spośród nich najskuteczniejsze są obecne w kefirze bakterie Lactobacillus helvetius. Dlatego warto codziennie wypić szklankę kefiru.

Przy nadciśnieniu loty samolotem są zabronione

MIT Wbrew powszechnej opinii nie ma żadnych przeciwwskazań, by osoby z nadciśnieniem udały się w podróż samolotem. Wcześniej należy jednak skonsultować się z lekarzem, a na pokład wziąć wszystkie zażywane leki. Przed samym wylotem warto szczególnie zadbać o dietę: ograniczyć spożycie tłuszczów, soli i alkoholu, a zjeść więcej warzyw i owoców.

Środki przeciwbólowe pogarszają efekty leczenia nadciśnienia

FAKT Dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są częstą przyczyną pogorszenia kontroli ciśnienia tętniczego. Okazuje się, że powodują one wzrost ciśnienia tętniczego średnio o 5 mmHg, zmniejszają skuteczność prawie wszystkich przyjmowanych leków hipotensyjnych, upośledzają wydalanie sodu i prowadzą do retencji płynów5.

Szczególnie narażeni na te interakcje są seniorzy, a także pacjenci z upośledzoną funkcją nerek lub chorzy na cukrzycę. Kontrolę ciśnienia utrudnia również spożywanie innych leków i suplementów, np. obkurczających naczynia śluzówki nosa, odchudzających, stymulujących (metylfenidat, pochodne amfetaminy, modafinyl), antykoncepcyjnych czy przeciwdepresyjnych.

Oddawanie krwi przez ciśnieniowca jest niewskazane

MIT W świetle aktualnych badań nie ma żadnych dowodów na to, że nawet regularne oddawanie krwi mogłoby mieć związek ze wzrostem ryzyka wzrostu ciśnienia tętniczego. Podobnie zaprzestanie honorowego krwiodawstwa nie powoduje "nadmiaru" krwi w naczyniach krwionośnych. Co ciekawe, pojawiły się nawet doniesienia o tym, że upuszczanie krwi u osób otyłych w dłuższej perspektywie powodowało obniżenie ciśnienia6.

Artykuł należy do raportu
Zadbaj o serce
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT